ПоддержатьУкраїнська

Голова Держгеонадр Опімах подарував олігархам мільярд кубометрів газу та готує до держпідприємства до приватизації

StopCor
StopCor

StopCor

Голова Держгеонадр Опімах подарував олігархам мільярд кубометрів газу та готує до держпідприємства до приватизації

Українські копалини – стратегічний ресурс держави. Проте протягом десятиліть мільярдні прибутки проходять повз кишені українців, а родовища безконтрольно спустошуються через непрозорий розподіл спецдозволів і ліцензій. Хто відповідає за «роздачу» надр в Україні? Та чому цю надважливу місію довірили відомому лобісту олігархів?

 Ілюстрація: СтопКор

Скандали довкола Державної служби геології та надр України не вщухають з моменту її створення у 2010 році – посадовців цього відомства постійно звинувачували у сумнівному розподілі дозволів на видобуток корисних копалин та гальмуванні потрібних для розвитку галузі реформ.

Досить згадати, що Держгеонадра фігурують у понад тисячі рішень, що містяться у судовому реєстрі, і навіть колишній Прем’єр-міністр Олексій Гончарук публічно назвав службу «осередком корупції».

На початку листопада 2019 року на посаду очільника прийшов Роман Опімах. Цей час став символом буйного розквіту сумнівних схем розподілу ліцензій.

 Роман Опімах Фото: Держгеонадра

Зокрема, у розпал карантину в Україні Держгеонадра вирішили провести аукціон та продати спецдозвіл на дослідно-промислову розробку бурштину в Олевському районі фактично за копійки (3400 грн за гектар) та без узгодження з Житомирською обласною радою, місцевою радою та громадою села. При цьому підлеглі Опімаха «поклали болт» на рішення суду.

28 травня 2020 року відбувся другий аукціон з продажу ліцензій на геологічне вивчення ділянок надр, загальна вартість проданих лотів перевищила 32 мільйони гривень. Зокрема, на розпродаж були виставлені об'єкти з покладами бурштину, глини, граніту, підземних вод, пісковиків, кварцового піску, каоліну тощо. Наступні торги за восьми нафтогазовими ділянками планують провести 6 липня.

Як повідомили Держгеонадра у пресрелізі, за двома лотами – Північна ділянка Мазурівського родовища з покладами ніобієвих, танталових і цирконієвих руд, і ділянка Шебелинського родовища, – торги не відбулися, тому що на них з'явилося менше ніж двох учасників. Ці дві ділянки протягом 30 днів будуть запропоновані для повторного аукціону з 50% дисконтом від первісної вартості. Себто, знову ж таки – підуть з молотка за безцінь.

Ще один гучний скандал спалахнув після того, як чинний на той момент Міністр енергетики Оржель та Опімах віддали за вкрай заниженою вартістю (трохи більше 1,5 мільйона гривень, що є мізерною ціною для подібного об’єкта) ліцензію на добуток газу фірмі «Надра Карбон».

Власником цієї компанії є батько ексміністра оборони Андрія Загороднюка – Павло Загороднюк, колишній очільник «Спілки геологів України», який також є членом Наглядової ради «Укрнафти» від міноритарного акціонера Коломойського.

 Павло Загороднюк Фото: Depo.Ua

Нагадаємо, наприкінці жовтня 2019 року ТОВ «Надра Карбон» одержало перемогу в п'ятому раунді електронних аукціонів Держгеонадр на придбання Західнотокарсько-Краснянської площі на Луганщині зі стартовою ціною 1,53 млн грн, запропонувавши 1,65 млн грн.

Строки користування даної ділянки з метою промислової розробки та подальшим видобуванням нафти і газу – 20 років, а перспективні ресурси природного газу в межах площі оцінені спеціалістами в 900 млн куб м.

 Родовище з покладами газу у 900 млн кубометрів оцінили в 1,6 млн грн Фото: Держгеонадра

За інформацією Телеграм-каналу «Бурілка», у вільний від роздачі олігархам спецдозволів час, пан Опімах на державній посаді «займається туризмом за бюджетний кошт».

11 грудня 2019 року робоча група Держгеонадр провела так звану «презентацію можливостей» для потенційних інвесторів у Лондоні. До складу української делегації, окрім новопризначеного керманича Держгеонадр Романа Опімаха, увійшли заступник Міністра енергетики Сергій Масличенко, член правління Sela Energy XXI Міленко Чіміч та лідер енергетичних проєктів CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Віталій Радченко.

Після візиту до Британії пресслужба Опімаха відзвітувала про зустрічі з інвесторами, і навіть підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Держгеонадрами й світовим лідером галузі – американською компанією Schlumberger. Однак, за даними «Бурілки», насправді «road-show Опімаха було ганебним провалом. Подивитися на презентацію прийшло аж 9 чоловік. Жодних інвестицій не буде. Жодного інтересу у них до нас немає: не вселяє довіри Опімах», – зазначили інсайдери.

Натомість Державна служба геології та надр України під гаслами залучення інвестицій, планує віддати державне майно у приватні руки. Наразі у підпорядкуванні Держгеонадр перебуває 21 підприємство. І за словами Опімаха, багато з них нібито мають «негативні фінансові показники», тож відомство «вивчає варіант передачі кількох підприємств на приватизацію».

Утім, враховуючи бекграунд і зв’язки новопризначеного високопосадовця, очікувати від нього сильної державницької позиції було б щонайменше наївно. Проте можна спробувати передбачити, хто саме отримає контроль над «неефективними» підприємствами Держгеонадр.

