ПоддержатьУкраїнська

Сучасна панщина: чому «Нібулон» намагається змусити журналістів мовчати?

StopCor
StopCor

StopCor

Сучасна панщина: чому «Нібулон» намагається змусити журналістів мовчати?

У Національній спілці журналістів не на жарт занепокоєні безпекою ЗМІ в Україні: лише за минулий рік було зафіксовано 89 випадків фізичного супротиву законній діяльності журналістів. Цьогоріч – 57. Один з таких випадків, що абсолютно не прийнятні для держави, в якій є закон про покарання, стався у вересні цього року з журналістами «Стоп Корупції», яких протягом 8 годин тримали у полоні працівники філії СП ТОВ «Нібулон» у с. Лідіївка Миколаївської області.

Сучасна панщина: чому «Нібулон» намагається змусити журналістів мовчати?

А почалося все з того, що до редакції «СтопКору» зателефонували жителі села Лідіївка: люди стверджували, що власники ДП «Лідіївське» незаконно забрали у них 3 тисячі гектарів землі. Зазначимо, що більшість тутешніх живуть з того, що виростять на городі, а бо ж їдуть працювати за кордон. Тож земельні паї – чи не єдина можливість вижити для селян.

При цьому самим пайщикам жодних документів на руки не дають. Тож люди не розуміють, чому за цілу ділянку родючої землі «пани» їм платять усього трохи більше шестисот гривень на місяць? Тобто лише 8 тисяч гривень на рік.

Про те, що селян в Україні часто і справді дурять орендарі землі і в незаконний спосіб перереєстровують земельні паї, розповіла заступник міністра юстиції Олена Сукманова. За її словами, є кілька добре відпрацьованих схем.

Перший спосіб найбільш примітивний: власника паю, користуючись його необізнаністю або неуважністю схиляють до підписання нового договору оренди з іншим підприємством, в той час, як попередній ще не сплинув.

Другий варіант: підприємцю пропонують підписати новий договір, завдяки якому той нібито зможе отримувати більше доходів. За це він має дати довіреність на представлення інтересів шляхом припинення старого договору в суді та підписанням нового.

Третя схема полягає у залученні так званих «чорних реєстратрів», внаслідок дій яких на одному полі виникають два орендаря з двома зареєстрованними договорами в двох реєстрах, і починається в кращому випадку – юридичний спір, а в гіршому – конфлікт із застосуванням фізичної сили або навіть зброї.

В історії жителів села Лідіївка ситуація ще складніша. У людей на руках немає жодних документів, тому вони навіть не знають, до кого звертатися по допомогу. В правоохоронних органах їх ігнорують, або просто відмовляються допомогти. А спроба журналістів розібратись на місці і взяти коментарі у керівника ДП «Лідіївське» завершилась багатогодинним блокуванням знімальної групи, побоями та пошкодженням техніки.

Сучасна панщина: чому «Нібулон» намагається змусити журналістів мовчати?

Зазначимо, що компанія «Нібулон», «дочкою» якої є «Лідіївське», та її керівництво відмовилися коментувати ситуацію з умисним перешкоджанням професійній діяльності журналіста, хоча знімальна група приїздила до них спеціально по коментар в центральний офіс.

А вже за декілька днів на сайті компанії вийшов матеріал з гучним заголовком «Чергова інформаційна атака на «Нібулон» - улюблена зброя сучасних шантажистів», де програму «Стоп Корупції» відкрито звинуватили у замовності.

Таку ж публікацію «Нібулон» розмістив і на сайті ІА «Інтерфакс-Україна». Щоправда – «на комерційній основі», себто за гроші. Про це свідчить офіційна відповідь ІА «Інтерфакс-Україна», яку «СтопКор» отримав на своє звернення щодо спростування недостовірної інформації. Тож хто працює на комерційних засадах і хто саме вдається до замовних публікацій?

Сучасна панщина: чому «Нібулон» намагається змусити журналістів мовчати?

Варто лише додати: виїзд до ДП «Лідіївське», філії ТОВ СП «Нібулон», під час якого на журналістів було здійснено напад, відбувся не за особистою ініціативою працівників проекту, а виключно через інформацію, отриману від зовнішніх джерел та звернення місцевих мешканців, які розповіли про незаконне заволодіння підприємством «Нібулон» 3000 га земель поблизу с. Лідіївка.

І це ще далеко не всі скелети у шафі «Нібулону». Зазначимо, що діяльність цієї компанії вже неодноразово ставала предметом журналістських розслідувань та суспільної уваги. Зокрема, експерти розповідали, чим загрожує бюджету України монополізація агрокомпанії «Нібулон». Крім того, неабиякий скандал спалахнув навколо лобіювання нардепом Вадатурським інтересів свого батька – власника «Нібулону» - у парламенті, а також навколо офшорних оборудок і можливості дефолту підприємства.

Детальніше про це – у спеціальному сюжеті:

https://youtu.be/bFWJgO5jZQU

Другие новости