ПоддержатьУкраїнська

Роман Бочкала: "Не дивлячись на короткий проміжок часу від початку антикорупційних реформ, вже можна зробити певні позитивні висновки"

StopCor
StopCor

StopCor

Роман Бочкала: 'Не дивлячись на короткий проміжок часу від початку антикорупційних реформ, вже можна зробити певні позитивні висновки'

Відомий журналіст та координатор "Стоп корупції" Роман Бочкала поділився думками щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням у військових формуваннях України. Нагадаємо, напередодні наш колега долучися до створення спеціалізованого видання Національної академії прокуратури щодо боротьби з корупцією в українських військових відомствах. Детальніше – читайте у нашому інтерв'ю. 

Роман Бочкала: ''Не дивлячись на короткий проміжок часу від початку антикорупційних реформ, вже можна зробити певні позитивні висновки''

- Романе, чи можемо ми наразі говорити про певні успіхи та зрушення, торкаючись теми антикорупційних реформ в Україні? У яких сферах зміни є очевидними?

- Не дивлячись на досить короткий проміжок часу від справжнього початку

антикорупційних реформ, вже можна зробити певні висновки,

якими є ключові фактори успіху реформ. Передусім ці успіхи стосуються

протидії корупції у цивільному секторі державного управління. На жаль, у

військовій галузі, зважаючи на певні об’єктивні обмеження, пов’язані зі

станом АТО, прогрес антикорупційних реформ не настільки помітний.

- Які органи на даний момент привели до певного прориву у

протидії корупції в Україні? В чому Ви вбачаєте приклади успішної боротьби з корупційним спрутом?

- По-перше, це створення незалежних від відомчих структур і політичних впливів агенцій, що здійснюють моніторинг, профілактику і протидію корупції. Ви знаєте про створення НАБУ, НАЗК, антикорупційну прокуратуру, АРМА (Національне агентство

України з питань виявлення, розшуку та управління активами).

Наразі триває робота щодо створення спеціалізованого антикорупційного суду. Головний принцип новостворюваних структур – незалежність від державних інституцій, що вони контролюють. Найуспішніший приклад функціонування таких агенцій надає НАБУ, членом Контролюючої громадської ради при якому я маю честь бути, уповноваженим українською громадськістю.

Роман Бочкала: ''Не дивлячись на короткий проміжок часу від початку антикорупційних реформ, вже можна зробити певні позитивні висновки''

- В яких випадках слід повідомляти про факти корупційних діянь, до яких органів і організацій це можна робити і яким чином?

- З точки зору представника українського громадянського суспільства хотів би зауважити дві речі. По-перше, НАБУ уповноважене приймати анонімні повідомлення від викривачів корупції. Це має критичну важливість з точки зору забезпечення безпеки та персонального захисту викривача корупції. По-друге, за цією незалежною інституцією, якою є НАБУ, встановлено ще й незалежний громадський контроль, який реалізується за допомогою Контролюючої громадської ради (не дорадчої, а контролюючої!).

Мені дуже приємно побачити успішний поступ у впровадженні аналогічних речей в Міністерстві оборони України. Дуже добре зроблений антикорупційний Інтернет-ресурс МО для викривачів корупції, на якому безліч цікавих і корисних матеріалів!

Він так само передбачає для викривача можливість надіслати анонімне повідомлення. Але! Повідомлення викривача потрапляє у спеціальну комісію при МО, що не є незалежною від відомства, яку вона контролює. І це наразі є питання, що має вирішитись у наступному періоді дії антикорупційної програми МО, починаючи з 2018 року (адже термін дії поточної програми спливає у 2017 році).

Роман Бочкала: ''Не дивлячись на короткий проміжок часу від початку антикорупційних реформ, вже можна зробити певні позитивні висновки''

- Повертаючись до військової галузі: хто здійснює моніторинг за реалізацією Антикорупційної програми Міноборони?

- Антикорупційна програма Міністерства оборони України на 2015 - 2017 роки передбачала, що "Незалежний громадський і міжнародний контроль за реалізацією Антикорупційної програми Міноборони здійснюється експертним антикорупційним моніторинговим комітетом". Дійсно, моніторинговий комітет був створений у 2016 році й він складається з дуже поважних і компетентних фахівців. Проте на відміну від Контролюючої громадської ради при НАБУ цей комітет перетворився у консультативно-дорадчий. Ми знову бачимо втрату функцій незалежного зовнішнього контролю.

-   Чи займаються якісь міжнародні організації питаннями корумпованості в українській військовій сфері?

- На питаннях зовнішнього незалежного контролю за військовим відомством робить акцент така авторитетна міжнародна організація як Transparency International Defense and Security з центром у Лондоні. За її рейтингом корумпованості у військовій сфері Україна розташована у Поясі D – "високий ризик військової корупції" (це четверта позиція з шести можливих – перша найкраща, шоста найгірша). Команда цієї поважної організації віддає належне прагненням України приборкати корупцію у військовій сфері та показує певний прогрес у цих питаннях.

Другие новости