
Інформаційний портал "СтопКор" - Точка зору (блоги)

Автор: Михайло Новосельцев, Голова Генічеського відокремленого підрозділу ГО «Стоп корупції»
Нещодавно один мій добрий приятель, повернувшись з Німеччини, запитав: «Михайле, чому німці живуть так добре, а ми, така багата країна, живемо так погано?». Здавалося б, дуже просте питання, але вимагає дуже непростої відповіді. По-перше, не всі в Україні живуть погано, а деякі навіть краще, ніж більшість німців. А друга причина полягає в тому, що ми дійсно є багатою країною, але механізми перерозподілу багатства працюють абсолютно не так, як в Німеччині. Народ завжди бажає жити краще і тому жителі УРСР проголосували на референдумі за відділення, не бажаючи годувати «москалів», резонно вважаючи, що той потенціал, який був побудований на території України, природні багатства і родючі ґрунти створять величезний стартовий капітал для збагачення громадян нової України. Так і вийшло, але тільки не для переважної більшості. Зараз я опишу долю колись багатого радгоспу «Новоолексіївський», на прикладі якого буде видно всю сутність тієї держави, в якої ми живемо.

Але для початку – трохи історії.
Восени минулого року мене зацікавили землі в районі смт Новоолексіївка, які перебували між залізничною дорогою Сімферополь-Харків та автотрасою того ж напрямку. На публічній кадастровій карті вони були позначені як землі державної форми власності та сільськогосподарського призначення. Однак не було інформації про орендарів цих земель. А це — величезна територія у 472 га. Всі, хто проїжджав поруч з цими землями, бачив, що вони дуже доглянуті й на узбіччях доріг поруч з цими землями в сезон продаються у величезних кількостях баштанні та овочеві культури. Я зробив запит в Держгеокадастр Херсонської області та отримав відповідь, що договорів оренди на ці землі не укладалася. Саме це послужило відправною точкою журналістського розслідування, яке закінчилося виходом сюжету «СтопКору» про зловживання в земельній сфері.
У чому ж полягали зловживання?
Зі здобуттям незалежності громадяни України, які працювали в сільському господарстві, отримали право на приватизацію земельних паїв, утворених при розформуванні колгоспів і радгоспів. Однак працівники радгоспу «Новоолексіївський» відмовилися від розпаювання і організували ВАТ «Новоолексіївське». Це сталося в далекому 1996 році та послужило початком збагачення одних коштом інших працівників радгоспу і України.
У 1985 році радгосп «Новоолексіївський» отримав у постійне користування близько 530 га земель різного цільового призначення і це було підтверджено актом серії Б№065814. Однак Земельні кодекси 1970 і 1992 років не передбачали права придбання та права користування землею при ліквідації підприємства і створення іншого. Тому з 1996 року 500 гектарів українських родючих земель використовували ті, хто виявився сміливішим, нахабнішим і мав більше зв'язків. З часом кількість акціонерів «Новоолексіївського» зменшилася і головним стейкхолдером стала дочка професора Козявкіна, який будував оздоровчу клініку на Арабатській стрілці.

У 2012 році ВАТ «Новоолексіївський» був припинений і перетворений в ТДВ «Новоолексіївське». Генічеська РДА ще у 2003 році скасувала акт постійного користування землею неіснуючого радгоспу і тим же рішенням дала право оформити оренду землі акціонерному товариству, яке цим правом не скористалося. У 2013 році вже Держкомзем дав право ТДВ «Новоолексіївське» оформити оренду і протягом року зареєструвати це право. Але ТВД «Новоолексіївське» також не виконало вимоги наказу державного органу. Земельний кодекс забороняє використання землі без оформлення права користування, але ця вимога законодавства з 1996 року ігнорувалася ТВД «Новоолексіївське». Однак підприємців звинувачувати в цьому не можна. Вони завжди хочуть мінімізувати витрати та збільшити доходи, і тільки перевірчі органи повинні стежити за інтересами держави.
І ось тут ми підходимо до найцікавішого моменту цієї історії.
Інтереси держави в земельній сфері захищає наразі Держгеокадастр. А до цього – інспекція сільського господарства, прокуратура, поліція. Не можна забувати і про СБУ. Зацікавлена в отриманні доходів від використання землі й Новоолексіївська рада.

