ПоддержатьУкраїнська

Соціологи: Влада корумпує, а абсолютна влада корумпує абсолютно

StopCor
StopCor

StopCor

Соціологи: Влада корумпує, а абсолютна влада корумпує абсолютно

Одне з найобразніших визначень корупції складається лише з одного слова: смерть.

Корупція – це смерть. Смерть від нестачі ліків, смерть на неремонтованих дорогах, щоденна смерть від того, що часом називають м'якіше "bad governance" - "погане управління".

Відтоді як корупцію визнали світовим викликом, із яким треба боротися не менш активно, ніж зі світовими епідеміями та глобальним потеплінням, вже вийшли сотні досліджень про неочікувані ефекти корупції.

Наприклад, рік тому науковці з Австралійського національного університету опублікували результати дослідження про те, що резистентність до антибіотиків пов'язана із рівнем корупції в країні. Чим більш корумпована країна, тим більший загальний рівень стійкості до антибіотиків у населення.

Знаючи, наприклад, проблеми медицини в Україні, де антибіотик – нерецептурний, а його призначення дуже часто зайве, результати цього дослідження не дивують.

Як відомо, загроза того, що бактерії стануть повністю резистентними до антибіотиків – також одна із реальних загроз людства. Тож науковці припускають, що побороти резистентність до антибіотиків на світовому рівні можна тільки поборовши корупцію.

Техаський університет кілька тижнів тому опублікував результати дослідження про зв'язок корупції та відкритості бізнесу в США.

З'ясувалося, що ті підприємства, які перебувають у більш корумпованих штатах, виявилися більш закритими до громадськості – наприклад, не мають у відкритому доступі інформації про своїх партнерів, працівників, обіг, отримані інвестиції тощо. Логічно, що така закритість погано впливає на бажання інвесторів співпрацювати з такими підприємствами.

Таким чином, більш корумповані регіони із часом дедалі більше відстають від більш прозорих, утворюючи замкнене коло.

Крім того, за даними дослідження, ринки корумпованих регіонів значно більш вразливі до повідомлень у медіа. Оскільки підприємства не надають достатньо відкритої інформації, акції місцевих підприємств різко втрачають у ціні на негативні новини щодо економіки регіону.

Якщо взяти до уваги, що дослідження проводили у США і йдеться про американський рівень корупції (самі дослідники визнають, що юридичний захист у корумпованих штатах все одно лишається на високому рівні), стає зрозуміло чому бізнес у таких країнах, як Україна, настільки закритий від громадськості.

Атмосфера корупції не сприяє відкритості і спонукає бізнес закривати інформацію про власні справи. Дослідники переконують, що бізнес може і повинен відкриватись попри корупцію, адже прозорість згодом стає інструментом захисту. Саме громадськість може стати на захист бізнесу, який постраждає від корумпованих схем. Принаймні в американських реаліях.

Якщо перейти в український контекст і зробити випадкову вибірку фірм у сфері послуг чи виробництва, ми дуже рідко побачимо відкриту інформацію на вебсайтах.

Найвідкритішою інформацією лишаються контакти. Про список працівників із індивідуальними адресами електронної пошти, інформацію про отримані інвестиції, спільні проекти та фінансові успіхи найчастіше не йдеться взагалі.

Також вчені вивчали, що саме спонукає людину до корупції на індивідуальному рівні.

Одним із важливих факторів виявилася співпраця – був проведений експеримент, коли двом учасникам треба було кидати кубик, і якщо їм випадала однакова цифра, вони отримували грошову винагороду, рівнозначну цій цифрі.

Виявилося, що цифри "збігалися" майже ушестеро частіше, ніж статистична імовірність. При цьому якщо грошова винагорода мала дістатися лише одному з учасників, цифри "збігалися" все одно удвічі частіше, ніж мали би. При індивідуальній грі рівень корумпованості учасників був значно нижчий.

На цей експеримент науковців із Нотінгемського університету наштовхнули викриті схеми корупції у федерації з футболу.

Влада корумпує, а абсолютна влада корумпує абсолютно

Вчені з Лозаннського університету намагались зрозуміти, наскільки влада сприяє корупції, і запросили учасників пограти в диктаторів, попередньо протестувавши їх на чесність.

Для цього вони розробили гру, де перед учасниками ставився вибір: прийняти соціальне чи антисоціальне рішення, збагатившись при цьому, обійти легальні схеми тощо.

Як виявилось, ті учасники, які були менш чесними, були явно більш корумпованими і приймали антисоціальні рішення вже на початку гри. Згодом і умовно чесні учасники почали діяти так само корумповано.

Так, науковці дійшли висновку, що "влада корумпує, а абсолютна влада корумпує абсолютно". Навіть тих, хто високо стояв на шкалі чесності і порядності.

Це дослідження стало ще одним аргументом на користь суспільного контролю за чиновниками і ризикованості очікувань "сильної руки" у владі.

Джерело: Стоп Корупція

Автор:Євгенія Кузнєцова

Другие новости