
До фінішу чергових парламентських перегонів залишається менше двох тижнів. І вже можна прогнозувати, що до Ради зайде чимало «темних конячок». Адже трендом поточної виборчої кампанії – нові обличчя. Та зазвичай за ними стоять все ті ж старі політики із заплямованою репутацією. Які гравці зробили ставки на майбутніх «слуг народу» та хто має шанс потрапити під купол під пропрезидентським партійним брендом – дізнавалась Марія Гураль.
Найбільші шанси у передвиборчому тоталізаторі наразі має Зе-команда нового гаранта, в списках якої є багато цікавих постатей, що раніше ніколи не мали відношення до політики: наприклад, світські левиці та дантисти.

Та далеко не всі потенційні «Слуги народу» мають чисту й незаплямовану біографію. Нагадаємо, нещодавно у одного з претендентів на місце в Раді від пропрезидентської сили, одесита Михайла Соколова, знайшли подвійне громадянство – він виявився за сумісництвом ще й громадянином країни-агресора.
Тож діючому голові держави варто бути більш розбірливим та пильніше придивитись до тих, хто ховається під його партійною вивіскою.
Досить цікава компанія Зе-мажоритарників підібралася на Вінничині. Зокрема, у 14-му окрузі в нардепи балотується Світлана Лутковська, самовисуванець. Вона ж є координатором «Слуг народу» на цих парламентських виборах. На перший погляд, ця молода пані є взірцевим прикладом кандидата в оновлений парламент. Та чи так це насправді?

33-річна Світлана за всі роки свого життя ніколи не була пов'язана з політикою. Тож і в Інтернет відео з кандидатом майже відсутні. Останнє місце роботи Лутковськоі – Вінницький національний аграрний університет, посада директора бібліотеки. За дивним збігом, після роботи в цьому ж виші у велику політику вирішила піти не лише пані Світлана.
Ще одним обличчям Зе-команди на Вінничині є Таїса Томляк – кандидат від партії «Слуга народу» у 16-му окрузі, колишній юрист Вінницького національного аграрного університету. У свої 27 років Таїса уже встигла отримати аж 8 років юридичного стажу. Вона активно захищала інтереси вишу в земельних питаннях та співпрацювала з Лутковською на цьогорічних виборах.
До цієї ж команди свого часу приєднався ще один виходець з аграрного університету – Павло Довгань. Наразі він балотується також від «Слуги народу» і також у Вінниці, але у 18-ому окрузі.
Павло – заступник директора з науково-дослідної роботи в господарстві «Агрономічне». З 2017 року – голова комітету із соціальних питань Студентської ради Вінниччини. Під час навчання та роботи в університеті Довгань брав активну участь у житті вишу.

Павло Довгань неодноразово був помічений у скандалах довкола земельних ділянок в селі Агрономічне. Місцева влада планувала виділити по 10 соток землі місцевим мешканцям, атовцям та пільговикам, проте представникам аграрного університету така ідея була не до вподоби. Адже вони вважають: понад 500 гектарів належать вишу.
«Земельна ділянка на рахунок якої відбувались усі ці спори, вона понад 50 років знаходиться в державній власності і зараз знаходиться в державній власності. Спочатку це були землі Національної академії аграрних наук України, в 2012 році міністерство аграрної політики та продовольства перевело ці землі з національної академії аграрних наук України своєму структурному підрозділу Вінницькому національному аграрному університету», – запевняє пан Довгань.
Проте жодних актів про передачу ніхто так і не надав. Наразі спірне питання розглядається в судах, де, до речі, інтереси університету захищала уже знайома нам Таїса Томляк.
Цю трійцю кандидатів поєднують не лише політичні погляди, а й громадська організація «Рух дієвих демократів». Але і це не все: кожен з трьох свого часу затято відстоював інтереси Вінницького національного аграрного університету, ректором якого є скандальний екс-депутат – Григорій Калетнік. Наразі пан Григорій теж балотується на Вінниччині, у 18-ому окрузі.

У Вінниці Калетніка вважали так званим «смотрящим». У 2006 році він був нардепом від «Партії регіонів». У 2012 році голосував за законопроект Ківалова-Колесніченка «Закон про засади державної мовної політики», а також безпосередньо вів засідання Верховної Ради під час ухвалення диктаторських законів 16 січня 2014 року.
Екс-нардепа неодноразово помічали в оточенні Довганя та Лутковської. І судячи з низки дружніх фото, досить часто ці зустрічі носили зовсім не робочий характер.
«Я знайомий з Григорієм Миколайовичем. Григорій Миколайович за часів мого студентства та роботи був керівником університету, він жодного разу не був моїм безпосереднім керівником в університеті. Людина, яку я знаю, але так життєво склалась ситуація, що зараз ми з ним конкуренти. Проте мудрість Григорія Миколайовича дозволяє взагалі ніяк на це не реагувати», – стверджує Павло Довгань.
Не відстає від нього і Таїса Томляк, яка захищала в судах інтереси не лише вишу, а й самого пана Калетніка. Та й, за власним зізнанням, досвід ректора вона переймає залюбки.
До речі, попри те, що Світлана Лутковська стверджує, що вона лише вітається з ректором та іноді спілкується й не більше, її свекор, Руслан Лутковський, свого часу був колегою екс-нардепа, коли той працював у Вінницькій облраді.
Та у всій цій історії є ще один ключовий персонаж: Ілля Павлюк – лідер групи штабу Зе під назвою «Регіони». У своєму розслідуванні журналісти інформаційного ресурсу «Бігус» стверджують: головна функція Іллі – координація і фінанси регіональних представників Зе-команди.
А найцікавіше, що під час президентства Януковича Павлюк «засвітився» в ролі помічника нардепа Ігоря Калетніка, сина ректора Вінницького національного аграрного університету, пана Григорія.
Тож які інтереси насправді пов'язують усіх цих кандидатів – бізнесові, корпоративні, ідеологічні чи політичні – залишається лише здогадуватись. Але екс-диктаторам та їхній групі підтримки однозначно не місце у новій владі. А чинному президенту варто уважніше підбирати темних конячок, чия тінь падає і на його репутацію.
Читайте також: "Павло Фукс: багатогранний об’єкт для антикорупційних розслідувань".