ПоддержатьУкраїнська

НБУ програв у судах понад 200 мільйонів гривень

StopCor
StopCor

StopCor

НБУ програв у судах понад 200 мільйонів гривень

Некомпетентність, що зашкалює, чи саботаж? Банкіри потерпають від свавілля з боку очільників НБУ, що за надуманими приводами накладають на них багатомільйонні штрафи. Утім, суди масово скасовують рішення регулятора. Чому українські фінансисти змушені шукати захисту у Феміди від терору Рожкової та її команди? І чим усе це загрожує вітчизняній банківській системі? Читайте далі.

Кілька днів тому економічні шпальти центральних ЗМІ прикрасила новина про те, що НБУ програв черговий багатомільйонний судовий спір із комерційним банком. Йдеться про рішення Господарського суду Києва від 21 січня 2020 року, за яким Нацбанк має сплатити 129 мільйонів гривень акціонеру збанкрутілого "Радикал Банку".

Як з’ясували слідчі, позивача незаконно позбавили його корпоративних прав через неправомірне рішення регулятора про віднесення "Радикал Банку" до категорії неплатоспроможних. До слова, відповідна постанова НБУ була визнана протиправною та скасована судовими рішеннями, зокрема, рішенням Вищого адмінсуду, яке відмовився переглядати Верховний Суд.

Витяг з рішення № 87022270 у справі №910/9095/18 Фото: YouControl

Це вже далеко не перше подібне рішення. Лише протягом останнього місяця, за даними системи YouControl, у судах різних інстанцій розглядались 3 цивільні, 2 кримінальні та близько 20-ти господарських проваджень, у яких фігурує Національний банк.

Протягом минулого року слідчі у різних справах загалом 155 (!) разів вилучали документацію НБУ: зокрема, за ініціативою Генпрокуратури – 62 рази; Нацполіції – 28 разів; СБУ – 19 разів; НАБУ – 18 разів; ДФС – 16 разів; ДБР – 12 разів.

І можна пригадати вже цілу серію програних структурою Якова Смолія та Катерини Рожкової судових процесів.

Так, 28 січня 2020 року пресслужба НБУ повідомила, що Окружний адмінсуд м. Києва в грудні скасував рішення Нацбанку про накладення штрафу на "Універсал Банк" у розмірі 14,4 млн грн за порушення в сфері фінансового моніторингу.

Як стверджують підлеглі Катерини Рожкової, вони нібито виявили факти проведення 9-ма клієнтами банку операцій з переказу коштів на суму понад 250 млн грн, що могли бути пов’язані з так званими "конверт-центрами" і відмиванням грошей.

Проте "Універсал Банк" у вересні 2019-го оскаржив рішення регулятора, і суд став на бік комерційного банку.

Аналогічні "фінмонівські" штрафи, але у сумі 6,85 та 4,4 млн грн НБУ наклав на "Індустріалбанк" та МТБ Банк, які теж змушені були шукати захисту у судах.

Тож у грудні 2019-го Окружні адмінсуди Києва та Одеси відповідно, знову ж таки, скасували рішення Нацбанку.

У вересні минулого року НБУ також програв апеляцію щодо штрафу ПАТ "Сбербанк" на 94,7 млн грн та письмового застереження. Відповідне рішення судді першої інстанції ухвалили у вересні 2019 року, а в грудні апеляційний суд не задовольнив скаргу Нацбанку.

Звісно, очільники НБУ вже озвучили намір зі свого боку оскаржувати зазначені судові рішення у вищих інстанціях. Та, здається, навіть там їм буде складно розраховувати на підтримку.

Так, 22 січня 2020 року Верховний Суд підтримав компанію Ігоря Коломойського у спорі щодо рефінансування, відхиливши касаційну скаргу Нацбанку на рішення судів попередніх інстанцій. Йдеться про відмову у стягненні предмету іпотеки компанії ТОВ "Гаджибей", пов’язаної з ексвласником "Приватбанку".

Як то кажуть, один раз – випадковість, два рази – збіг, а три і більше – це вже закономірність. Та що ж стоїть за цією закономірністю: войовнича некомпетентність керманичів Нацбанку чи злий умисел? Адже інсайдери ринку стверджують, що у низці випадків відбувалися певні залаштункові "договорняки" юристів НБУ.

Зазначимо, попри жорсткий необґрунтований тиск на одні банки, до інших регулятор виявляє нечувану прихильність. Зокрема, Рожкова і Ко дозволили "Промінвестбанку", наближеному до вітчизняних топчиновників, самого НБУ та уряду РФ, позбутись багатомільйонного боргу "Укрзалізниці" й вивести отримані за це гроші в офшорні юрисдикції, закривши при цьому очі на російське походження "Промінвесту" та санкції РНБО.

Засновником ICU Holdings Limited є ексголова НБУ і подруга Катерини Рожкової Валерія Гонтарева Фото: СтопКор

У будь-якому разі управлінська політика нацбанківських босів, що дедалі більше нагадує сумнозвісну "мавпу з гранатою", може стати фатальною для української банківської системи та економіки в цілому.

І йдеться не лише про реноме головної фінустанови, яке після нещодавнього "Гончарукгейту" скотилось нижче плінтуса.

"Аферистка Рожкова швидко генерувала фальшиві наративи. Справа навіть не у спробі обманути президента. І не в бажанні посадити його у теплу ванну. Біда у відсутності стратегії. Вони не розуміють, куди пливе наш корабель. І мені страшно бути його пасажиром", – коментує відомий журналіст Роман Бочкала.

Нагадаємо також, нещодавно представники Ради НБУ відкрито заявили, що підозрюють очільників правління регулятора у саботажі. Як зауважив голова Ради Богдан Данилишин, помилки правління Національного банку України у кінці 2018-го – на початку 2019-го років при встановленні облікової ставки на основі помилкових прогнозів можуть бути ознаками навмисного гальмування розвитку країни.

Наслідки неефективного управління команди Смолія та Рожкової відчули на собі не лише банкіри, а й прості люди. Активісти понад десятка громадських організацій вийшли наприкінці 2019-го року на масштабні акції протесту під будівлю Нацбанку. Протестувальники оприлюднили беззаперечні факти кричущої некомпетентності банківських чиновників. Утім, високопосадовці проігнорували вимоги "плебсу" та жодного разу не наважилися поспілкуватися з мітингарями.

Наразі видається, що попри низку питань до вітчизняної судової системи в цілому, лише "третя гілка влади" сьогодні здатна протистояти відвертій непрофесійності українських нацбанкірів. Тож ми продовжимо уважно стежити за перебігом судових процесів.

Другие новости