Щодня близько 400 жителів Донеччини у складі громадських формувань виходять на охорону правопорядку разом з поліцейськими. Загалом завдяки партнерству з населенням у 2019 році дільничні офіцери поліції Донецької області припинили майже 4 тисячі злочинів. За підсумками роботи за рік підрозділ був відзначений керівництвом Нацполіції.
Поліція Донеччини активно залучає до безпекових проєктів громадян, адже громадська безпека можлива лише за умови консолідації зусиль поліцейських і населення.
Громадській патруль. У регіоні зареєстровано 29 громадських формувань з охорони громадського порядку, до складу яких входять близько 400 осіб. Мешканці на громадських засадах допомагають зберігати спокій у своїх районах. Практика залучення громадян-волонтерів успішно застосовується в світі, наприклад, у США. Серед членів ГФ багато молоді. Так, у Маріупольському державному університеті створено «Молодіжну варту».
На Донеччині спільними нарядами добровольців та поліції було затримано близько 1800 правопорушників. Як результат - на вулицях стало безпечніше. Кількість вуличних злочинів в регіоні за минулий рік становить близько 2 тисяч (9% від загальної кількості кримінальних правопорушень).
Безпечний будинок. У регіоні відкрито 134 таких будинки, де громадяни разом з поліцією працюють над безпекою свого проживання.
Вони не тільки технічно захищені (відеокамери, грати на вікнах, надійні замки, освітлення, безпечні дитячі майданчики), але й завжди під контролем поліції. Дільничний офіцер постійно проводить превентивну роботу з мешканцями, зокрема домашніми агресорами, раніше засудженими особами, батьками, що не виконують своїх обов’язків тощо.
Це дає змогу попереджати тяжкі наслідки. У «безпечних» будинках зменшилися конфлікти між сусідами, не вчиняються злочини.
У поточному році на базі «безпечних» будинків планується запуск нового проєкту – «Сусідська варта». Така програма більше 30 років працює в США, Канаді, Естонії тощо, а з 2017 року – і в Україні. В її основі - взаємодія громади та поліції, коли небайдужі мешканці разом з поліцейським слідкують за порядком та повідомляють про всі ситуації, що їх непокоять. При цьому громадяни не повинні втручатися в підозрілі інциденти замість поліції.
Поліцейські в свою чергу реагують на повідомлення, а також інформують жителів про розшук злочинців, викрадених речей, застерігають від загроз. Зазвичай для обміну інформацією створюються спільні чати у месенджерах.
Головний меседж «Сусідької варти» - небайдужість. Так, американська система «сусідського спостереження» виникла у відповідь на те, що десяток свідків вбивства дівчини нічого не зробили, щоб її врятувати. Такі ситуації не рідкість і в нашій країні.
Безпека – результат довіри. Завдяки більш тісній співпраці з жителями дільничні розкрили протягом 2019 року майже 4 тисячі злочинів. Крім того, виявили понад 5700 фактів насильства в родині та змогли захистити потерпілих. 69 кривдників притягнуто до кримінальної відповідальності, відносно решти складені адміністративні протоколи. Поліцейські винесли агресорам 262 термінових заборонних приписи, що забороняють порушникам тимчасово проживати або контактували з постраждалими.