ПоддержатьУкраїнська

"Чорний ринок" бурштину: як штучно створений попит дозволяє заробляти мільйони

StopCor
StopCor

StopCor

'Чорний ринок' бурштину: як штучно створений попит дозволяє заробляти мільйони

У пункті пропуску "Рава-Руська – Гребенне" митники вилучили понад 8 кг бурштину. "Сонячний камінь" намагався вивезти за кордон 21-річний житель Львівщини. Для перетину кордону обрав "зелений коридор".

''Чорний ринок'' бурштину: як штучно створений попит дозволяє заробляти мільйони

Під час митного огляду автомобіля митників насторожила поведінка водія, тож автомобіль скерували на поглиблений огляд. У конструктивних порожнинах кузова автомобіля, у спеціальних мішечках, митники знайшли необроблений бурштин. Автомобіль "Мерседес" і бурштин вилучили. Тільки протягом минулого тижня, як повідомили у Львівській митниці, таких випадків було три. Максимальна вага бурштину, який вдалося виявити на Рава-Руській митниці, 33 кілограми! Загальна вартість каміння – близько трьох мільйонів гривень!

Що світить перевізникам бурштину? Оскільки контрабанда в Україні декриміналізована, то лише  штраф (100% від вартості товару, якщо за рік зловмисник попадеться двічі – 200%). Експерти кажуть, аби ситуацію змінити, потрібно внести зміни в законодавство, але таку ініціативу блокують в уряді… То чи бореться влада з нелегальним видобутком "сонячного каменю" та його незаконним продажем? Що вдалося зробити з того часу, як українці "захворіли" на бурштинову лихоманку?

"У західняків камінь під ногами, а вести бізнес не вміють"…

…Правоохоронці не втомлюються звітувати про гучні затримання "дахувальників" бурштинових родовищ. У селищі Рокитному Рівненської області поліцейські вилучили днями партію бурштину загальною вагою близько 180 кг. Також на Рівненщині затримали прокурора та двох організаторів незаконного видобутку дорогоцінного каменю. За інформацією УСБУ у Львівській області, у Червонограді викрили підпільний цех з обробки бурштину…

За інформацією журналістки з Рівного Інни Білецької, у Рівненському міськвідділі поліції в рамках бурштинової справи – допити і обшуки. Джерела повідомляють про "кіпіш". "Начальник міськвідділку повідомив, що перевіряють на предмет повноти розслідування слідчих, задіяних в одному з бурштинових кримінальних проваджень, яке розслідували ще на початку року", – написала на своїй сторінці у "Фейсбуці" Інна Білецька. Тим часом у соцмережах повно оголошень на кшталт "Продам бурштин". Кажуть, ціна на "сонячний камінь" впала… Наприклад, Артем з Києва просить за 92 грами 220 доларів. Донедавна в Україні кілограм бурштину коштував мінімум 5−6 тисяч доларів (зрозуміло, ціна залежить від розміру і якості каміння). Чоловік розмовляє спокійно. Найбільше, що його дратує, – це "західняки, у яких камінь під ногами, а вони не вміють вести бізнес".

Мені вдалося поспілкуватися з копачем бурштину з Волині. Василя добре знаю, йому – 39 років (з метою безпеки, усього недоговорює…).

Бурштинова лихоманка, за його словами, розпочалася років зо два тому. Бурштиновий сезон тривав цілий рік (за винятком двох зимових місяців, коли був сильний мороз). А раніше бурштином у їхніх краях розпалювали… печі. Скам'яніла смола хвойних дерев добре горить. Потім каменем зацікавилися китайці, і ціна на нього злетіла. Коли Василь не мав роботи, декілька разів їздив "на бурштин". Копав в Озерцях та Кухітській Волі, що на Рівненщині. "Родовища бурштину є і у Маневичах, що на Волині, і у моєму районі, – пояснює. – У лісах місцеві постійно шукають нові бурштинові місця. Знайшов пристойний камінчик – і розбагатів!".

