ПоддержатьУкраїнська

"СтопКор" дізнався, хто стоїть за масовою вирубкою в Ужанському Нацпарку на Закарпатті

StopCor
StopCor

StopCor

'СтопКор' дізнався, хто стоїть за масовою вирубкою в Ужанському Нацпарку на Закарпатті

За вирубкою дерев на території Ужанського Національного парку стоїть директор Віктор Биркович. З моменту призначення на посаду очільник звільнив 2/3 штату працівників. Окрім того, Биркович – співзасновники лісопилки, а його дружина володіє двома лісозаготівельними підприємствами, що може свідчити про конфлікт інтересів та імовірний зв’язок родини з лісовою мафією. Про це свідчать дані активістів «Стоп корупції». 

 Директор Ужанського національного природного парку Віктор Биркович, в кримінальних колах знаний як «Француз»

«Однією з найкорумпованіших галузей є лісове господарство та екологія. Про це красномовно свідчить ситуація, що склалася в Ужанському Національному природному парку, який розташований на Закарпатті. В останні півроку навколо нього виникають скандали, які активно обговорюються в українських ЗМІ.

Практично  всі звинувачення лунають на адресу директора Нацпарку – Віктора Бирковича. Активісти стверджують, що він організував злочинну схему з вирубки лісу, наслідком якої є катастрофічне знищення лісових насаджень на території парку», – розповіли у Миколаївському офісі «Стоп корупції».

«Відразу після свого призначення на посаду пан Биркович нам заявив, що у нас є вибір: або ми працюємо на нього, або ми не працюємо в Нацпарку. Головною вимогою до мене було наукове обґрунтування доцільності рубок лісових насаджень на території природо-заповідного фонду. Колектив почав протестувати, за що під різними приводами були звільнені 75 працівників. Така ж доля чекала й на мене», – розповіла колишній керівник наукового відділу Нацпарку, кандидат біологічних наук Інна Кваковська.

«Слова Кваковської підтверджуються офіційною статистикою. Призначений у травні 2014 року на посаду директора Ужаснького Нацпарку Віктор Биркович за три роки звільнив більш як 80 працівників. Це 2/3 штатної чисельності. Практично повністю звільнено науковий відділ, відділ державної охорони. Без роботи залишились фахівці з 15-літнім стажем. Вони неодноразово зверталися щодо свавілля директора в Міністерство екології, правоохоронні органи, до народних депутатів, але безрезультатно.

Хоча Міністерство екології та природних ресурсів України у своїй відповіді на звернення щодо виявлених порушень у діяльності Ужанського Національного природного парку підтверджує, що, цитуємо: «… впродовж 2015-2016 років Парком проведено понадлімітних рубок обсягом 9183 куб. м… Причиною цього є ігнорування керівництвом Парку вимог статті 9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та доручень Мінприроди…».

Тобто, Мінекології фактично підтвердило, що керівництвом Ужанського Національного природного парку вчинено дії, що містять ознаки злочину, передбачені ч.2 ст. 364 «Зловживання владою або службовим становищем, що спричинило важкі наслідки» та ст. 246 «Незаконна порубка лісу» КК України.

Ба більше, відповідно до поданої електронної декларації Биркович є співзасновником та кінцевим бенефіціаром лісопилки ТОВ «АБІЄС ІНВЕСТ», а його дружина – співзасновник та керівник ще двох лісозаготівельних підприємств. А це вже прямий конфлікт інтересів – і фактично особиста зацікавленість у незаконних порубках деревини на території ввіреної йому території, котра є унікальним об’єктом природно-заповідного фонду.

Улітку минулого року навколо Нацпарку вибухнув браконьєрський скандал. У ніч на 17 червня на території Лубнянського лісництва біля кордону з Польщею під час незаконного полювання застрелили колишнього співробітника поліції. Слідчим управлінням поліції в Закарпатській області проводиться досудове розслідування в рамках кримінального провадження за ч.1 ст.119 «Вбивство через необережність» та ч.2 ст.248 «Незаконне полювання». Проте, джерела в поліції стверджують, що справа свідомо «зливається» слідчими.

Кількість порушень природоохоронного законодавства, допущеного керівництвом УжНПП, настільки вражаюча, що навіть голова Державної екологічної інспекції України наприкінці 2016-го року звернувся до міністра екології Остапа Семерека з листом щодо вжиття заходів адміністративного впливу на директора Нацпарку Бирковича.

Тільки за 2017 рік громадські активісти виявили чотири незаконні порубки на території Ново-Стужицького та Костринського лісництв. За результатами звернень розслідуються три кримінальні провадження за ст. 246 «Незаконна порубка лісу» КК України. Викривальні сюжети про масштабні рубки на Закарпатті прогриміли навіть на центральних телеканалах та у місцевих новинах.

Як стало відомо, нині відкрито ще три кримінальні провадження щодо фактів зловживання владою або службовим становищем посадовими особами УжНПП, що спричинило важкі наслідки. Як свідчить практика в Україні, без активної участі громадськості та ЗМІ навряд чи ці провадження будуть дійсно розслідувані. Адже, зі слів активістів, місцева поліція та прокуратура вже неодноразово доводила свою «лояльність» до пана Бирковича.

 Стихійний мітинг населення на території Ужанського нацпарку

Не так давно жителі кількох сіл на території Нацпарку перекрили дорогу з вимогою забезпечити їх дровами. Люди скаржаться: в Ужанському Нацпарку в деревині для опалення місцевому населенню відмовляють, водночас – продаючи дрова навіть за кордон. Півсотні мешканців Ужка та Волосянки вийшли на дорогу з плакатами «Нам не потрібен такий Нацпарк». На місце приїхали керівники районної ради, адміністрації, та представники Нацпарку. Вгамувати натовп вдалось обіцянкою про виділення селянам обмеженої території для лісозаготівлі на дрова. Також на сесії Великоберезнянської районної ради одноголосно прийнято звернення до міністра екології Остапа Семерака щодо визнання роботи директора парку Бирковича незадовільною та прохання звільнити останнього з посади», – зазначили активісти «Стоп корупції» з Миколаєва.

Другие новости