Можливим бенефіціаром призначення Опімаха у ЗМІ називають Віктора Пінчука. Адже до виграшу конкурсу в Держгеонадра Роман з 2016 року був виконавчим директором Асоціації газовидобувних компаній, до якої входять, переважно, бізнес-структури з орбіти зятя Леоніда Кучми. Зокрема й компанія Burisma, що фігурує у гучному скандалі з Байденом, Трампом і Зеленським в США. А безпосереднім шефом Опімаха в АГКУ був представник групи EastOne Пінчука – Данііл Майданік.

 Данііл Майданік (ліворуч) та Роман Опімах (другий праворуч) Фото: АГКУ

Саме очолювана Майданіком та Опімахом Асоціація газовидобувних компаній України брала активну участь у розробці так званої «Стратегії 20/20», ключовим меседжем якої стала необхідність зменшення оподаткування галузі та дерегуляція. Фактично АГКУ консолідувала приватні газовидобувні компанії і лобіювала їхні бізнес-інтереси, зокрема, домоглась зменшення ренти на нові свердловини.

Варто згадати, що до посади в Асоціації Опімах був позаштатним радником міністрів енергетики Продана і Демчишина, а також керував відповідним напрямом в Координаційному центрі зі зв’язків з Кабінетом Міністрів. А перед цим працював у Центрі економічних реформ при Адміністрації Президента (часів Януковича).

У медіа Романа Опімаха відносять до когорти так званих політичних «мажорів»: батько чиновника Євген Опімах за каденції Леоніда Кучми був начальником управління адміністративними будинками сумнозвісного Державного управління справами (ДУСі). А зять пана Євгена Олександр Каменчук є діловим партнером Віктора Пінчука у газовидобувних компаніях «Східний геологічний союз», «Інтек гео» і «Природні ресурси».

 Зять Опімаха – молодший бізнес-партнер Віктора Пінчука Фото: OpenDataBot, Clarity Project, www.cysec.gov.cy

Опімах-молодший власну адміністративну кар’єру також розпочав з Адміністрації Президента, де в період із 2006 до 2010 року відповідав за організацію заходів і координацію робочих візитів.

У жовтні 2019 року Роман Опімах переміг у конкурсі на посаду голови Державної служби геології та надр України. Комісією було рекомендовано Міністру енергетики та охорони довкілля Олексію Оржелю двох кандидатів: Романа Опімаха, який набрав 16 балів, та Ярослава Погорілого з 11 балами.

Цікаво, що пан Опімах – людина не бідна, але з приходом на державну посаду активів не лише не позбувся, а навпаки – примножив їх. У декларації за 2018 рік він вказав три квартири в Києві: дві власні (46,4 та 67,8 кв. м) та одну на правах користування (власниця – Гончаренко Антоніна Михайлівна). Ще одна столична квартира (на 117,15 квадратів) на той момент будувалась.

А вже 15 березня 2020 року високопосадовець задекларував придбання квартири у Києві на 116,4 квадрати вартістю 4 мільйони 152 тисячі 306 гривень. Ймовірно, також ідеться про новобудову, адже продавцем майна вказана юридична особа – Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Маріон Інвест».

 Голова Держгеонадр придбав квартиру за 4 млн грн Фото: НАЗК

Після призначення до Держгеонадр пан Роман змінив і «залізного коня»: якщо у 2018 році він декларував автомобіль Mitsubishi Lancer 2011 р.в. за 97 500 грн, то у 2019 – вже Subaru Forester 2019 р.в. вартістю в мільйон.

Заробітна плата пана Опімаха за 2019 р. в Асоціації газовидобувних компаній України склала понад 10 млн грн, платня у Держгеонадрах – 47 тис. грн, а дохід від відчуження майна – 50 тис. грн (вочевидь, йдеться про продаж старої машини, проте незрозуміло, чому чиновник так «продешевив»).

Та якщо у 2018 році посадовець мав на банківських рахунках близько 3,5 млн грн і зберігав готівкою 350 тис. грн, 78 тис. дол. та 8000 євро, то у 2019 році задекларував уже 150 тис. дол. та 50 тис. євро «кешу» й понад 8,6 млн грн – на рахунках.

Своєю чергою, дружина чиновника – Олена Олександрівна Опімах – у 2019 році раптово стала власницею і директоркою новоствореної фірми ТОВ «ДІРІВЕР АСОШІЕЙТС». Розмір статутного капіталу цієї кишенькової компанії – всього 1 000 грн, офіс знаходиться у звичайній квартирі житлового будинку по вул. Закревського, а основний вид діяльності носить занадто «загальний» характер – «консультування з питань комерційної діяльності й керування». Імовірно, ця фірма з очевидними ознаками фіктивності може слугувати родині посадовця для відмивання і введення коштів.

27 грудня минулого року Роман Опімах також задекларував премію за І-ІІІ квартали 2019 року, нараховану за попереднім місцем роботи у розмірі 4 мільйони 320 тисяч 918 гривень. Цю суму можна розглядати як своєрідні «відступні» топменеджеру від АГКУ. Або ж як аванс – за подальше лобіювання інтересів гравців великого бізнесу і «дерибан» коштовних копалин.

Ми продовжимо уважно стежити за цією темою і вже незабаром в ефір вийде масштабне розслідування «СтопКору» щодо схем у Держгеонадрах. Тож підписуйтесь на наш канал, аби не пропустити!

Другие новости