ПоддержатьУкраїнська

Павло Янцен: напади з боку чорних копачів піску мене не зупинять!

StopCor
StopCor

StopCor

Павло Янцен: напади з боку чорних копачів піску мене не зупинять!

Журналіст "СтопКору" Павло Янцен, який став жертвою нападу з боку керівника точки з незаконного видобутку піску, розповів із чим доводиться стикатись під зйомок розслідувань та на що здатні корупціонери й шахраї, щоб приховати від громадськості свої статки та оборудки.

- Павле, з чого почалась твоя професійна діяльність та як ти потрапив на проект "Стоп корупції"?

- Раніше я працював у команді політичної партії. Про проект дізнався від колеги-відеооператора. Мене зацікавила не лише вакансія, а сама ідея проекту. У команді "Стоп корупції" ідейні та затяті активісти, принципові правозахисники, які допомагають громадянам відстоювати свою правду у судах. Журналісти "СтопКору" допитливі та безкомпромісні. Та найголовніше, якщо команда береться за розслідування, усе не закінчується після виходу сюжету в ефір. Навпаки, процес запускається на повну. Матеріали передають юристам, які вивчають усі факти зловживань, порушень та готують кваліфіковані звернення до компетентних органів.

Павло Янцен: напади з боку чорних копачів піску мене не зупинять!

- За час існування проекту неодноразово члени команди ставали жертвами нападів чиновників, політиків, бізнесменів, журналістів переслідували, за ними стежили та погрожували. Нещодавно від руки підприємця-нелегала, який нагріває руки на видобутку та реалізації піску на Київщині, дісталось тобі. Розкажи подробиці цієї історії.

- Ми приїхали на точку нелегального видобутку у Шпитьках на запрошення прокуратури. Правоохоронці проводили процесуальні дії з опису та конфіскації спецтехніки та земснарядів, які використовували у своєму незаконному бізнесі копачі піску. Щойно ми з колегою Сергієм Медяником пройшли на територію, до нас кинувся чоловік, який назвався керівником цього об'єкту і почав із застосуванням сили виштовхувати на за паркан. Чолов'яга, як пізніше ми встановили, відомий у колах копачів-нелегалів Ігор Чупринський. Він почав видирати мікрофон у Сергія Медяника.

Я намагався вступитись та захистити колегу, у цей момент зловмисник схопив мене і з усієї сили фактично кинув на дерев'яну огорожу. У результаті я отримав травму голови, перелом носа та ледве не втратив свідомість. Навколо усе було у крові. Однак травма та кровотеча не зупинила правоохоронців, замість надати допомогу та викликати медиків, вони брали у мене показання. Окрім того, хотіли забрати планшет, на який я проводив зйомку. Сам планшет фактично не підлягає відновленню, у нього потрощений екран і він не вмикається. За попередньою оцінкою фахівців, ремонт обійдеться за ціною нової техніки.

- Як зараз просувається справа, що відомо про роботу слідства?

- Нападнику уже оголосили підозру за ч.2 ст. 345-1 КК України “Погроза або насильство щодо журналіста”. За напад на мене зловмиснику загрожує до п'яти років ув'язнення.

- Що Вам відомо про нападника?

- Наші колеги-юристи підняли досьє Ігоря Чупринського, так звати нападника, та встановили цікаві факти з його біографії та "професійні" досягнення. Чупринський виявився відомою постаттю у так званому "піщаному" бізнесі.

Ігор Чупринський раніше був інженером відділу постачання, а потім заступником директора в компанії, яка продавала пісок невідомого походження на Кільцевій дорозі у столиці – ТОВ “Арістей компані”. Про це свідчать дані наших юристів.

Павло Янцен: напади з боку чорних копачів піску мене не зупинять!

У 2010-2012 роках Чупринський займав посаду члена правління ПАТ “Київпорядкомплект”, підприємства, яке на той час входило у список найбільших операторів з нелегального видобування піску по Києву та області. Діяльність ПАТ за відповідний відсоток “кришувалась” колишнім заступником голови адміністрації Президента, поплічником Віктора Януковича – Андрієм Портновим.

У 2010-2013 роках, за даними правників, ПАТ проводило незаконний видобуток піску в надзвичайно великих масштабах на Жуковому острові у м. Києві.

Для цього керівники ПАТ незаконно захопили на острові 13 га заповідного фонду. Представники фірми винищили реліктові дерева та зелені насадження шляхом складування піску та розміщення промислових приміщень. У 2014 році в рамках кримінального провадження на ПАТ “Київпорядкомплект”, ділянку та пісок на Жуковому острові заарештували, на керівників ПАТ “Київпорядкомплект” відкрили кримінальні провадження. Після чого ПАТ збанкрутував.

- Як ти думаєш, зловмисник отримає покарання чи справу спустять на гальмах?

- Звісно, я розраховую, що нападника за його злочинні дії покарають. Однак є один нюанс, під час вивчення справи Чупринського ми знайшли досить цікаві факти. Поки не хочу розголошувати усі деталі. Але Чупринський має виходи у Генпрокуратурі, тому не виключено, що через свої зв'язки він спробує зам'яти справу.

Павло Янцен: напади з боку чорних копачів піску мене не зупинять!

- Після цієї історії та травми як змінилось твоє ставлення до розслідувань? Можливо, з'явився острах і ти будеш більш обережним під час наступних зйомок? Чи зможе загроза фізичної розправи з боку зловмисників зупинити тебе під час роботи?

- Після цього інциденту у Шпитьках я навпаки став більш загартованим, рішучим та безкомпромісним у своєму ставленні до зловмисників. Це не перший випадок на моїй пам'яті, коли журналістів "СтопКору" намагались залякувати. Особисто мені довелось фактично тікати від бульдозера, який волів підім'яти під себе громадських активістів, які стали на шляху техніки і намагались завадити незаконному видобутку піску. Мій колега та фактично напарник по зйомках та акціях протесту Сергій Медяник неодноразово отримував погрози та травми під час зйомок.

Павло Янцен: напади з боку чорних копачів піску мене не зупинять!

Так під час зйомок матеріалу про рейдерство на оборонному заводі Хмельниччини на знімальну групу проекту напав депутат Хмельницької обласної ради В'ячеслав Антонюк. З політиком, а за сумісництвом співвласником компанії з оцінки нерухомості та банкрутства підприємств "Карат", журналісти зустрілись, щоб розпитати деталі біржової угоди, після якої ТОВ "АП НВП "Візит", якою спільно володіють народний депутат Петро Юрчишин та брат політика і депутат Вінницької обласної ради Микола Юрчишин, у Старокостянтинові вдалось прибрати до рук майно підприємства ТОВ "Блок Майстер Україна".

Під час зйомок цього ж сюжету за знімальною групою "СтопКору" стежили невідомі.

Ще один напад на "СтопКор" стався в офісі юридичної фірми "Таурус-Альянс", за даними розслідування проекту, причетної до незаконної забудови Поштової площі у Києві. Там на Сергія Медяника напав працівник фірми та помічник одного з юристів – Артем Остапенко. Чоловік завдав журналісту численних ударів по голові. У наслідок чого Сергія Медяника із забоями та струсом мозку госпіталізували.

У нас ризикована професія, але ми готові ризикувати і наражати себе на постійну небезпеку заради того, щоб показати, чим промишляють аферисти, на чому наживаються чиновники. Ми працюємо для того, щоб сказати корупції: стоп!

Другие новости