
Автори альтернативного законопроекту про протидію сексуальним злочинам, скоєних щодо дітей, вважають закон Олега Ляшка піар-ходом перед парламентськими виборами. Зокрема, про це на сторінці Facebook заявив нардеп Мустафа Найєм.
11 липня Верховна рада прийняла закон № 6449, запропонований лідером «Радикальної партії» Олегом Ляшком. Документ передбачає у якості покарання злочинцям, які вчинили насильство над дітьми, примусову хімічну кастрацію. Проте подібний примус суперечить дотриманню прав людини, оскільки хімічна кастрація є процедурою медичною, а медичне втручання не можна примусово застосовувати до здорових людей.
«Згідно зі світовою практикою та нормами ВООЗ, педофілія – це хвороба. Вона діагностується та піддається лікуванню, зокрема, шляхом хімічної кастрації. При цьому не всі, хто скоює сексуальні злочини щодо дітей, є педофілами. Парламент же прийняв закон, що зобов’язує примусово каструвати всіх, хто проходить за цими статтями, у тому числі, здорових людей. Процедури примусової кастрації немає в жодній країні світу. Тому що у такому формулюванні хімічна кастрація стає не лікуванням, а покаранням, що суперечить усім нормам та практикам міжнародного права», - сказав Найєм.
Також у законі йдеться про створення відкритого реєстру злочинців, які вчинили сексуальний злочин по відношенню до дитини. Юристка-кримінологиня Анна Маляр стверджує, що відкритість реєстру навпаки зашкодить жертвам насилля. Вона наводить практику США, де зіштовхнулися зі шкодою такого введення:
«Переважна більшість сексуального насильства над дітьми вчиняється в сім’ях. І відкритий реєстр заводить повністю у тінь ці злочини, бо мами, як показав досвід США, бояться, що до реєстру потрапить її коханець чи цивільний чоловік, який ґвалтує дитину. Саме через ці побоювання публічності мами в США просто перестали заявляти до поліції про факт сексуального насильства над дитиною в сім"ї».
Пані Маляр впевнена, що потрібно шукати законодавчий баланс щодо реєстру, аби покарані були і ґвалтівники з вулиць і з сімей.
Зауважимо, що разом із законопроектом Олега Ляшка на розгляд Ради був винесений і законопроект № 6607, над яким автори працювали два роки, узгоджуючи з криміналістами та психіатрами, і який отримав 28 000 підписів громадян. Документ також пропонував введення відкритого реєстру, але хімічну кастрацію як примусову передбачав лише у випадку діагностування лікарями педофілії, у разі ж відсутності хвороби – добровільну, під відповідальність злочинця. Законопроект депутати прийняли тільки за основу.
Читайте також: "Разумков розповів які закони “Слуга народу” буде відстоювати до кінця 2019 року".