ПоддержатьУкраїнська

Вінницька група Володимира Гройсмана намагається зберегти контроль над мільйонними бюджетами держкомпанії Укрпошта

StopCor
StopCor

StopCor

Вінницька група Володимира Гройсмана намагається зберегти контроль над мільйонними бюджетами держкомпанії Укрпошта

Вінницька група Володимира Гройсмана намагається зберегти контроль над мільйонними бюджетами держкомпанії Укрпошта

Вінницька група Володимира Гройсмана намагається зберегти контроль над мільйонними бюджетами держкомпанії Укрпошта

Оточення спікера Верховної Ради намагається утримати в своїх руках Укрпошту — неефективного монстра, що витрачає мільйони держкоштів за непрозорими схемами

Нещодавно міністру інфраструктури Андрію Пивоварському довелося покинути партійний чат Блоку Петра Порошенка (БПП) в месенджері Telegram. Причина — нецензурна лайка вінницького депутата Івана Мельничука, близького до спікера Володимира Гройсмана. Міністр вирішив здійснити конкурсний відбір нового керівника підпорядкованої його відомству держкомпанії Укрпошта. Це й розгнівило депутата. І не тільки його.

Торговець церковними календарями, дешевими детективами кишенькового формату та туалетним папером, Укрпошта — найбільший оператор поштового зв’язку в країні, чия виручка 2014 року склала 3,7 млрд грн. Особливу цінність має мережа листонош, адже під час виборчих кампаній вони часто стають частиною системи з придбання голосів.

Від грудня 2014‑го Укрпошту, що генерує мільярди доходів, очолює Ігор Ткачук — людина без економічної освіти та серйозного управлінського досвіду в бізнесі. Але при цьому він — член усе більш вагомого вінницького лобі, до якого належать спікер Ради, у минулому мер Вінниці, та низка депутатів. Ткачук — сам вінничанин і мав спільні справи з Гройсманом ще тоді, коли обидва були бізнесменами.

Ткачук з’явився в Укрпошті у квітні 2014‑го як заступник гендиректора компанії. Його тодішній шеф — голова Укрпошти Михайло Паньків — зізнається: Ткачука йому нав’язали за політичним домовленостям згори. "Державні підприємства сьогодні дуже політизовані, а їхні керівники досі призначаються в результаті політичних торгів, — стверджує Паньків. — Саме такою креатурою став і партійний кадр із Вінниці — Ігор Ткачук".

Оформляти документи на роботу той прийшов разом зі старшим братом Геннадієм Ткачуком, народним депутатом від БПП — ще одним вінницьким.

Згадуючи цей факт, Паньків додає, що далі, після чергового переформатування уряду в грудні 2014‑го, за політичними домовленостями Укрпошту віддали у квоту вінницьких. І йому довелося поступитися місцем гендиректора Ткачуку.

Віддавати цей актив комусь вінницькі не мають наміру.

Поштові відправлення

Читайте также: “Укрпочта” призналась, что ее директор получает огромную зарплату ни за что

Зовні Укрпошта здається пострадянською установою, життя якої завмерло на рівні середини 1990‑х. Однак за цим непримітним фасадом приховані серйозні фінансові можливості, які доступні керівництву держкомпанії.

Власник величезної кількості нерухомості на преміум-локаціях, Укрпошта здає її в оренду за мінімальними цінами. "Майно абсолютно безглуздо здається в оренду, і я постійно роблю зауваження керівникам Укрпошти", — розповідає Володимир Шульмейстер, перший заступник міністра інфраструктури. Він згадує, що на майновій комісії представники компанії запропонували здати в оренду приміщення в одному місті за ціною 23 грн за кв. м на місяць. Заступник міністра попросив промоніторити ціни на ринку, і загалом орендна ставка виросла до 50 грн. Шульмейстер називає цей випадок прикладом схем, що працюють в Укрпошті.

Є й інші приклади.

Держкомпанія — досить великий рітейлер, особливо в сільській місцевості, де саме на пошті люди купують, наприклад, туалетний папір. Ціни на нього у відділеннях Укрпошти, користуючись з монопольного стану на локальних ринках, у півтора-два рази перевищують середні за країною. Але торгівля здійснюється за комісією, і майже вся маржа йде продавцям, які працюють через Укрпошту. А держкомпанія задовольняється лише 10-15%.

Вінницька група Володимира Гройсмана намагається зберегти контроль над мільйонними бюджетами держкомпанії Укрпошта

ЛИСТОНОША З ВІННИЦІ: Ігор Ткачук і далі керує Укрпоштою — утриматися в кріслі йому допомагають представники вінницької групи

Ткачук заявляв, що долари продали вигідно. “Можу чітко відповісти, що документально отримані довідки всіх банків, де, у кого і який курс був на той час. І ми тоді продали за вигідним курсом", — казав він.

