ПоддержатьУкраїнська

Пілотний проект «СтопКору» з моніторингу регіональних держзакупівель стартував у Броварах

StopCor
StopCor

StopCor

Пілотний проект «СтопКору» з моніторингу регіональних держзакупівель стартував у Броварах

Мабуть, чи не кожен повнолітній українець добре розуміє значення терміну «відкат». Й майже ні для кого не секрет, що суми «відкатів» в середньому становлять від 10 до 40% коштів (хоча відмічені й випадки «ідеального відкату» майже у 100 відсотків).

А чи відомо вам, що міський бюджет одного з українських районних центрів, зокрема, міста Бровари, вже другий рік поспіль сягає суми у мільярд гривень. Так, жодної помилки - доходна частина головного кошторису міста на 2017 рік склала понад 950 млн грн, а на 2018 рік заплановано отримати вже 1,1 млрд грн.

Тож, неважко підрахувати яких сум щорічно недораховуються ті ж броварчани, дещо важче дослідити схеми, за якими нечисті на руку чиновники кладуть ці гроші собі до кишені.

За підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні ГО «Стоп Корупції» розпочало пілотний проект з виявлення корупційної складової у системі держзакупівель саме з міста Бровари. У березні 2018 року був створений Броварський осередок «СтопКору», який очолив Роман Сімутін, і робота розпочалась.

Пілотний проект «СтопКору» з моніторингу регіональних держзакупівель стартував у Броварах

Й перше, з чим доводилось стикнутись у сфері розслідувань по держзакупівлях - це дискримінаційні умови проведення конкурсів, технічні учасники торгів і «договорняки», гра з заниженням та завищенням цін, а також так звані допорогові державні закупівлі (тендери вартістю до 200 тис. грн, які гравці ринку звично називають просто «допорогами») – ось основні лазівки, через які зникають з бюджету зникають мільярди гривень.

З появою системи ProZorro ситуація дещо змінилась у позитивний бік, але поки не досить відчутно.

У ГО «Стоп Корупції» впевнені: для подолання цієї негативної тенденції однієї лише електронної системи замало, необхідний чіткий алгоритм та інструментарій для виявлення тендерних порушень і протидії корупційним схемам.

«У сфері державних закупівель існує жахлива корупція. Поява системи ProZorro покращила стан речей, бо системні зміни невідворотні. Але корупціонери мімікрували й примудряються так само розкрадати мільярди бюджетних коштів. Я радий, що Броварський осередок взявся за цей напрям. Керівник осередку Роман Сімутін має необхідний досвід, він є депутатом обласної ради, працював у МВС і знає, як виявляти порушення в економічній сфері. Це пілотний проект, тому ми приділяємо йому значну увагу. Наразі необхідно поширити цей досвід, щоб інші осередки теж могли виявляти подібні випадки. Ми прагнемо напрацювати відповідний алгоритм та методологічну базу. Хочу зазначити допомогу з боку Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні, завдяки якій маємо змогу підвищувати освітній рівень команди «СтопКору» в регіонах. У перспективі боротьба з корупцією у системі держзакупівель – один з магістральних напрямів нашої організації», - зазначає Роман Бочкала, координатор ГО «Стоп корупції».

Отже, у рамках цієї ініціативи «СтопКор» започатковує серію публікацій про виявлені факти порушень у системі державних закупівель.

«Ловися, рибко, велика й маленька!» - як у Броварах у тендер грали

З моменту створення осередком ГО «Стоп Корупції» у Броварах було вивчено вже кілька десятків закупівель, що проводились на бюджетні кошти. Але на цей тендер, оголошений Управлінням освіти і науки Броварської міськради, не звернути увагу було просто неможливо. Якби Шерлок Холмс був броварчанином, то ця майже детективна історія стала б відома як «Справа про рибу в мутній воді». Якщо перекласти численні юридичні факти літературною мовою, то зміст її полягає в наступному:

- Управління освіти і науки Броварської міської ради не розмістило для вільного доступу передбачений законодавством проект договору про закупівлю мороженої риби, й, таким чином, замовник позбавив потенційних учасників можливості виважено прийняти рішення щодо участі в торгах. Це «раз».

