ПоддержатьУкраїнська

Корупційна афера на небанківському ринку фінпослуг: громадськість звертається до НАБУ та САП через закон про СПЛІТ

StopCor
StopCor

StopCor

Корупційна афера на небанківському ринку фінпослуг: громадськість звертається до НАБУ та САП через закон про СПЛІТ

НБУ отримає функції мегарегулятора, а небанківська сфера фінпослуг опиниться у руках обмеженого кола гравців ринку. Такі зміни передбачає законопроект №2413-а, який лобісти називають реформою сфери, а громадськість та експерти вважають зосередженням функцій нагляду в одних руках, знищенням конкурентів та розвитком корупції.

Противники закону про СПЛІТ уже підготували колективне звернення до НАБУ, САП, Нацбанку, Міністерства фінансів України, Комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Про це під час прес-конференції заявив голова правозахисного блоку ГО «Стоп корупції» Ігор Бондарчук.

«Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо консолідації функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг» за №2413-а, підготовлений до другого читання, руйнує законодавчі основи державної регуляторної політики й створює ґрунт для корупції в діяльності НБУ.

Усунення будь-яких механізмів контролю дій НБУ як регулятора, які є обов'язковими в ЄС. На сьогодні ні Мін'юст, ні жоден інший державний орган не проводить аналіз НПА НБУ на відповідність Конституції, чинному законодавству, зокрема, антикорупційному, що суперечить вимогам ЄС і вже призвело до прийняття НБУ нормативно-правових актів, які порушують Конституцію, чинне законодавство і права людини.

Законопроектом робиться спроба вивести нормативно-правові акти Національного банку, які, відповідно до закону, є регуляторними актами, з-під дії Закону «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Правління НБУ отримає право створити Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг, нагляду (оверсайту) платіжних систем. При цьому законом не визначені порядок формування Комітету та вимоги до осіб, які можуть входити до його складу, порядок його діяльності, прийняття рішень, їхнього оскарження. В результаті Комітет отримає повноваження застосовувати заходи впливу, зокрема, рішення про відкликання ліцензій, визнання небанківських фінансових установ неплатоспроможними. Тоді як для банків подібні питання належать виключно до компетенції правління НБУ і не можуть бути делеговані комітетам.

Законопроект вносить до законодавства зміни, які створюють умови для корупції:

- він легалізує здійснення ліцензування, перевірок, надання адміністративних послуг на свій розсуд НБУ, не встановлюючи ніяких процедур або обмежень. Водночас на сьогодні, дані відносини чітко врегульовані законами, визначені прозорі процедури, за якими повинен діяти регулятор. Рішення будуть прийматися на розсуд чиновника, якого закон ні в чому не обмежує;

- замість вичерпного переліку підстав для позапланових перевірок встановлюється відкритий перелік;

- із закону виключені максимальні терміни проведення перевірок, скасована визначена законом процедура їхнього проведення, надається можливість затягувати проведення перевірок на невизначений час;

- результати перевірки пропонується оформляти не актом перевірки, а звітом перевіряючого, який буде показувати тільки його позицію;

- даються необмежені повноваження щодо доступу до інформації небанківських фінансових установ.

Законопроект встановлює обов'язок для небанківських фінансових установ при проведенні перевірок надавати представникам НБУ «доступ в режимі перегляду до всіх інформаційних систем, вибірці та вивантаженні необхідної інформації для подальшого аналізу». Це створює умови для неконтрольованого використання отриманої інформації, що становить комерційну таємницю;

- притягнути до відповідальності регулятора за незаконні дії буде неможливо, оскільки він сам буде визначати процедури, обсяг і зміст своїх повноважень», – ідеться у тексті колективного звернення.

Автори звернення до антикорупційних органів просять здійснити перевірку викладених фактів в межах повноважень та вжити заходів щодо неприйняття скандального законопроекту.

Другие новости