ПоддержатьУкраїнська

Рязанцев: За три квартали “Укрзалізниця” втратила 12 мільярдів та “відкотилась” у 2015 рік

StopCor
StopCor

StopCor

Рязанцев: За три квартали “Укрзалізниця” втратила 12 мільярдів та “відкотилась” у 2015 рік

“Укрзалізницю” знають всі: від малого до великого, бо хоча б раз у житті кожному доводилося користуватися послугами цього державного монополіста у галузі залізничних перевезень. Та впродовж багатьох років УЗ стала широко відомою ще й завдяки масштабній корупції. Чимало схем потрапили у фокус уваги детективів НАБУ.

 Фото СтопКор

Національне антикорупційне бюро наразі розслідує 21 кримінальне провадження за фактами корупції, пов'язаної з діяльністю "Укрзалізниці", орієнтовні збитки сягають 1,1 мільярда гривень.

Масові скорочення і зменшення робочих днів – далеко не повний перелік того, що відбувається сьогодні в УЗ. Воно й не дивно, адже нині українська залізниця переживає складні часи, можна навіть сказати, що перебуває на межі банкрутства. Про це у коментарі “СтопКору” розповів ексдиректор з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев.

 Андрій Рязанцев – ексдиректор з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Фото: uga.ua

“Нині українська залізниця перебуває у досить важкому фінансовому стані і тим більше дивно, що в зв'язку з тим, що буквально з 16-го до середини 19-го року команда менеджерів, яка працювала тоді, власне кажучи, в режимі кризового управління, вивела компанію з 7 мільярдів збитків на фактично двомільярдний прибуток. А потім почалося повзуче знищення наглядовою радою менеджменту, і вже за рік компанія скотилася до показників 2015 року. За результатами першої половини 2020 року показала негативний результат (порядку 9 млрд грн), а за трьома кварталами близько 12 млрд грн. На кінець року очікуваний результат — близько 14-15 млрд грн, і саме таке становище нас повертає в 2015 рік, коли загальний обсяг збитку становив приблизно 16 млрд грн. Так само тоді була впроваджена чотириденна робоча система, яка є сьогодні, тобто ми протягом року отримали потужний відкат назад”, – розповів він.

Та попри це бюджет вітчизняного залізничного монстра буквально розривають на шмаття інші монополісти. Варто лише звернути увагу на осінній тендер вартістю у 117 млн ​​грн на закупівлю залізничних коліс для УЗ за завищеними цінами.

 Андрій Рязанцев – ексдиректор з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Фото: uga.ua

ПАТ "Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод" ("Інтерпайп НТЗ") виграло тендер в системі Prozorro. Публічні закупівлі на постачання АТ "Укрзалізниця" суцільнокатаних коліс загальною вартістю 113,6 млн грн. Зокрема, філія "Центр забезпечення виробництва" АТ "Укрзалізниця" закупить у підприємства наступну продукцію:

  • колесо суцільнокатане з УЗК діам. 957 ступ. 175 мм - 489 од.;
  • колесо суцільнокатане з УЗК діам. 957 ступ. 190 мм - 3766 од.

Якщо результати торгів не будуть оскаржувати, то постачання продукції, за умовами тендеру, відбудеться до кінця 2020 року, що цілком не відповідає процедурі. Адже, як стало відомо журналістам “СтопКору”, за умовами договору УЗ має розрахуватися за продукцію протягом 5 робочих днів з моменту укладання угоди, тобто до Нового року.

 Фото: УНІАН

“На початку жовтня 2020 року УЗ оголошує новий тендер на закупівлю суцільнокату на 117 млн ​​грн. Очікувана вартість одного колеса була виставлена ​​УЗ на рівні більш як 32 тис. грн. Тобто попри кримінальні справи і міжнародний корупційний зговір вже «ледь оновлена» входженням Володимира Жмака і грузинсько-прибалтійським десантом команда топменеджерів залізниці продовжує робити те ж, що з 2019 року намагалися провести лобісти інтересів Віктора Пінчука в УЗ. Слід зазначити, що таких брудних і підлих методів боротьби залізниця давно не бачила», зазначає в коментарі “СтопКору”  ексдиректор з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев.

