ПоддержатьУкраїнська

Незаконні обшуки: хто зупинить свавілля правоохоронців?

StopCor
StopCor

StopCor

Незаконні обшуки: хто зупинить свавілля правоохоронців?

Чому правоохоронці працюють тільки там, де їм це вигідно? Чи завжди вони законні, та, головне, чи дотримуються силовики норм права? А також ми розповімо, як поводити себе, коли до вас приходять з обшуком. 

На цих кадрах – працівники Дніпропетровської поліції. Вони разом з активістами не можуть потрапити до кабінету заступника мера Дніпра – Олександра Лисенка. Поки поліція, фактично, залишається бездіяльною, за дверима лупцюють активіста.

Незаконні обшуки: хто зупинить свавілля правоохоронців?

Ми поцікавилися в керівництва поліції, яка ж причина їхньої бездіяльності. І те, що вони відписали, справді вражає!

Офіційна позиція була просто фантастична: "поліціянти чомусь вирішила, що громадська приймальня заступника міського голови Дніпра – це його особисте приміщення. Тобто, вони, нібито, не мали права туди зайти".

Зверніть увагу на підпис самої відповіді на запит. Її мав підписати начальник поліції, але вони вручну дописали посаду заступника.

Незаконні обшуки: хто зупинить свавілля правоохоронців?

А це кадри незаконного видобутку піску. 

Київ, озеро Тягле. Листопад 2016 року. Активісти стоп корупції фіксують черговий незаконний видобуток піску. 

Незаконні обшуки: хто зупинить свавілля правоохоронців?

- Ми чекали там на точці безпосередньо години дві  поки не приїхала поліція. Потім  один із невідомих, який приїхав на точку видобутку піску, почав погрожувати нам. Поліція не реагувала належним чином. Не було затримано цю людину, не було встановлено  його особу. Крім того, зовсім не звертали увагу на екскаватор, а також на автомобілі, які були навантажені піском. Складається враження, що працівники поліції були бездіяльними, або ж зацікавленими, – пояснює правозахисник "СтопКору" Ігор Бондарчук. 

Незаконні обшуки: хто зупинить свавілля правоохоронців?

24 березня 2017 року. Видобуток піску з річки Дніпра. Активісти фіксують порушення і викликають правоохоронців. 

Поліція приїжджала, здійснювала нагляд за громадським порядком. Більше ніяких функцій ми там не побачили. Піщані браконьєри змогли вивезти близько 40 тисяч тонн піску тільки тому, що поліція не змогла належним чином їх зупинити. 

Незаконні обшуки: хто зупинить свавілля правоохоронців?

На жодному з цих епізодів правоохоронці не повели себе належним чином. 

Діє сукупність бездіяльності та зацікавленості правоохоронців. Це стосується лінійного відділу поліції, процесуального керівника прокуратури, а також суду. 

Щодня по  всій Україні проводиться понад 100 обшуків. Це й приватні квартири, офіси, підприємства великого та малого бізнесу.

- На даний час національна безпека страждає саме від корупційних дій правоохоронних органів, які здійснюють протиправні дії відносно підприємств, громадян, проводять незаконні обшуки, блокують роботу підприємств як великих, так і маленьких, – розповідає адвокат Тетяна Герасимова. 

Це будівельна компанія "УкрБудІнвест".30 серпня цього року до їхнього офісу завітали працівники податкової міліції. 

Незаконні обшуки: хто зупинить свавілля правоохоронців?

- Ці особи одразу зайшли у всі приміщення, тобто, там було дві кімнати окремі великі, в одній частині приміщення вони мали дозвіл проводити обшук, в іншій – ні, але, на жаль, вони зайшли у все приміщення, забрали всі телефони, заборонили всім користуватися телефонами, – зазначає керівник групи  компаній Advice Віталій Кулаков. 

Причиною обшуку стало кримінальне провадження, порушене ще торік проти приватного підприємства "Торговий дім Поляков", яке зареєстроване в Черкасах і здійснює оптову торгівлю горілчаними та тютюновими виробами. 

- Проводиться перевірка стосовно купівлі лікеро-горілчаних виробів, а приходять перевіряти будівельну компанію, яка працює абсолютно легально, в якій є більш як 100 людей і яка платить податки. Який зв'язок – незрозуміло, – додає Віталій Кулаков. 

Незаконні обшуки: хто зупинить свавілля правоохоронців?

Та найбільше здивувала поведінка правоохоронців під час обшуків. І зараз ми покроково розповімо про всі порушення. 

Перше, що зробили працівники податкової міліції – це відмовили в клопотанні адвокату про аудіо- та відеофіксацію обшуку. 

Згодом правоохоронці заблокували всі входи та виходи й розпочали обшук. В кабінеті директора компанії був сейф, який працівники податкової міліції захотіли відкрити. До речі, чоловік, що відкривав сейф – людина Ікс. В протоколі обшуку про нього жодних даних. 

Незаконні обшуки: хто зупинить свавілля правоохоронців?

- Дуже часто правоохоронці приїжджають зі своїми понятими. Ніхто не знає, хто ці люди та звідки вони взялись, – зазначає адвокат Тетяна Герасимова. 

Фіксуємо наступне порушення. Працівники податкової вилучають документи, щоправда, зовсім не ті, що прописані в ухвалі суду. І на завершення, під час складання протоколу вилученого майна адвоката просто виставили за двері. Тобто навмисно позбавили підприємство права на захист. 

Поки адвокат знаходився за дверима, працівники міліції просто пакували документи та речі підприємства без дотримання процедури. 

Незаконні обшуки: хто зупинить свавілля правоохоронців?

- 56 стаття Конституції України чітко говорить, що кожен має право на захист. Тобто, в даному випадку, недопущення адвоката – це пряме порушення не процесуального закону, а конституційного права громадянина. Про це необхідно зауважити й в протоколі, – зауважує Тетяна Герасимова. 

Але слідчий з оперативниками так поспішали втекти з офісу з конфіскованим майном, що протокол обшуку просто забули підписати. Ми надіслали запит в ДФС, аби дізнатися, чому їхні працівники на обшуки приходять з ломом та яке відношення будівельна компанія має до підприємства, яке займається оптовою торгівлею алкогольних напоїв. Проте відповіді ми так і не отримали. 

Також ми зв'язалися з представниками "Торгового Дому Поляков", проти якого, власне, і порушено кримінальне провадження. 

І, наостанок, 23 червня цього року Генеральний прокурор України Юрій Луценко підписав документ, яким забороняється проводити будь-які обшуки без дозволу керівництва ГПУ. Але, звичайно, дозволу від ГПУ в цьому випадку не було. 

Адвокат Тетяна Герасимова розказує практичні поради як поводити себе під час обшуку і на що важливо звертати увагу, щоб зафіксувати порушення обшуку правоохоронцями. 

Необхідно, щоб особи надали свої повноваження, тобто це свідоцтво, ухвалу, яку треба ретельно  вивчити, щоб там не були пропущені строки, щоб там було визначено хто проводить цей обшук, які вони мають повноваження, що вони повинні шукати та на підставі якого крім провадження. В якому приміщенні та що саме вони мають право вилучити. 

Та як бачимо, правоохоронці, нехтуючи законами й правопорядком, продовжують чинити беззаконня. Ну а ми в свою чергу будемо відстежувати ситуацію з кримінальним провадженням, у рамках якого відбувся дуже сумнівний обшук у будівельній компанії. 

Детальніше – дивіться у новому розслідуванні "СтопКору".

https://youtu.be/kwO1RqaA1-s

Другие новости