Василь небагатослівний… "На одній помпі, – розповідає після паузи, – працює троє-четверо чоловіків. Господар помпи контролює, щоб хлопці не крали камінців. У селі, де я працював (на кордоні Волинської і Рівненської областей), мінімум 200 помп. Місцеві, які там заправляють, нікого туди не пускають. Як це виглядає? У лісі стоять старі мотори, 90% від "Мерседесів", качають воду з річки і під сильним тиском вимивають яму завглибшки 20−25 метрів. Бурштин легший за воду, і він спливає. Його виловлюють". Є місця на Поліссі, де копають бурштин вручну, лопатами… Ліси перетворились на могильні ями… Основний аргумент копачів – іншої роботи в їхньому регіоні немає. Хто не копає бурштин, їде на заробітки до Росії.

Василь на помпі не працював. Був "тачкістом". Копачі з помпи щогодини переходять "мити" каміння на інше місце, а ями залишаються. Дрібні камінці їх не цікавлять. І тут з’являються "тачкісти" (люди з тачками, які визбирують залишки каміння). Кому вершки, а комусь корінці…"За таку роботу зазвичай платять 500−700 грн. на день, – веде далі Василь. – Але якщо знайшли великий камінь, за нього заплатять окремо. Найбільший камінь, який я бачив, з півтора кулака – хлопці здавали за 700 доларів".

Хоча робота на родовищах важка, за лопати беруться і жінки… Розпитую Василя, хто "дахує" цей "бізнес"? "Я тільки по телевізору бачив цих прокурорів, "ментів", – каже. – Там така мафія, таке бабло… А я приїхав, половив і поїхав".

Зі слів Василя, зранку на бурштин виїжджає близько тридцяти тракторців (дехто везе з собою помпи). Очевидно, і сільські голови в курсі справи. Не можуть не бачити, що робиться у них під носом. "В Озерцях, – каже Василь – біля кожної хати стоїть як не бус, то джип. А хати там такі, що о-йо-йой! Видно, люди мають гроші. Навіщо їм ще десь працювати?".

"Чоловік знайшов камінь на 30 тисяч доларів"

Результат нелегального видобутку бурштину – десятки гектарів знищеної землі. Чи вдасться зупинити копачів? Кажуть, за перевезення 10 кг бурштину у Польщу навар – 10 тисяч доларів з ходки. Василь бачив, як приїжджала Нацгвардія, постояла день-два, а потім все відновлювалося… "Там дуже великі гроші. Люди розповідали про мужика, який копав бурштин екскаватором. Знайшов камінь на 30 тисяч доларів".

Місцеві кажуть, річки у деяких місцях зміліли. Тож роботу на помпах призупинили… Але бурштинових "варварів" це не стримує – беруть у руки лопати. Аби побороти нелегальний спосіб видобутку "сонячного каміння", дехто вважає, що його треба легалізувати (наприклад, усім охочим видавати ліцензії). Така ініціатива виглядає примарною. "Чорний ринок" бурштину процвітає …

…Можливо, думка авторитетного ювеліра, який працює у цій галузі понад сорок років, розкриє декому очі. Ось що пан Іван розповів: "Увесь цей ажіотаж з бурштином – штучно створений попит. Все робиться підпільно. І все це "дахується" з найвищих "дахів". Проведена шалена реклама, що нібито нешліфований бурштин має лікувальні властивості. Нібито жінки, у яких зоб, носять його на шиї, і симптоми зникають… Або бурштин забирає увесь негатив з організму. Можливо, частка правди у цьому є, але 95% – обман. Китайці купують бурштин, залучають до цієї афери хіромантів, астрологів, які кажуть, що саме прикраси з бурштину їм підходять. Люди носять його рік на тілі і викидають як непотріб (мінерал швидко зношується і стирається).

В Україні на ювелірних виставках ціни на прикраси з бурштину "космічні". Пара сережок – 60 тисяч грн. Як фахівець я проаналізував: 90% – це накручена вартість. За останні п'ять років ціна на бурштин зросла у сто разів. Хоча на Волині, до прикладу, є родовища, які працюють легально, – там видобувають берил та аквамарин. У Польщу бурштин можна спокійно ввозити, там він не вважається контрабандою. На кордоні ловлять хіба що "лохів", які "не в схемі". Їх беруть за "шкірку". А за ширмою бурштин перевозять тоннами…".

До речі…

Значно гарніший і дешевший природний мінерал серед напівдорогоцінних, за словами фахівця-ювеліра, – бірюза. Також з історії українського етносу відомо, що українці з давніх-давен носили прикраси з морського коралу…

Джерело: Високий Замок

Автор: Сюзанна Бобкова

Другие новости