Замість розвитку туризму і підтримки громади – кумівство та розбазарювання коштовних земель: за каденції селищного голови Володимира Беги курорт Славське на Львівщині став епіцентром гучних корупційних скандалів. Про земельні оборудки, недоброчесну конкуренцію і тиск на громаду з боку поки що чинного керманича, а також про можливий аудит рішень селищної ради й перетворення Славського на туристичний центр європейського рівня – в ексклюзивному інтерв’ю «СтопКору» розповів кандидат на посаду голови ОТГ Михайло Кінаш.
- Михайле Степановичу, розкажіть, будь ласка, чому ви берете участь у виборах голови Славської ОТГ?
- Я вирішив балотуватися на виборах голови Славської селищної ради, тому що бачу велику несправедливість, яка останнім часом коїться на території нашої громади. Несправедливість – у щоденних подіях, у неправильному розподілі коштів, а найбільше – у неповазі до нашого населення.
У людей у нахабний спосіб відібрали землю, здебільшого у Рожанці, і передали її немісцевим жителям. На сьогодні йдеться про понад 1000 гектарів. Своєю чергою, місцеві не можуть отримати ті ділянки, якими користуються, їм не дають приватизувати землю, влаштовують різні перешкоди.
Одним словом, я вирішив, що потрібно відстоювати інтереси наших жителів, захистити їх якимось чином і дати можливість людям нормально жити й розвиватися.
- Скажіть, будь ласка, як ви плануєте боротись із корупцією, якщо вам все-таки вдасться посісти посаду селищного голови?
- Найперше, якщо ми туди пройдемо, а ми віримо в це, бо люди нас підтримують, ми проведемо повний аудит всіх рішень селищної ради – насамперед, щодо виділення земельних ділянок. Після цього – аудит щодо розподілення бюджетних коштів. У цій сфері теж є багато корупційних моментів, тому після проведення аудиту можна буде визначитись із наступними діями.
- На сьогодні у вас є досить сильний конкурент. Як ви будете виборювати посаду? Адже, як відомо з відкритих джерел, Володимир Бега є досить впливовою особою порівняно з іншими претендентами?
- Так, Володимир Бега – наш основний конкурент. Боротися буду чесно, покладаючись передусім на підтримку людей. Звичайно, у нього дуже багато коштів для ведення виборчої кампанії. Та все ж сподіваюсь, що люди не поведуться на підкуп, що люди будуть думати і голосувати, попри шалений тиск, який на них чиниться.
А зараз тиснуть і на бюджетні організації, і на лісівників, і на медиків, та й на просте населення – передусім, у Рожанці – на тих людей, які були змушені продати за безцінь свої пару соток землі. На них тиснуть, частково їм віддали гроші, частково – не віддають. Погрожують, що не повернуть кошти, якщо вони оберуть Кінаша тощо. Тобто створюють нерівні умови.
Я вважаю, що люди все бачать і розуміють. І впевнений, що маю шанс виграти у такого керівництва.
- Яким має бути голова Славської ОТГ, на вашу думку?
- Насамперед, добросовісним і з повагою ставитись до людей – у всіх без винятку аспектах щоденного життя. Те, як відбувається зараз – цілком неправильно, бо людина не може отримати навіть елементарну інформацію щодо виділення землі. Все робиться таємно, на сесії питання голосують пакетами по 30 і навіть 100 гектарів одночасно.
І коли я запитую депутатів, за що і яким чином вони голосували, вони кажуть, що не знають, адже все йшло пакетом. Потрібно таке пакетне голосування припинити, дати людям можливість приватизувати ці землі, і після того нормально розподілити бюджет за потребами населення – це й освіта, і медицина, і соціальні питання. Це все в нашій програмі є, і ми будемо активно її реалізувати.
- Якою ви бачите Славську ОТГ?
- Передусім, це має бути туристичний розвиток. Адже ми живемо в гірському районі, і розвивати інші сфери маємо менше можливостей. Я не проти того інвестора, який зараз тут є. Я готовий його всіляко підтримувати, стимулювати для того, аби він дійсно почав будувати все те, що було заплановано ще в 2017 році.
Але, на жаль, на сьогодні немає жодного проєкту, який люди могли б обговорити, все це робиться таємно. Тому в майбутньому, коли ми прийдемо до влади, ми розділимо інтереси інвестора та інтереси наших жителів.
Де є інтереси інвестора, де він дійсно хоче будувати крісельні дороги, стоянки й всю інфраструктуру, ми будемо всіляко йому допомагати, сприяти, аби цей проєкт дійсно відбувся, щоб дійсно почалося будівництво курорту.