Не можна заперечувати, що перевірок не було. Ми певно знаємо про одну, яку у 2017 році проводила Генічеська прокуратура. Однак жодна перевірка порушень не виявила. Тобто 472 га землі використовувалося без будь-яких документів і жоден перевірчий орган не бачив нічого протизаконного. Мало того, на цих землях пробурено одинадцять свердловин, до яких підведені лінії електропередач, але ніхто не спромігся з'ясувати факт незаконного використання підземних вод для зрошення. Це вже питання до екологічної інспекції. Згідно з наявною у нас інформацією, ТДВ «Новоолексіївське» платило податок на землю. Заповнюючи в декларації тільки графу про загальну площу і суму податку. А це аж 37000 гривень, тобто по 80 гривень за гектар.
Але і це ще не все.
ТДВ «Новоолексіївське» не обробляє ці землі. У нього просто для цього не було потужностей. Вся ця земля була передана в користування іншим людям, які самі провели зрошення цих земель і вирощували на них сільгосппродукцію. Але платили вони вже реальні суми. Тільки не державі, а різним «структурам», які лише цього року отримали близько 4500 гривень за гектар. Це означає, що бюджет селища недоотримав близько 20% коштів.
Законослухняні громадяни вважають, що якщо факт зловживань висвітлений в ЗМІ, то правоохоронні органи обов'язково покладуть край злочинній діяльності. Однак все з точністю до навпаки. Наступного дня зі мною зустрівся співробітник СБУ, який від мене отримав всі наявні матеріали. Ви, напевно, подумаєте, що для відповідного реагування? Так, тільки не в інтересах держави.
Далі взагалі почалися дива.
Кадастрові номери земельних ділянок зникли з кадастрової карти, а на їхніх місцях з'являлися двійники з даними, які не відповідали дійсності. Потім і ці відомості зникли. Але сучасні комп'ютери дозволяють зберігати сліди, і я встиг зробити скріншоти всіх маніпуляцій з відомостями державної бази даних про землю. А це вже робота для кіберполіцейських, їхня структура створювалася якраз для запобігання втручанню в державні бази даних. В.о. начальника Управління Держгеокадастру Іван Галицький проігнорував журналістський запит про інформацію на цю тему. Я скерував матеріали в офіс омбудсмена в Херсон для залучення чиновника до адміністративної відповідальності. Регіональний представник омбудсмена на моє задоволення констатував, що чиновник незаконно перешкоджає діяльності журналіста і документи переправив в главк поліції для порушення кримінальної справи за статтею 171 КК.

Овочівництво і баштанництво на відміну від виробництва зернових вимагають значної участі сільгоспробітників. Місцевий інформресурс розмістив інформацію про те, що податківці перевіряли працевлаштування працівників, які масово використовуються «орендарями». І навіть виявили ряд порушень. Але чомусь ніхто не спромігся перевірити, що саме вони роблять на державній землі.
На завершення треба сказати про роль у цьому питанні голови Новоолексіївського селища, який вже більш ніж десяток років обіймає цю посаду. Не сказати, що він не знав про це, значить збрехати. Пан Бурковський не просто знав про порушення земельного законодавства, але й сприяв їм, бо був одним з вигодонабувачів від незаконної передачі в оренду державної землі, а його дружина є одним із засновників ТДВ «Новоолексіївське». Але що можна очікувати від керівника, який навіть під своїм майном не оформив договір оренди, а це близько гектара. До того ж за схемою суборенди через комунальне підприємство він передав 8 га землі собі у квазіоренду і використовує для поливу цієї ділянки свердловину без дозвільних документів.

Нещодавно мені стало відомо, що представники Держгеокадастру пропонували посприяти в оформленні цих земель в оренду. Але їм за «допомогу» треба було заплатити по 350 $ за гектар, а це «усього» 170К $. Мій інсайдер відмовився. Але хтось може і погодитися.
Це маленький, але показовий приклад систематичного розкрадання державного майна, який здійснюється при повному потуранні й участі перевірчих та правоохоронних органів. І це відповідь не тільки моєму товаришеві, але багатьом жителям України, чому ми при такому багатстві так бідно живемо. Тільки чиновники такі питання перед собою не ставлять і для того, щоб вкрасти мільйон, легко завдають шкоди державі на десятки мільйонів, тому що вважають, що держава – це вони. І в цьому вони поки що праві.
P.S.:
В Кримінальному кодексі України існує ст.197-1 «Самовільне зайняття земельної ділянки». Тому правоохоронним органам є над чим працювати, тому що керівництво ТДВ «Новоолексіївське» шахрайським шляхом отримувало багато років гроші з тих, хто обробляв ці ділянки та вірив, що працює за законом.