
3 червня колишній начальник управління Генеральної прокуратури України Дмитро Басов спробував залякати редакцію інформаційного порталу «СтопКор». У телефонній розмові він визначив час, до якого має бути видалена стаття, в якій є згадка про нього та його дружину.
https://youtu.be/LODGFD7x1cI
«Все, що там написано – це брехня і всю цю інформацію звідти приберіть. Якщо вона не буде прибрана до 12-ї години і не будуть принесені офіційні вибачення на вашому сайті, я подам позов на вас до суду з відшкодуванням завданої мені моральної шкоди, а також подам заяву до правоохоронних органів щодо втручання в моє особисте життя, а також тиску на мій бізнес», – заявив Басов.
На спроби редактора з’ясувати, що саме він вважає неправдою у статті, пан Басов перейшов на грубість.
«Ви прибираєте це лайно, а також куди ви його розіслали, або ви отримуєте позов до суду», – наголосив він.
Розмова з редактором відбулася після ранкового дзвінка на гарячу лінію організації від Басова.
«Сьогодні близько 9:30 на гарячу лінію ГО «Стоп корупції» надійшов дзвінок. Так сталося, що я підійшов до телефону. Це був пан Дмитро Басов. Він просив негайно видалити інформацію щодо його бізнесу з інформаційного порталу «СтопКор» до 12 години дня. Я не в курсі подробиць щодо справи, яку вели під керівництвом пана Басова в Генпрокуратурі, проте я знаю, що фірма його дружини Наталії, ТОВ «Дніпровські піски», яка здійснює розробку родовища «Стайківське» у Кагарлицькому рацоні, незаконно намивала пісок. Вони мають спецдозвіл, проте на час заборони в зв’язку з нерестом дія спецдозволу призупиняється. Але їм байдуже, адже головне – заробіток. Порушення були зафіксовані активістами ГО «Стоп корупції» вночі 25 березня», – розповів правозахисник Роман Литвин.

Як відзначають представники юридичного відділу ГО «Стоп корупції», Басов вдався до так званого «телефонного права», виставивши ультиматум телефоном та без офіційного звернення.
«Переважна частина інформації для публікації була знайдена у відкритих джерелах. Або ж пан Басов заперечує те, що у відкритих реєстрах його дружина значиться власницею компанії, яка колись була фігурантом кримінального провадження ГПУ. Пан Басов погрожує подати позов до суду і ставить «ультиматуми» редакторці. Працюючи більш ніж 5 років у прокуратурі, пан Басов мав би бути знавцем у законах, і мав би знати про можливість досудового врегулювання спору, що передбачено Цивільним Кодексом. Виставлення ультиматумів і застосування погроз до журналістів є абсолютно неприпустимими для особи, яка протягом довгого часу наглядала за дотриманням законів та захищала інтереси громадян і держави. У його випадку спосіб передачі інформації і засоби зв'язку втратили своє первісне призначення, що можна розцінювати як особливу стадію корупції, а саме – «телефонне право», – зазначили вони.
Крім того, юристи звернулися від імені громадської організації до правоохоронних органів через завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину.
«Ми розцінюємо такі «попередження» про подачу заяв до правоохоронних органів як завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину, що є кримінально караним діянням відповідно до ст. 383 Кримінального Кодексу України. Хай там як, нами буде подано заяву щодо таких погроз з боку Дмитра Миколайовича Басова, оскільки такі дії експосадовця Генеральної прокуратури України щодо журналістів є неприпустимими», – наголошують юристи.
«Фігурант публікацій погрожує подачею заяв до правоохоронних органів щодо нібито втручання в його особисте життя та тиску на його бізнес, хоча інформація про дружину Басова є у його декларації; інформація про набуття нею у власність компанії з видобутку піску міститься в Єдиному державному реєстрі підприємств, організацій і установ. Також цікаво, про тиск на який саме «його» бізнес говорив пан Басов? Адже посадові особи органів прокуратури не мають права займатися бізнесом. Крім того, Басов Дмитро Миколайович подав 10 березня 2020 року декларацію з відміткою «після звільнення». Можливо, в той час, коли вся країна потерпає від тотальної кризи, спричиненої епідемією, пан Басов зміг відкрити та розвинути бізнес? Або все ж таки мова про бізнес, оформлений на дружину?», – додає юрвідділ.
Зазначимо, раніше ми з’ясували, що 2016 року Управління ГПУ з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями за безпосередньої вказівки пана Басова, ініціювало кримінальне провадження №42016000000004105 щодо посадовців Держслужби геології та надр України та ДП «Геоінформ». До цього провадження був внесений епізод з ТОВ «Дніпровські піски».
Після закриття вказаного епізоду кримінального провадження 28 жовтня 2019 року 100% корпоративних прав ТОВ «Дніпровські піски» разом із спецдозволом на видобуток піску на Стайківському родовищі передали дружині Басова Наталії. За оцінками експертів галузі, ринкова вартість компанії разом із родовищем і запасами піску має сягати 0,7-1,5 мільйона доларів, однак дружині прокурора Наталії «пощастило» стати власницею піщаного бізнесу майже за безцінь.