ПоддержатьУкраїнська

«Технічна помилка» чи маніпуляція з будівельним реєстром: ДІАМ дискредитує починання, запроваджені диджиталізацією?

Марина Титова
Марина Титова

Шеф-редактор

«Технічна помилка» чи маніпуляція з будівельним реєстром: ДІАМ дискредитує починання, запроваджені диджиталізацією?

Дозвіл на будівництво масштабного житлового масиву у Дніпрі спочатку видали, а потім скасували через «технічну помилку». Саме така інформація з’явилася на порталі державної електронної системи у сфері будівництва. При цьому раніше можновладці заявляли про «неможливість втручання в систему». Але про все до ладу.

 Фото: глава ДІАМ Семен Кривонос (facebook/Семен Кривонос)

Розпочалася історія з видачі нещодавно запущеним ДІАМ дозволу на виконання будівельних робіт ІУ013210917186 на об'єкт класу наслідків СС3 у місті Дніпро. Зокрема, йдеться про нове будівництво багатоквартирних житлових будинків із приміщеннями громадського призначення та паркінгами, що розташовані у кварталі, який обмежений вулицями Виконкомівською, Паторжинського, Гоголя, Чернишевського. Загальна площа об’єкту (усіх пускових комплексів та черг) складає 186 080,4 кв.м

Реалізуючи свої повноваження, головний інспектор новоствореного органу Ігор Йосипчук розглянув заяву та документи, подані замовником за допомогою порталу «Дія», на отримання дозволу на будівництво одного з  пускових комплексів об’єкту  площею 17 334,0 кв.м. Чиновник прийняв відповідальне рішення  про видачу дозволу на проведення будівельних робіт на весь комплекс, площею вдесятеро більшою, ніж зазначено у заяві замовника.

Професіонала-посадовця ані трохи не збентежила низка грубих порушень у  документації: не виконано вимоги вихідних даних щодо отримання погоджень проєктної документації відповідними органами та службами, відсутній (процедуру не завершено!) висновок із оцінки впливу на довкілля. Об’єкт майже в 200000 кв.м — а цільове призначення частини ділянки забудови не відповідає проєкту. І це далеко не всі недоліки проєктування. Навіть нещодавня відмова ДАБІ від 04.09.2021 року не наштовхнула на думку перевірити документи ретельніше!

І от у найкращих традиціях ліквідованого ДАБІ 21.09.2021 року головний інспектор уже нової структури — ДІАМ — Ігор Йосипчук вносить до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва – Реєстру будівельної діяльності — дані щодо видачі дозволу на виконання будівельних робіт із будівництва багатоквартирних житлових будинків із приміщеннями громадського призначення та паркінгами. Причому, як ми пам’ятаємо, дозвіл видано на об’єкт в цілому, а не на обсяг наданої на розгляд документації на пусковий комплекс.

Помилився двічі. Буває

Таким чином і був виданий дозвіл на будівництво. Дані про це були внесені в реєстрі будівельної діяльності.

Утім, «сумлінну роботу» інспектора ДІАМУ помітили — і пішов розголос у справі. Тоді, напевне, й стало зрозуміло, що така «політика» суперечить гаслам реформи галузі, принципом, за яким намагалися утворити структуру, та висловлюваннями її керівника Семена Кривоноса у фейсбуці. Але — зробили те, що зробили.

«Технічна помилка» та скасування дозволу

Як дали, так і забрали. 28 вересня та 6 жовтня на порталі державної електронної системи у сфері будівництва з’явилась інформація про «технічні помилки», спочатку у роботі системи, а потім — реєстратора.

 На порталі державної електронної системи у сфері будівництва з'явилася «технічна помилка»

«Варто зазначити, що раніше чиновники заявляли про неможливість втручання в систему порталу. Однак те, що трапилося – дуже схоже на монополізацію функції та перший крок до тестового режиму приватних ДАБІ. Фактично відбулася видача документу на будівництво, який був чинний щонайменше 7 діб, а забудовник міг у цей час будувати. І тут раптом технічна помилка і... відмова у наданні дозволу, Він стає нечинним. Про яку технічну помилку взагалі йдеться, хто її припустився (ще й двічі!)  та чим регламентовано таке коригування даних Реєстру посадовими особами ДІАМ?» – коментує активіст, борець із незаконними забудовами Максим Томілов для «СтопКору».

За його словами, таким чином відбувається втручання в роботу Реєстру будівельної діяльності.

«Сумно, що такі дії відбуваються у новоствореному органі, а саме – в ДІАМУ. Такими діями ставлять під сумнів роботу всього порталу. Об’єкт найвищого класу наслідків – СС3. У таких випадках не можна допускати такої кричущої недбалості. Це нонсенс, коли йдеться про квартальну забудову, і при цьому наявні такі порушення з боку посадових осіб органу  при видачі дозволу. І лише коли це набуло розголосу у ЗМІ, керівник вирішив, позбутися "зашкварного" документу. А як це зробити, якщо Реєстр будівельної діяльності не допускає втручання? А ось як – технічна помилка. Чим вона регламентована, як вона могла статися декілька разів? Узагалі-то законодавство визначає технічною помилкою описку, друкарську, граматичну, арифметичну помилку, допущену реєстратором під час проведення ним реєстраційних дій.

 Але технічна помилка в прийнятті рішення про видачу дозволу? Що за новина? На мою думку, це або невдала спроба підпорядкувати  електронну систему, або лячна непрофесійність», – сказав він.

Томілов упевнений, що ще одна з імовірних причин «помилки» –  безкарність, як це було свого часу з посадовцями ДАБІ часів Сергієнка й Тищенка Сабадошем та іншими. Враховуючи відсутність коментарів у фейсбуці їхнього прихильника, керівника ДІАМ Семена Кривоноса, наміри залишити безкарним інспектора Йосипчука є.

Ось вам «демонстрація якісної роботи, в якій немає місця для корупції»! Дуже хотілося б почути коментар із цього приводу очільника установи.

Нагадаємо:

  • У липні 2020 року в Україні запрацювала перша черга Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
  • Серед основних переваг нового реєстру визначалося отримання даних про права власності та землю завдяки електронній взаємодії між реєстрами. Повідомлялося також про те, що реєстр захищений від несанкціонованого доступу та зберігається на національному провайдері хмарних сервісів та центрів обробки даних De Novo.
  • Пізніше незалежний експерт у сфері містобудування, архітектор Віктор Глеба заявив, що будівельні клани воюють за кнопку в електронному реєстрі, а корупція тепер існує в електронному вигляді.
  • 15 вересня було офіційно та остаточно ліквідовано Державну архітектурно-будівельну інспекцію України. Замість ДАБІ запрацювала нова структура – ДІАМ.
  • 30 вересня новостворений ДІАМ приймав фізичних осіб та представників громадських організацій, які зверталися зі зверненнями щодо порушень законодавства при будівництві об’єктів. Серед перших, хто вийшов на комунікацію з органом, став правозахисник ВГО «Стоп корупції» Максим Томілов, який дав оцінку роботі органу.

Другие новости