Кирило Терьохін, який працював на той момент фінансовим директором "Укрпошти", уточнює: ці операції здійснювалися без його відома. “Мені заборонили дивитися курси [валют за операціями компанії], я не володів інформацією, — зізнається він. — Клієнт-банк перебуває в бухгалтерії, і в мене не було до нього доступу".

Формально Ткачук цілком може санкціонувати знижки своїм клієнтам — Укрпошта має право надавати їх у розмірі до 15%. І контролю над такими знижками немає: в компанії ніхто не знає точного грошового і товарного обігу, говорить Терьохін. Німецька SAP пропонувала встановити свою систему обліку, профінансувавши її через Укрексімбанк, але керівництво Укрпошти цією ідеєю не зацікавилося.

Але ж Укрпошта сама могла б стати банком: у неї 11,8 тис. відділень у країні, тоді як у найбільшого за кількістю філій державного Ощадбанку — близько 5 тис., а найбільшого за розміром активів Приватбанку — близько 2,9 тис. "При цьому у компанії колосальна ліквідність: на рік 120-150 млрд грн пересилаються через Укрпошту. То ж кредитувати було б чим", — пояснює екс-фіндиректор. Поштовий банк — цілком ефективна бізнес-модель, що доводить досвід США, Японії, Німеччини, Франції, Бразилії. Однак керівники Укрпошти ігнорують і цю можливість.

Спроба змін

Нещодавно Ткачук з гордістю відзвітував про 30 млн грн чистого прибутку за три квартали 2015‑го — роком раніше за аналогічний період було в 2,5 рази менше. Але за умови виручки на рівні 3,19 млрд грн такий прибуток мізерний і свідчить про катастрофічно високі витрати.

Складно говорити про нинішню прибутковість Укрпошти як про заслугу Ткачука, оскільки зростання цін, а з ним і виручка компаній, склало нинішнього року понад 46%. Значна частка доходу в Укрпошти — у валюті, тому на користь компанії і девальвація гривні. Крім того, корпоративна бухгалтерія використовує занадто агресивну методику розрахунку виручки, щоб завищити швидкість її зростання. А зарплату майже 80 тис. співробітників Укрпошти, яка часто не перевищує 2 тис. грн, у компанії не проіндексували, що теж склало плюс прибутковості.

Читайте также: Большая часть прибыли “Укрпочты” оказались дотацией из бюджета. Документ

Ключовий дохід Укрпошти — комісія за виплату пенсій.

Між тим частка компанії на ринку поштових відправлень і надалі знижується: 2014‑го вона знизилася до 36,1% від 42,2% роком раніше.

“У компанії працюють чиновники, які не розуміють елементарних речей у бізнесі, — підкреслює Терьохін. — При цьому сам Ткачук всього боїться, всюди шукає підступ, приймає імпульсивні рішення".

Структурно всередині Укрпошта практично не змінилася, і нових людей там майже не з’явилося, констатує Пивоварський. "Сьогодні Укрпошта програє на всіх фронтах у роботі з електронною комерцією Новій пошті та іншим альтернативним кур’єрським службам", — нарікає міністр.

Вінницька група Володимира Гройсмана намагається зберегти контроль над мільйонними бюджетами держкомпанії Укрпошта

БРАТ-ДЕПУТАТ: Нардеп Геннадій Ткачук, брат Ігоря Ткачука, — один з тих людей, хто близький до спікера ВР Володимира Гройсмана

Зараз Мінінфраструктури намагається приборкати компанію-монстра, здатну здійснювати неконтрольовані операції на десятки мільйонів гривень. Для цього у відомстві заходилися робити корпоратизацію Укрпошти, щоб перетворити її з напіввідомства на повноцінну корпорацію зі зрозумілішою організаційною структурою.

Задля цього, зокрема, Пивоварський оголосив конкурс на посаду гендиректора компанії. Але на міністра чекало розчарування.

Крім Ткачука, до фіналу вийшли четверо людей, з яких двоє — досить досвідчені менеджери: це Артемій Єршов, який працював в Ощадбанку й Сбербанке России, і Відас Даніелюс, який працював на Пошті Литви. А кандидатуру Олександра Перцовського, який має досвід роботи в поштовому гіганті Deutsche Post DHL, комісія Міністерства інфраструктури відхилила через те, що він, мешкаючи в Сінгапурі, не встиг вчасно надати довідку про несудимість.

На тлі ключових конкурентів шанси Ткачука здаються слабкими. Але з кріслом держменеджер поки не розлучиться — він залишається гендиректором із префіксом "виконувач обов’язків": Окружний адміністративний суд Києва 16 листопада заблокував конкурс.

