ПоддержатьУкраїнська

Будівельну галузь примусово повернуть у правове поле, – революційне засідання ТСК

StopCor
StopCor

StopCor

Будівельну галузь примусово повернуть у правове поле, – революційне засідання ТСК

Замість реальних змін – старі обличчя й схеми: реформа Кабміну щодо ліквідації ДАБІ обернулася "пшиком". Тож засідання парламентської тимчасової слідчої комісії з питань розслідування фактів корупції в органах Держархбудінспекції України, яке відбулося 5 листопада, було гострим і дуже інформативним, враховуючи висвітлення інформації, призначеної не для широкого загалу.

Засідання ТСК ВРУ Фото: СтопКор

Не обійшлося й без сюрпризів. У зв’язку з неприбуттям запрошеного на засідання ліквідатора ДАБІ Богдана Федоренка, головуючий пригрозив примусовими заходами. Адже на той момент ані членам комісії, ані новому ліквідаторові ще не було відомо про наявність документу щодо припинення повноважень очільника ліквідаційної комісії Федоренка та покладання їх на новопризначену в.о. голови ДАБІ Ірину Король – про це лише згодом повідомив представник Міністерства.

Розслідування "справи Кудрявцева" поновлено

Насамперед парламентарі заслухали третє питання порядку денного – про стан кримінального провадження щодо використання підроблених документів при призначенні на державну посаду колишнього Голови ДАБІ Олексія Кудрявцева, а також про обставини його звільнення.

Нагадаємо, скандально відомого екскерівника Держархбудінспекції України Олексія Кудрявцева звільнили з посади наприкінці 2018 року за безпосереднім втручанням Генпрокурора. При цьому приводом для прийняття Кабміном відповідного рішення став фальшивий диплом Кудрявцева про вищу будівельну освіту з молдовського вишу.

З нечіткої за своєю суттю інформації, наданої запрошеними на засідання ТСК представниками ДБР та Генпрокуратури, стало зрозуміло, що справи за цими фактами закрили з підстав, які співробітники органів доречно та виразно пояснити не зуміли. Так само як і не змогли надати відповідь стосовно того, яких саме заходів вживали впродовж майже піврічного розслідування, і де ті особи, що мають відповідати за закриту справу при наявності складу злочину.

Наразі розслідування поновлене, його проводить ДБР за процесуальним керівництвом Київської міської прокуратури. Понад те, представник ДБР повідомив про розслідування за фактом підробки Кудрявцевим ще одного документу, окрім диплома, проте ці відомості нібито не підлягають розголосу. Як, мабуть, і підстави його попереднього закриття, бо їх також не озвучили.

Олексій Кудрявцев Фото: УНІАН

Не прозвучало й відповіді на питання членів ТСК стосовно плану та термінів розслідування у справах, де все задокументовано і які вже розслідувалися. Проте набув широкого розголосу факт зникнення особової справи пана Кудрявцева (який, можливо, й дозволив закрити справи з наявним складом злочину) та оригіналів матеріалів закритого кримінального провадження, яке на даний час поновлено.

До то ж, у чарівника-корупціонера Кудрявцева, як стало відомо в ході засідання, виявились у наявності аж дві особові картки (які мають заповнюватись власноруч): в одній з них зазначено молдавську освіту, а в іншій – ні.

Такий дивовижний збіг обставин може бути невипадковим, зважаючи на те, що колишня очільниця кадрової служби ДАБІ Вікторія Борисівна Христенко, яка за допомогою пана Кудрявцева долала тернистий шлях державного службовця, зростаючи в посадах та привілеях, і була його правою рукою у кадрових питаннях. Йдеться, зокрема, про проведення через конкурси потрібних людей, замасковані переведення з інших органів осіб без відповідності кваліфікаційним вимогам, звільнення "незручних" працівників тощо.

Неабияке обурення членів ТСК викликав і той факт, що звернення з цього приводу було здійснено громадською організацією, а не тими органами, чиє існування фінансується державним коштом.

Отже, члени комісії прийняли зазначену інформацію до відома й розпочали її відпрацювання. Ці відомості будуть враховані в роботі вже під час наступного засідання ТСК 19 листопада 2020 року.

Документи Кабміну мають сумнівну законність

Парламентарі також обговорили вплив реформаторських постанов КМУ №218 і 219 на будівельну галузь та зростання корупції в сфері, у зв’язку з нормативним блокуванням системи держархбудконтролю та нагляду. Відповідність цих нормативно-правових актів чинному законодавству України нарешті стала пріоритетним питанням.

Цікаво, що представник Секретаріату КМУ навіть визнав порушення регламенту при прийнятті цих постанов. Як з’ясувалось, ніхто не прораховував наслідки введення їх в дію та навіть не намагався обговорити ці питання з громадськістю.

https://www.facebook.com/tscdabi/videos/358914468668141/

Тож прийняття зазначених постанов, у кращому випадку, можна розцінити як суто політичне рішення, яке було дуже вдало монетизовано – зокрема, й шляхом видачі сумнозвісного наказу ДАБІ №691 про передачу Держархбудінспекції України, повноважень територіальних органів за об’єктами класу наслідків СС2. Саме цей наказ дозволив центральному апарату сконцентрувати у себе контроль за всіма більш-менш великими об’єктами на території України.

Питання відповідності цього наказу законодавству, яке озвучив головуючий ТСК, виконувачка обов’язків голови ДАБІ Ірина Король перевела у площину законності видачі наказів розпорядчого характеру органом взагалі. Тобто, йдеться про ще один документ сумнівної законності, який негативно вплинув на реалізацію завдання з подолання корупції.

