ПоддержатьУкраїнська

Схема на мільярди гривень: оприлюднено подробиці незаконного вивезення вугілля з ОРДЛО

Дмитрий Снегирев
Дмитрий Снегирев

Политолог, военный эксперт

Схема на мільярди гривень: оприлюднено подробиці незаконного вивезення вугілля з ОРДЛО

Державне бюро розслідувань оприлюднило подробиці справи Медведчука та Порошенка. Їх звинувачують у підриві енергетичної безпеки України у 2014-2015 роках та фінансуванні тероризму за допомогою вивезення вугілля з території України, яку контролює РФ. Деталі мільярдної схеми проливають світло і на роль української розвідки, вважає воєнний експерт, співголова ГІ «Права справа» Дмитро Снєгирьов.

 Дмитро Снєгирьов про вугільну схему Порошенка-Медведчука Фото: скриншот

«Отже, очевидно, що своїми умисними діями за попередньою змовою громадяни Порошенко, Медведчук, Кузяра та Демчишин сприяли діяльності терористичних організацій «Л/ДНР», забезпечуючи придбання вугілля у підконтрольних їм підприємств за державні кошти України», – йдеться у повідомленні ДБР щодо незаконного вивезення вугілля з ОРДЛО.

У ДБР також зазначили, що внаслідок цього злочину протягом усього 2015 року терористам «Л/ДНР» було перераховано не менше 205 мільйонів 391 тисячі гривень. За їхньою інформацією, загалом на цю справу планувалося виділити не менше ніж 3 мільярди 168 мільйонів гривень.

На думку слідства, своїми діями фігуранти поставили енергетичну сферу України у залежність від Російської Федерації та терористичних організацій.

Що, своєю чергою, підірвало економічну безпеку держави у 2014-2015 роках і позбавило можливостей для диверсифікації джерел постачання енергоресурсів. А також надало РФ ширші можливості для подальшого втручання у внутрішні справи України і ведення проти неї підривної діяльності.

 ДБР опублікувало схему ''вугільної справи'', у якій фігурують Медведчук і Порошенко Колаж: Волинські новини

Дмитро Снєгирьов нагадав декілька фактів щодо вивезення вугілля з тимчасово окупованої території України, яку контролює Російська Федерація.

Так, наприклад, 9 січня 2019 року ексміністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш в ефірі телеканалу «Прямий» заявив, що щороку Росія вивозила з окупованих територій Донбасу 2,8 мільйона тонн вугілля.

«З частини окупованого Донбасу РФ щороку незаконно вивозить 2,8 мільйона тонн антрацитового вугілля. Його вартість у перерахунку складає 288 мільйонів доларів», – зазначив він.

Примітно, що вже 11 січня 2019 року в інтерв'ю УНН тодішній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука заявив, що загальний обсяг вугілля, яке незаконно вивозилося Росією з території Донбасу, сягало 7 мільйонів тонн на рік.

«Загальний обсяг, за нашими оцінками, коливається приблизно в районі 7 мільйонів тонн на рік. Якщо помножити на 50-60 доларів за тону, можна порахувати приблизну кількість збитків», – сказав Тука.

 Схема ДБР ''вугільної справи'' Фото: dbr.gov.ua

«Помножити 60 доларів на 7 мільйонів тонн виявилося не складно. Складніше було пояснити інший аспект. За інформацією ексголови МінТОТ пана Черниша, безпосереднього керівника пана Туки, з окупованого Донбасу РФ щороку незаконно вивозить 2,8 мільйона тонн антрацитового вугілля. І його вартість у перерахунку становить 288 мільйонів доларів.

Погодьтеся, що є різниця між інформацією Черниша щодо вивозу на територію РФ 2,8 млн тон вугілля з ОРДЛО і, власне, інформацією того ж міністерства за рік потому – 68 млн тонн вугілля», – зауважує експерт.

Ще більше запитань, за словами аналітика, виникло після заяв Туки про те, що Україна нібито постійно відстежувала переміщення контрабандного вугілля через свою агентурну мережу та за допомогою супутникового спостереження.

«Якщо спеціальні служби і ГУР МОУ постійно відстежували переміщення українського вугілля за допомогою супутників, то як пояснити той факт, що за версією керівника групи «Інформаційний Спротив» пана Тимчука в Ростовську область з території ОРДЛО було вивезено вугілля лише на 100 мільйонів доларів?», – коментує Снєгирьов.

Нагадаємо, свого часу, керівник групи ІС Дмитро Тимчук заявив, що в 2017 році обсяг вивезення вугілля з ОРДЛО в Ростовську область становив 1 595 625 тонн на суму $63,140 млн. Що дорівнює $54,7 за тонну вугілля. Тобто тільки за 1 квартал 2018 року в РФ поставлено 747 103 тонн на суму $25,81 млн ($34,54 за 1 тонну вугілля).