Люди в мантіях задовольнили позов Дмитра Чалого, комерційного директора компанії. Той і сам претендував на посаду голови Укрпошти, але тепер вирішив, що відбір здійснювати не можна, оскільки Мінінфраструктури змінює структуру компанії, перетворюючи її на акціонерне товариство.

"Щодо Укрпошти ухвалено геніальне рішення: оскільки учасника, який позивається, можуть не обрати на роль гендиректора, він вирішив, що його права можуть бути порушені", — пояснює Пивоварський.

Утім, Терьохін уточнює: міністерство може призначити нового в. о. без конкурсу.

Вінницька група

Утримуватися в кріслі Ткачуку допомагає не стільки Чалий, скільки потужна підтримка з боку земляків — так званої вінницької групи. Її неформальним лідером є спікер Верховної Ради Гройсман. А один із близьких до нього депутатів — Геннадій Ткачук, брат нинішнього керівника Укрпошти. Старший Ткачук має навіть два робочих кабінети в парламенті та регулярно консультується зі спікером просто в залі засідань.

Всі троє — Гройсман і Ткачуки — добре знайомі ще з 1990‑х, коли майбутній голова парламенту працював комерційним директором вінницького ринку Юність. А завзяті брати розміщували там свої кіоски.

Ігор Ткачук на знак лояльності навіть прикрасив свій робочий кабінет в Укрпошті портретом Гройсмана.

У Вінниці, де нинішній спікер Верховної Ради колись був мером, Ткачуки пустили глибоке коріння. Молодший із братів, посідаючи пост голови Укрпошти, весь цей час був депутатом Вінницької міськради. І знову пройшов туди на недавніх місцевих виборах. Крім цього, він очолював вінницьку облорганізацію партії Віталія Кличка УДАР. Там само був і його старший брат. До цього обидва були в тимошенківській Батьківщині.

Мережа Опора, яка моніторить вибори, зафіксувала спроби підкупу виборців на користь Ігоря Ткачука на останніх виборах до міськради: вінничанам пропонували винагороду у розмірі 150 грн за підтримку голови Укрпошти.

У Гройсмана є кілька людей з Вінниці Альона Шкрум, народний депутат фракції Батьківщина

Син Геннадія Ткачука Сергій працює заступником начальника Головного управління юстиції у Вінницькій області. На останніх виборах став депутатом місцевої облради. Пару йому там складе Людмила Станіславенко, дружина нинішнього керівника Укрпошти, яка раніше була офіційно оплачуваним з держбюджету помічником депутата Ткачука-старшого.

"[Ігор] Ткачук працює виключно з братом, навіть з незначних питань. Зв’язок із Гройсманом теж однозначний, — зізнається колишній високопосадовий співробітник Укрпошти. — У мене був випробувальний термін у три місяці, тож Ткачук постійно відкладав рішення щодо мене, прямо кажучи, що йому треба порадитися нагорі".

Геннадій Ткачук у своєму блозі на порталі ЛІГА.net багато пише про майбутнє Укрпошти, звертаючись із проханнями про додаткові дотації з бюджету, щоб налагодити в компанії реалізацію адміністративних послуг. Він також виступає проти приватизації компанії, бо вона, мовляв, виконує соціальні функції.

Його дії продиктовані не стільки родинними зв’язками, скільки інтересами неформальної вінницької групи.

Поки її сили невеликі: крім спікера, братів Ткачуків і нардепа БПП Івана Мельничука, політики відносять до команди спікера ще екс-радника голови Держфіскальної служби Геннадія Романенка і голову Держгеокадастру вінничанина Максима Мартинюка. "У Гройсмана є кілька людей з Вінниці, з якими він періодично радиться, — розповідає Альона Шкрум, народний депутат від "Батьківщини". — Деяких він же і провів у парламент".

Гройсману і Ко необхідна політична вага, яка в Україні визначається наявністю контрольованих бізнес-активів, зазначає Вікторія Підгорна, політичний експерт. "Всі ключові політичні фігури та партії пов’язані або створені найбільшими бізнес-групами. І завдання політиків і партій — працювати в інтересах цих бізнесів, — каже вона. — Тобто створювати або охороняти можливості монополізувати ті чи інші галузі, отримувати ренту з бюджету або держактивів". Тому вінницькі й опираються спробам Мінінфраструктури переформатувати Укрпошту.

Ні Гройсман, ні брати Ткачуки не захотіли поспілкуватися з НВ з приводу Укрпошти.

А поки вони мовчать, держкомпанія працює в колишньому стилі: у відділеннях так само тріщать старі матричні принтери, а працівники не завжди розуміють різницю між Gmail та Skype. Укрпошта продовжує непрозоро розпоряджатися мільйонними держбюджетами, а також втрачати ринкову частку і привабливість.

Матеріал опубліковано в №45 журналу Новое время від 4 грудня 2015 року

Другие новости