Нервову реакцію та значну кількість запитань у членів ТСК викликало пояснення представником Мінрегіону – заступником міністра Лозинського, законності призупинення дії Постанови КМУ 553 щодо контролю об’єктів будівництва та скасування ліцензування будівельної діяльності, передбаченої чинним Законом.

Не маючи іншого ґрунтовного пояснення, окрім доцільності та мрій про прийняття у майбутньому законодавчої бази, якій це буде відповідати, заступник голови відомства, загнаний у кут незручними питаннями, на які є тільки незручні відповіді, неоднозначно відповів, що головуючий нібито сам знає, хто розглядає питання законності.

Новостворені органи не працюють, але отримують премії

Ще однією темою дискусії стало питання щодо розмежування повноважень голови ліквідаційної комісії Богдана Федоренка та т.в.о. Держархбудінспекції Ірини Король, які законодавчо врегульовані, проте є абсолютно непрозорими.

Представник НАДС, коментуючи питання, із важливого зазначив одне: НАДС регулює винятково технічну сторону призначення керівників.

Тож постає питання функціонування новоутворених органів ДІМу і ДССМУ: адрес реєстрації, номерів телефонів, штатної кількості і джерел фінансування.

Пан Лозинський доповів, що обидві структури формуються (ДІМ більш укомплектований штатом, у ДССМУ був керівник, але його звільнено), а їхнє фінансування відбувається у межах, передбачених для ДАБІ. При цьому посадовець не пояснив, за що саме отримують державні кошти працівники органу ДІМ без реалізації повноважень, тобто фактично не працюючи. Більш того, за інсайдерськими даними, з надмірним преміюванням.

На довершення теми, представники Мінрегіону заявили про начебто заплановане проведення наступного тижня "комунікації з суспільством з питання термінів проведення і закінчення реформи". Ніби суспільство знає, коли буде прийнята відповідна законодавча база.

Свою чергою, нардеп Андрій Пузійчук констатував, що Постанови КМУ 218 та 219, а також рішення про призупинення дії постанови щодо держархбудконтролю і скасування ліцензування порушують чинне законодавство. А наявні законопроєкти, що мають реформувати галузь, не мають підтримки суспільства. Тож робота галузі фактично заблокована, при цьому жодних намагань з боку Міністерства щодо розв'язання ситуації не спостерігається.

Андрій Пузійчук Фото: скріншот

З огляду на зазначене, головуючий запропонував проєкт рішення ТСК, яке було підтримано членами комісії одноголосно. Нардепи вирішили звернутись до Президента України щодо ініціювання скасування відповідних постанов Уряду та усіх змін, до яких вони призвели, а також підготувати й внести до ВРУ проєкт парламентської постанови про заслуховування Прем’єр-Міністра та членів Кабміну з питань стану реформування містобудівної галузі.

Хто насправді "рулить" у ДАБІ та чи легітимними є рішення її керівництва?

В ході засідання депутати торкнулись і питання наслідків скасування розпорядження КМУ про виконання обов’язків керівника ДАБІ Богданом Федоренком і призначення Ірини Король т.в.о. голови органу, а також розмежування їх повноважень.

Питання дуалізму влади в органі викликало цілу низку сумнівів щодо законності призначень, виконання обов’язків і рішень, що приймались зазначеними посадовими особами протягом тривалого часу. На серію запитань, сформульованих паном Пузійчуком, представник Секретаріату КМУ відповісти так і не зміг.

Натомість заступник міністра Лозинський повідомив, що проблема розподілу повноважень вже розв’язана шляхом внесення змін у Постанову КМУ № 218, згідно з якими повноваження ліквідатора покладено на Ірину Король. Це питання нібито було розв'язане ще при тимчасовому покладанні на неї обов’язків голови ДАБІ.

Члени ТСК поцікавилися номером рішення КМУ. Після чого розмова набула цікавих обертів, і стало зрозуміло, що пані Король чи то не була в курсі своїх нових повноважень з ліквідації ДАБІ, чи то приховала цей факт від членів слідчої комісії.

Питання легітимності рішень екскерівника ДАБІ Федоренка після закінчення встановленого терміну – 6 серпня 2020 року – пан Лозинський прокоментував наступним чином: на його думку, всі рішення нібито є законними до встановлення судом зворотного.

Богдан Федоренко Фото: СтопКор

А представник НАДС взагалі висловився щодо наявності правової колізії, в умовах карантину, при застосуванні ст.31 Закону Українки "Про державну службу".

Гарячу дискусію викликала тема ліквідації ДАБІ, а саме процедура призначення та діяльності. Стає зрозуміло, що план дій і розуміння проблематики ситуації, викликаною ліквідацією органу, відсутні повністю як у координаторів ліквідації – тобто Міністерства, так і у її реалізаторів – т.в.о. ДАБІ.

Підсумком цього диспуту стало рішення ТСК про ініціювання звернення до Прем’єр-Міністра стосовно призначення керівника ДАБІ у законний спосіб.

На завершення засідання пан Юнаков нагадав новій тимчасовій очільниці Держархбудінспекції Ірині Король про необхідність забезпечення онлайн-трансляції засідань комісії ДАБІ з видачі дозволів на виконання будівельних робіт та сертифікатів готовності об’єктів до експлуатації. Задля впевненості в реалізації було розв'язане питання технічної підтримки.

На цьому чергова частина засідання закінчилась. Однак нерозв'язаними залишаються ще низка питань і нарікань стосовно роботи ДАБІ та невдалих спроб її реформування. Тож далі буде.

P.S. На час виходу цієї публікації, ліквідатора ДАБІ не змінено. Інформація на офіційному сайті відсутня.

Нагадаємо, раніше редакція "СтопКору" візуалізувала "дерево корупції в ДАБІ", де показала корупційні схеми та їхніх кураторів в органах держархбудконтролю в усій країні.

Другие новости