На арені Віктор Пінчук, меценат і організатор форуму YES. Його група "Інтерпайп" багато років була монопольним постачальником сталевих колісних пар для "Укрзалізниці". Це ті, що стукають рейками.

Рязанцев: За три квартали “Укрзалізниця” втратила 12 мільярдів та “відкотилась” у 2015 рік

Масштаби схеми – величезні. Згадайте попередній тендер на майже 2,4 млрд гривень, який уклала “Укрзалізниця” з компанією Віктора Пінчука "Інтерпайп". Лише в цьому тендері корупційна складова мала становити понад 1 млрд грн. Компанія Пінчука протягом трьох років мала постачати цільнокатані колеса на державне підприємство. Проте Антимонопольний комітет України за фактом зловживання монопольним становищем на ринку постачання коліс та за порушення антимонопольного законодавства оштрафував "Інтерпайп" Віктора Пінчука і ще три компанії на 69,3 млн грн.

 Скриншот з оф.сайту АМКУ

До того ж, АМКУ відсторонив порушників на три роки від тендерів взагалі, та ще й оштрафував на 70 млн грн. Враховуючи, що лише на трирічному контракті “Укрзалізниці” корупційна складова мала становити 1,2 млрд грн, а за останні десять років необґрунтоване завищення цін на цільнокатані колеса становило близько 60-90 млн долл. США.

“Через це конфлікт почав назрівати в кінці 2019 року, але повноцінно він вибухнув у середині 2020 року, коли за фантастичною вартістю, яка коли-небудь була на ринку, спробували провести трирічний контракт, це таки під егідою наглядової ради, там лобіювали ці питання тоді Аслунд, Кун і Іван Юрик, який перебував і вже в той момент пішов з наглядової ради і став виконувати обов'язки голови правління. Також до цих питань активно підключився Сергій Лещенко, також відпрацьовує якісь завдання своїх покровителів, завдань, які не пов'язані із залізницею”.

 Колаж: СтопКор

Відомо, що першими на злочинні дії монополістів відреагувала Федеральна Антимонопольна служба Росії. У своєму рішенні вони чітко прописали, що вбачають порушення Антимонопольного законодавства та зловживання монопольним становищем: необґрунтоване завищення вартості своєї продукції. Проте на теренах України неабиякий галас здійнявся через цей сумнівний тендер, коли Рязанцев виступив із заявою про корупційні схеми. 

“Буквально за кілька днів після мого виступу були оприлюднені документи, які говорили про те, що вже розірвані ці договори буквально ось в тих же числах, в яких стався весь цей цікавий інформаційний вибух, але попри це тендер завершився не у зв'язку з тим, що його припинило правління або ж наглядова рада, як про це заявляв Сергій Лещенко. Усіх, так би мовити, обдурив учергове. А він не здійснився в зв'язку з тим, що на нього просто не вийшли продавці. Продавці ж не вийшли, бо за моєю заявою і за заявою депутата Деркача Андрія, спільно з яким ми разом вели пресконференцію, була порушена Генеральною прокуратурою справа проти посадових осіб «Укрзалізниці» та приватних компаній, де чітко написано, що незаконним методом отримали незаконні доходи на поставках колісних пар”, розповідає він.

Згідно з перевіркою НАБУ, основні злочини в «Укрзалізниці» пов'язані зі зловживаннями під час публічних закупівель, обслуговування боргових зобов'язань.

Тож яка доля чекає на «Укрзалізницю» та чи дійсно антикорупціонери УЗ  організували фінансову аферу? Деталі міжнародної афери на українській залізниці дивіться скоро на YouTube-каналі “Стоп корупції”. 

Другие новости