Але там, де є інтереси простих людей – ми, звісно, будемо їх захищати. Дамо їм можливість приватизувати свої землі. І будемо розв'язувати щоденні наболілі проблеми місцевого населення.
- За підсумками соціологічного опитування, напередодні нам стало відомо, що однією з нагальних проблем серед місцевих є безробіття. Як ви розв'язуватимете цю проблему, і чи у вас вже розроблена стратегія з цього напрямку?
- Стратегії як такої ми ще не розробили, але є моє бачення, бачення нашої команди. І ми впевнені, що це буде розвиватися в напрямку туристичного бізнесу, організації відпочинку і залучення якомога більшої кількості відпочивальників на територію Славського.
Цей проєкт, який сьогодні пропонується з боку «Нафтогазу» та «ОККО», який передбачає забудову на схилах у Рожанці та Волосянці – головний. Але, попри це, не варто забувати й про Тростян – нашу унікальну гору. І ми будемо залучати туди кошти, у нашій команді є фахівці з цих питань, є вже певні напрацювання. Туди буде залучено багато державних і приватних коштів, ми маємо намір розвивати Тростян як важливий напрям для інвестицій.
Понад те, зараз на території Славського саме «ОККО» забезпечує значну суму податкових надходжень. А кошти з бюджету, своєю чергою, витрачаються на будівництво. Але роботи виконують зовсім не наші місцеві жителі.
Ми маємо намір у майбутньому сприяти нашому малому бізнесу, щоб підприємці мали змогу брати участь у тендерах і вигравати їх. У такий спосіб ми дамо можливість залучити наше населення до робіт. Бо зараз так виглядає, що 90% робіт на об’єктах, які будуються бюджетним коштом, виконують немісцеві. Це неправильно. Треба дати можливість нашим жителям заробляти кошти.
- Не менш важливим питанням у регіоні є будівництво шляхів. Відомо, що у віддалених селах, які вже восени мають приєднатися до Славської ОТГ, абсолютно немає доріг. Як ви плануєте розв'язувати цю проблему?
- На сьогодні ми бачимо, що будується багато доріг – зокрема, на Рожанку, Лихобору. Але це все збудоване коштом державної програми «Велике будівництво», а не коштом місцевого бюджету. В майбутньому ми будемо також здійснювати співфінансування будівництва доріг.
Насамперед, це дорога на Опорець – там є дуже віддалені населені пункти, там дороги вже давно ніхто не будував. Тому це один з наших головних напрямків, і ми будемо цим активно займатися.
- Якщо вам вдасться обійняти посаду голови ОТГ, як ви будете спілкуватися з громадою? Чи плануєте відкривати громадські приймальні громадян, чи будете безпосередньо виїжджати у віддалені села, спілкуватись із людьми і збирати проблематику громади? Як ви бачите це?
- Спілкування з людьми буде розширене. Я пропрацював 8 років головою, і люди пам’ятають, що я з ними спілкувався у будь-який час дня й ночі. У нас не було конкретних годин прийому – у будь-який час, коли людина приходила, ми їй надавали максимум інформації та послуг.
У такий спосіб ми й надалі продовжимо спілкування. Крім того, в кожному населеному пункті, де сьогодні є сільська рада, буде староста й щонайменше ще один працівник – діловод, який буде співпрацювати з населенням, а потім – із головою, і таким чином доносити найактуальнішу інформацію. Буде постійна комунікація між старостою й головою. Це перше.
По-друге, я все ж сподіваюся, що оберуть нормальних депутатів, які дійсно будуть представляти передусім свої населені пункти, і через обранців ми також зможемо спілкуватись із громадою. Понад те, я планую раз на місяць чи два у кожному селі робити збори і щоразу вивчати нові проблеми.
- Чи є такі об’єднані територіальні громади, на які ви могли б рівнятися?
- Наразі я більше вивчав питання нашої громади. Але з тієї інформації, якою я володію, звісно ж, ми можемо рівнятись на такий курорт як Буковель. Це наш, так би мовити, конкурент-лідер. Туди вкладено дуже багато інвестицій.
Я багато подорожував за кордоном, бачив, як розвиваються курортні місця. І хочеться, аби наш населений пункт розвивався так само.
Але, ще раз наголошую, той підхід, який зараз демонструє чинна влада Славського, я вважаю неправильним. І ми будемо передусім комунікувати з людьми, аби все розвивалося пропорційно. Щоб і населення могло будувати собі в майбутньому якісь мініготелі та розвиватись паралельно із інвестором.
