ПоддержатьУкраїнська

Про схеми «чорних нотаріусів» та рейдерські захоплення земель в Україні – ексклюзивне інтерв’ю «СтопКору» з гендиректором УКАБ Тарасом Висоцьким

StopCor
StopCor

StopCor

Про схеми «чорних нотаріусів» та рейдерські захоплення земель в Україні – ексклюзивне інтерв’ю «СтопКору» з гендиректором УКАБ Тарасом Висоцьким

Журналісти «Стоп Корупції» поспілкувалися з генеральним директором асоціації «Українського клубу аграрного бізнесу» Тарасом Висоцьким щодо схем аграрних рейдерів, які діють у країні, а також про міжнародний досвід та реформування законодавства задля того, щоб запобігти незаконним захопленням земель українських господарів.

Про схеми «чорних нотаріусів» та рейдерські захоплення земель в Україні – ексклюзивне інтерв’ю «СтопКору» з гендиректором УКАБ Тарасом Висоцьким

- Пане Тарасе, на вашу думку, наскільки в Україні розвинене рейдерство?

- На жаль, впродовж останніх років ми бачимо все більшу кількість рейдерських захоплень в Україні. Насамперед вони відбуваються в аграрному секторі. Є декілька причин, чому могла скластись така ситуація. Перше – це той факт, що упродовж останніх 2-3-ох років аграрний сектор став лідером з економіки. Більшість діяльності, а також генерування продукту і доходу здійснюються в аграрному секторі. Саме тому він є цікавим для шахраїв та рейдерів. Друге – це те, що аграрний сектор фокусується на обробці землі й він є просторовим (великі території). Важливим є ще один момент, що фактично у фермерів та аграрних виробників немає права власності на землю, якою вони користуються. Аграрний сектор побудований в Україні на оренді. Сама оренда не фіксує кінцеве право власності. Відповідно, ці передумови створили зростання кількості рейдерських випадків в аграрному секторі.

- Розкажіть, за якими схемами зазвичай діють зловмисники, які займаються рейдерськими захопленнями.

- Фактично, здебільшого працюють схеми так званих «чорних нотаріусів». Ідея полягає в тому, щоб перереєструвати право оренди земельних ділянок з чинного господаря підприємства на підставну людину, їх може бути декілька. Після цього відбувається чергова перереєстрація на іншу людину.

Зазвичай кінцева мета рейдерів – просто вкрасти вирощений урожай. Саме із цим пов’язана значна кількість рейдерських захоплень в осінній період, адже це сезон збору врожаю. Тож поки ведеться слідство та очікується на рішення суду, фактично бандити мають змогу цим врожаєм заволодіти та швидко реалізувати його. Потім здебільшого ці підставні фірми чи особи зникають і, на жаль, фермерам доводиться за це платити з власної кишені.

Про схеми «чорних нотаріусів» та рейдерські захоплення земель в Україні – ексклюзивне інтерв’ю «СтопКору» з гендиректором УКАБ Тарасом Висоцьким

- Чи бувають такі випадки, коли взагалі незрозумілі люди без дозвільних документів заїжджають на ділянки і там вчиняють протиправні дії?

- Фактично, це вже рекетирство з дев’яностих, іноді й воно трапляється. Однак найчастіше це все-таки те, що ми називаємо рейдерством – коли люди вдаються до захоплення чужого майна із підставними документами – хоч вони сфальсифіковані, але вони є. Ці умовно правові підстави на використання чужих ресурсів дозволяють їм затягнути час. Адже в будь-якому випадку підприємці викликають поліцію, яка, приїхавши на місце, виявляє конфлікт – коли і в чинного господаря і в рейдера є законний пакет документів. Щоб з’ясувати, хто ж справжній правовласник, призначається суд, а це все – час. Плюс, зазвичай рейдери приїжджають одразу з охороною, зокрема зі зброєю. Поки приймаються рішення і господар намагається відстояти своє право, вони просто привласнюють майно і зникають.

- Якщо говорити про міжнародний досвід, то чи відомі Вам факти рейдерства у країнах Європи?

- В такому масовому масштабі, як у нас, у Європі захоплень немає. По-перше, там є ринок землі й там є право власності на землю, а також можливість купівлі-продажу землі вже упродовж десятків років. Тобто там є усталена система землекористування і кожен господар чи фермер знає, що він, його батько і вся родина володіють цією землею давно. Таким чином, у бандитів немає жодних підстав «рейдернути» або захопити цю землю.

Також там зовсім інше правове поле. Тобто в Європі по-іншому побудовані система поліції та система судів. Юридична база є повноцінною, а власники землі – захищені. Навіть якщо у когось виникнуть наміри захопити чуже майно, то там є впевненість, що судове рішення буде прозорим і на користь правильної сторони – чинного господаря. Саме тому немає сенсу на це йти, тому що ти не зможеш домовитись із «чорним нотаріусом» чи з «чорним суддею». Рейдерські захоплення – це в Європі скоріше виключення або один випадок на декілька років у якійсь країні.

- Можливо, нам варто запозичити щось у них?

- Першочергово, в Україні потрібно впровадити ринок земель сільськогосподарського призначення, оскільки право власності – це набагато сильніший мотив, ніж право користування землею. У такому випадку власники будуть більше інвестувати, вони будуть більш впевненими та більш юридично захищеними.

По-друге, однозначно нам, як країні, необхідно працювати над судовою реформою і формуванням статусу правової держави, щоб усі дотримувались правового поля. Це якщо говорити про масштаби усієї економіки.

Щодо аграрного сектору, першим рішенням має стати запровадження ринку землі і прийняття законопроекту № 8121 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству», який посилює відповідальність за рейдерські атаки та захищеність фермерів. Він уже є в парламенті й наразі очікує прийняття. Як мінімум, оці 2 кроки можуть суттєво зменшити кількість потенційних рейдерських атак.

- Чи часто відкривають кримінальні справи та чи доходять вони до суду або до якогось логічного завершення за такі протиправні дії?

- На жаль, зараз ми не можемо надати позитивну статистику по даному випадку. У більшості інцидентів все-таки чинний господар може відстояти свій інтерес та захистити свою власність, однак правопорушник найчастіше залишається безкарним – ось така реальність.

- Чи відомі Вам випадки, коли правоохоронні органи «в долі» із рейдерами? Я читала дуже багато історій, коли не відкриваються кримінальні справи, тому що правоохоронці в принципі знають про порушення і мають з них вигоду.

- На жаль, у нас дійсно залишились випадки, коли ми бачимо, як справи розвиваються, коли ми бачимо, що в цьому задіяні працівники правоохоронних органів в певних моментах. Над цим теж потрібно працювати в національному масштабі, дійсно проводити чистку і стежити за тим, щоб як мінімум чесні люди працювали на посадах із корупційними ризиками. І так, це є одним із факторів, чому злочинці досі залишаються безкарними в багатьох випадках.

Повна відеоверсія розмови:

https://youtu.be/8ekPHLwjXOo

Другие новости