«Групу «Інформаційний спротив» вважають структурою наближеною до ГУР МОУ. Керівником ГУР МОУ на той час був Василь Бурба. Мовиться про те, що, на мою думку, підлеглі Бурби відверто маніпулювали обсягами контрабандного вугілля з ОРДЛО. Фактично прикриваючи протизаконні оборудки представників тодішньої влади з країною-окупантом. Утім, заради справедливості, треба визнати, що маніпулювали обсягами вивезеного українського вугілля і сумами всі учасники схеми», – додає співголова ГІ «Права справа».

 Колишній голова ГУР Міністерства оборони Василь Бурба Фото: Рубрика

Пан Снєгирьов також зауважив, що після виступу Черниша 11 січня 2019 року ним були оприлюднені дані щодо обсягів вивезення вугілля з ОРДЛО росіянами.

Зокрема, повідомлялося про те, що загальний обсяг проданого вугілля з окупованого Донбасу тільки в країни ЄС складає близько 2 мільйонів тон. Крім того, починаючи від березня 2017 року до липня 2018 року Туреччина купила 2,3 мільйона тон цього вугілля.

Реакція тодішньої влади була миттєва. Того ж дня заступник Черниша Георгій Тука заявив, що загальний обсяг вугілля, яке незаконно вивозиться Росією з території Донбасу, досягає 7 мільйонів тон на рік.

Експерт зазначає, що крім країн ЄС та Туреччини українське вугілля, видобуте на окупованій території Донбасу, постачається на територію України. Під виглядом видобутого на території РФ. І споживається на території самої РФ.

«Воно (українське вугілля) споживається на Новочеркаській станції… Основні обсяги сортового вугілля транзитом через територію Росії йдуть на експорт», – цитувало заступника міністра енергетики РФ Анатолія Яновського агентство Reuters. Новочеркаська ГРЕС належить генеруючій ОГК-2 ВАТ «Газпром». Вона споживає близько 3 млн т вугілля на рік.

У червні 2017 року тодішній виконувач обов'язків гендиректора компанії «ДТЕК Енерго» Дмитро Сахарук повідомив, що на вугільних підприємствах компанії (на окупованій території) планували видобути 8 мільйонів тонн товарного антрациту.

«Із 8 мільйонів тонн – 1 мільйон тонн планували вивезли звідти. Ще близько 2 мільйонів тонн вони (бойовики) вивезуть на Старобешівську ТЕС. Залишається близько 5 мільйонів тонн. Це профіцит, який у них є. І його треба кудись подіти», – розповів Сахарук.

Варто також згадати, що у вересні 2017 року заступник міністра економіки РФ Сергій Назаров заявив, що щомісячно з окупованих територій Донбасу бойовики відправляють у РФ приблизно 1 млн тонн вугілля. Надалі отримане вугілля Росія реекспортує у треті країни.

У такий спосіб Росія допомагала наповнити бюджети самопроголошених «республік» для забезпечення фінансування соціальних виплат населенню.

«Вони розв'язують усі свої проблеми із соціальною інфраструктурою, бюджетом і пенсіями», – зазначив Назаров.

За словами пана Снєгирьова, з Росії в Україну було привезено вугілля на суму понад ніж в 1,5 мільярда доларів США. Росія щорічно поставляла в Україну близько 10 мільйонів тонн вугілля і розраховувала зберегти цей ринок.

«В ОРДЛО, за оцінками спеціалістів, видобувають близько 15 млн тон вугілля на рік. Тільки на території тимчасово окупованої Луганщини 35 тисяч робітників зайнято у вугледобувній промисловості. А інформація деяких українських ЗМІ про те, що мало не всі шахти там затоплені, а гірники сидять без зарплат – це «білий шум». Потрібний для мінімізації репутаційних ризиків, коли спливали реальні факти реалізації вугілля з окупованих територій», – резюмує він.

Нагадаємо:

  • 12 листопада слідчі СБУ та ДБР вручили підозру колишньому міністру енергетики та вугільної промисловості України Володимиру Демчишину. Зазначається, що підозра оголошена за ст. 258-3 Кримінального кодексу України – сприяння терористичній групі чи терористичній організації.
  • 20 грудня 2021 року виконувач обов’язків генерального прокурора Олексій Симоненко підписав повідомлення про підозру експрезиденту Петру Порошенку у справі про постачання вугілля з тимчасово окупованих територій.
  • За даними ДБР, Порошенко підозрюється у тому, що, «діючи за попередньою змовою групою осіб, зокрема, з-поміж представників вищого керівництва Російської Федерації, сприяв діяльності терористичних організацій «ЛНР» та «ДНР».

Другие новости