ПоддержатьУкраїнська

"Проща" для криміналітету: як працює бурштиновий бізнес на Волині

StopCor
StopCor

StopCor

'Проща' для криміналітету: як працює бурштиновий бізнес на Волині

Україна – друга у світі країна за покладами бурштину. У грошовому еквіваленті це мільярди гривень щороку, а для Волині – ще й велика екологічна загроза.

Про це йдеться у розслідуванні програми Люстратор.

Але прибутковий бізнес сьогодні поза законом, у руках ділків. Понад десятиліття на Поліссі йде війна за "сонячний камінь". Більшість точок видобутку знаходиться під контролем або кримінальних ділків, або силовиків, або депутатів.

Щороку в Україні нелегально видобувають до 300 тонн бурштину, а обсяг тіньового ринку становить до 300 мільйонів доларів. Полісся стало місцем своєрідної "прощі" для криміналітету, а за бурштин готові воювати цілими селами.

"Мотопомпи роблять майже з усіх двигунів. І з Mercedes примудряються приварювати по три глушники, щоб не було чутно", - каже керівник оперативного штабу Нацполіції із боротьби із підпільними старателями Сергій Науменко.

Правоохоронці вилучали чимало зброї і наркотиків.

Президент Петро Порошенко доручив побороти бурштинову мафію. Проте робота на клондайках кипить і через рік після заяви глави держави.

Тим часом так нахабно видобувати бурштин без надійного даху у правоохоронних органах – нереально. Це підтверджують гучні затримання у рівненській прокуратурі та поліції. Якщо хтось бажає незаконно видобувати бурштин – платить своєрідну данину. За 12 годин роботи однієї помпи – 600 доларів. За добу з однієї помпи можна заробити 1200 доларів. На місяць це становить до 36 тисяч доларів, а з цілого регіону – 7 мільйонів доларів щомісяця. Ці гроші осідали в кишенях владних покровителів незаконного бізнесу.

Із початком війни на Сході послабився контроль у бурштиновому регіоні. Сюди почали навідуватися "гастролери", конфлікт яких із місцевими почав нагадувати справжню війну. Десятки поранених і спалені авто – ось результат протистояння.

За наближенням чужих до місця видобутку бурштину стежать так звані "фішки" - наймані працівники. Вони заробляють від 100 до 300 гривень за день. Місцеві не дуже переймаються загрозою для довкілля. Мовляв, ями від бурштину – це ж не вибух атомної бомби.

Тим часом на клондайку – сотні людей. Мотопомпа захована у кущах. Її місцеві називають "апаратом", а чоловіка, який стежить за її роботою – "мотористом". Журналісти застали за роботою бригаду із семи чоловік. Двоє заганяють шланг мотопомпи під воду – це так звані "тичкар". Того, хто підтримує пожежний рукав, називають "шлангістам". Відповідно тих, хто ходить із сачками – "сачкістами". А старателів, які не платять данину і працюють автономно, називають "партизанами".

На місцях масового видобутку бурштину навіть з'являються своєрідні МАФи, де копачам продають напої та бутерброди.

Власниця єдиного в Україні приватного підприємства із видобутку бурштину Галина Симха каже, що втримати його на плаву – неймовірно важко. Адже капіталізувати його в умовах божевільного тіньового демпінгу – майже нереально.

В Україні безліч і підпільних цехів із обробки бурштину. Вироби з них, як і сирець, часто йдуть на експорт.

Найбільший попит на бурштин – у Китаї. Ціни на вироби із сонячного каменю тут не нижчі, аніж на золоті.

Чиновники запевняють, що побороти тіньовий видобуток бурштину можна лише створивши легальний ринок. Однак пройти весь шлях для того, аби офіційно видобувати бурштин, зміг лише один підприємець. За спецдозволом на промисловий видобуток йде ще чимала бюрократична тяганина.

А тим часом у цьогорічному держбюджеті було закладено амбітну цифру у 1,5 мільярда гривень надходжень від видобутку бурштину.

Джерело: Волинь Post

Другие новости