Інвестор планує звести багато об’єктів, завдяки яким будуть залучати туристів. Але населення не має бути ущемленим, люди повинні мати можливість брати участь у цьому проєкті. Я б хотів, щоб місцеві жителі розвивались паралельно, в ногу з тим інвестором, будували готелі, створювали власний бізнес, і ми в цьому їм допоможемо.
- Повернімося до земельного питання. Як ви будете його розв'язувати, адже відомо, що багато місцевих по кілька років не можуть отримати право на приватизацію земель, а є й взагалі випадки, коли люди втратили землі, що належали ще їхнім пращурам?
- Так, це дуже болюче питання для місцевого населення. Дійсно, дуже багато землі забрали, за деякі ділянки заплатили, але ціна зовсім непропорційна справжній вартості тієї землі. Інші ділянки відібрали просто у нахабний і нечесний спосіб.
Ми проведемо інвентаризацію, і всі землі, які є на території нашої ОТГ, будуть надані місцевому населенню – за винятком тих земель, які є пріоритетними для розвитку туризму. Тобто де є схили, де можливе катання, лижні траси, ми ці ділянки зарезервуємо, й у майбутньому там буде можливість збудувати сучасну інфраструктуру.
Інша частина буде надана місцевому населенню, згідно з законом, по 2 гектари. Також будемо намагатись надати ділянки передусім воїнам – захисникам України. Бо зараз склалась некрасива ситуація, коли деякі селищні депутати, голова земельної комісії та інші представники влади отримали земельні ділянки на себе й родичів, а захисники держави так і не змогли отримати хоч якийсь наділ.
Це неподобство. Думаю, ми його швидко розв'яжемо і надамо учасникам бойових дій те, що їм належить за законом. Крім того, малозабезпечені, молоді, багатодітні сім’ї – плануємо зарезервувати кілька ділянок, аби надати їх їм під будівництво та під інші цілі.
- І наостанок, що ви як кандидат хотіли б побажати громаді? На що сподіваєтесь після обрання?
- Насамперед хочу звернутися до виборців: зараз обирають не просто депутатів, а депутатів через партії. І багато хто з виборців дивиться на бренд партії. Скажімо, «Європейська солідарність», «Голос» та інші політсили, представлені в парламенті, вважаються брендовими і мають відповідний рейтинг.
Але на нашому місцевому рівні я просив би виборців не звертати на це увагу. Ми не обираємо Верховну Раду, не обираємо патріотичні гасла тощо. Ми маємо обрати господарників, які передусім захищатимуть наші інтереси, інтереси громади.
Зараз виходить дуже негарна картина: у списках «ЄС» 90 відсотків чинних представників селищної ради. Понад те, більш як половина – немісцеві жителі. От подумайте, люди добрі, яким чином вони будуть відстоювати ваші інтереси? Ніхто не буде цього робити! Вони ж ідуть суто для того, аби в подальшому захопити все, що лишилося, розподілити на власну користь бюджетний ресурс.
Така ж ситуація й у «Слузі народу» та інших так званих топових партіях. Тому закликаю людей думати й обирати не партію, а саме тих кандидатів, що дійсно представлятимуть інтереси громади й місцевого населення.
- Із чим вам довелося зіткнутися, коли відбувалася реєстрація політичних партій? А саме – тієї, яку ви мали представляти.
- Ситуація дійсно склалась негарна, і я в тому вбачаю тиск місцевої влади. Я очолював у Славській ОТГ партію «Громадянська позиція», ми зібрали дуже сильну команду кандидатів у селищні депутати, там були спеціалісти різного профілю – лікарі, вчителі, директор школи, юристи.
Тобто команда була дуже потужна, і напевне, місцевій владі це не сподобалося. Вони відчули, що ми складемо їм серйозну конкуренцію. Тому вирішили нашу партію не зареєструвати, і при реєстрації у ТВК виникли перші серйозні проблеми. Так само й щодо моєї кандидатури виникли проблеми, мене хотіли усунути, зняти з реєстрації.
Але ми все-таки відстояли моє право балотуватися на посаду голови. А от того самого щодо партії нам не вдалося через тиск, про який я казав. У нас дійсно були помилки при поданні документів, але вони мали технічний характер, ми їх усунули швидко і вчасно. Але комісія не взяла це до уваги, і нас не зареєстрували.
Ми подали позов до суду, провели п’ять судів. На жаль, щодо партії ми програли, нас не зареєстрували, але щодо голови нам вдалося відстояти наше право – я балотуюся і буду впевнено відстоювати інтереси наших місцевих жителів.
Повне відео інтерв'ю:
https://youtu.be/hVPrU--EHzM