Несанкціонований намив піску у районі Галерного провулка у Києві завдає невідворотної шкоди екосистемі Дніпра, призводить до обміління ріки та загрожує руйнуванню Південного мосту. Про такі наслідки діяльності браконьєрів повідомив голова асоціації риболовів України Олександр Чистяков.
"Нелегальні земснаряди розривають річку на частини, змінюють річище Дніпра, ландшафт дна та конфігурацію берега. Техніка вимиває величезні ями на дні ріки та провокує зсуви ґрунту. Зокрема, поруч із Південним мостом з'явились вирви, через що пішли тріщини на двох колонах шляхопроводу. Примітно, що у тому ж районі базується главк водної поліції", – зазначив Олександр Чистяков.
За даними голови асоціації риболовів України, у районі Південного мосту працювало три земснаряди, за допомогою яких щодня видобували майже 15 тисяч тонн піску. На столичній акваторії у Дніпрі виникло 56 нових обмілінь, які за 5-8 років можуть перетворитись у повноцінні острови.
"Посадовці не поспішають вирішувати проблему, 2,5 роки екологічна комісія не могла нічого зробити через дію мораторію на перевірки, а наразі, коли його скасували, функції контролю за роботою земснарядів передали Інспекції з надр. Поки що контролю з їхнього боку я не бачив", – додав Олександр Чистяков.
Нагадаємо, у водній поліції Києва після звернення "СтопКору", знайшли спецтехніку для вивезення земснарядів, які піщані браконьєри з точки на Видубичах використовували для незаконного видобутку надр. Наразі два з трьох земснарядів перебувають на штрафмайданчику.
Додамо, що незаконна точка видобутку піску у Києві на Промисловій, 4 попри відсутність спеціальних дозволів від Держгеонадр на користування надрами з метою видобування піску на акваторії річки Дніпра у Голосіївському районі продовжує працювати. Про це у ході громадського моніторингу дізнались представники ГО "Стоп корупції", ГО "Стоп нелегал" та "Демократичний контроль". Активісти разом з водною поліцією зафіксували воду у системі гідронамиву.
Тиждень тому об'єднана команда представників ГО "Стоп корупції", "Стоп нелегал" та "Демократичний контроль" змогла запобігти черговій спробі піщаних нелегалів з Промислової, 4 відновити роботу та вивезти видобутий пісок з точки. Цього разу браконьєри запросили на підмогу активістів ГО "Майдан". Також на місці подій були помічені представники скандального ВГО "Бюро з питань захисту екології та здоров'я". Очільника організації Михайла Бурду два місяці тому затримали за вимагання хабара з підприємця.
Додамо, що раніше активісти ГО "Стоп корупції" та ГО "Демократичний контроль" передали до прокуратури Дарницького району та водної поліції Києва матеріали, які свідчать про відсутність спеціальних дозволів на користування надрами з метою видобування піску на акваторії річки Дніпро у Голосіївському районі Києва. У відповідному клопотанні активісти просять врахувати нові обставини у розслідуванні справи про незаконну діяльність з видобутку, складування та реалізацію піску з боку ТОВ "Мостобуд" та ТОВ "Собі" по вулиці Промисловій, 4 у Голосіївському районі Києва.
Зазначимо, що раніше суддя Дарницького районного суду Києва відмовила в задоволенні клопотання про арешт техніки (двох земснарядів) ТОВ "Мостобуд", компанії, яка проводила нелегальний видобуток піску в акваторії Дніпра. Підприємці, за даними "СтопКору", незаконно намивали та складували пісок.
Зазначимо, що на точці з незаконного видобутку піску у Голосіївському районі Києва за рік намили 2-3 млн куб м, що складає 200-300 млн грн необлікованого "чорного налу". За даними громадських активістів,
за місцем видобутку стоять впливові особи від колишніх помічників нардепів до членів угрупування, яке причетне до видобутку бурштину.