- Як наслідок, для участі в тендері свої пропозиції подали лише два учасники: ПП «Юність Київщини» та ТОВ «Руол Стандарт». Переможцем процедури відкритих торгів визначено другого претендента з кращою пропозицією на суму 3 679 920 грн. Проте навіть із зовнішнього вигляду документації фірми-переможця чітко видно: бланки заготовлено заздалегідь, певні договори оформлені чисто формально; більш того, в одному з документів ТОВ «Руол Стандарт» ще за два дні до проведення конкурсу зазначає себе як переможця, а не як учасника торгів. Це «два».

- Оформлення конкурсної документації в обох учасників дуже подібне за стилем та характеризується однаковим написанням деяких розділових знаків і слів, навіть однаковими друкарськими помилками, що з великою імовірністю свідчить про наявність так званого технічного кандидата. Це вже «три».

Як зазначає голова Броварського осередку ГО «Стоп Корупції» Роман Сімутін, «ПП «Юність Київщини» брало участь у торгах як технічний учасник та підготувало свою пропозицію для забезпечення перемоги ТОВ «Руол Стандарт»… Відтак, подібні скоординовані дії учасників торгів відносно своїх тендерних пропозицій порушують принцип конкуренції та змагальності між учасниками, а отже викривляють результат процедури».

Наразі за фактом антиконкурентних узгоджених дій учасників торгів на закупівлю мороженої риби подано відповідне депутатське звернення до Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України та Держаудитслужби України.

«За рибу гроші» - то хто ж виграв сумнівний «рибний» тендер у Броварах

А зараз познайомимось поближче з фірмою, що виграла аукціон. ТОВ «Руол Стандарт» зареєстровано у 2007 р. у м. Благовіщенське Кіровоградської області. Розмір статутного капіталу становить всього 40 тис. грн, але протягом всього періоду діяльності у фірми стабільно підвищується дохід, отриманий від забезпечення державних установ: так, у 2014 р. ця сума становила 8,4 млн грн, а у поточному 2018 р. – вже понад 60,5 млн грн станом на червень.

Зростає й коефіцієнт відношення державних закупівель до загальної виручки ТОВ «Руол Стандарт»: за даними системи YouControl, він становив 0,56 у 2014 р., 0,89 у 2015 р. та 1,06 у 2016 р. На думку аналітиків, висока частка надходжень від тендерів вказує на значну залежність від ходу їх проведення, політичної ситуації та інших потенційно корупційних складових.

Також варто згадати, що ТОВ «Руол Стандарт» вже фігурувало у двох кримінальних справах, пов’язаних з державними закупівлями.

Зокрема, як показало досудове розслідування у м. Біла Церква, посадовими особами управління освіти і науки Білоцерківської міської ради було проведено закупівлі послуг з постачання продуктів дитячого харчування та впродовж грудня 2016 року здійснено зайве перерахування грошових коштів з бюджету на користь шести підприємств (одним з яких було саме ТОВ «Руол Стандарт») із порушенням вимог Податкового кодексу України.

А у 2017 році в рамках аудиту відповідності діяльності управління освіти, молоді та спорту Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації, встановлено здійснення закупівлі продуктів харчування за цінами, які перевищують середньоринкові. Як наслідок – було відкрито кримінальне провадження та вилучено відповідну фінансово-господарську документацію по відносинах з п’ятьма підприємствами, до числа яких знову ж таки потрапило ТОВ «Руол Стандарт».

Відмітимо, що ТОВ «Руол Стандарт» свого часу мало безпосереднє відношення до Святошинської районної влади. Зокрема, засновником та керівником підприємства є Руслан Петрович Суботін. За інформацією порталу Центрвиборчкому, людина з такими ж ім’ям, прізвищем і по батькові, у жовтні 2012-го була членом окружної виборчої комісії по 218-му округу (Святошинський район) від політичної партії «Народно-трудовий союз» . Саме з цим у ЗМІ пов’язують : «успіхи» компанії на тендерному полі

Також, як свідчить низка публікацій у мас-медіа, протягом 2014-2015 років ТОВ «Руол Стандарт» систематично виступало як «технічний учасник» торгів у Дарницькому районі столиці разом з «напарником» - ТОВ «Бізнес плюс ЛТД»

Зазначимо, що подібний бекграунд на жаль не є екстраординарним у системі публічних торгів і притаманний не лише ТОВ «Руол Стандарт», але й багатьом іншим учасникам тендерного ринку.

Тож «СтопКор» буде й надалі висвітлювати виявлені порушення у цій сфері та знайомити читачів з деталями розслідування відносно фігурантів сумнівних закупівель.

Другие новости