ПоддержатьУкраїнська

Україну перетворять на конфедерацію? Формула Штайнмаєра ставить під сумнів унітарність держави

Дмитрий Снегирев
Дмитрий Снегирев

Политолог, военный эксперт

Україну перетворять на конфедерацію? Формула Штайнмаєра ставить під сумнів унітарність держави

Україна може піти на імплементацію формули Штайнмаєра у своє законодавство. Про це нещодавно заявив агентству «Інтерфакс-Україна» міністр із питань тимчасово окупованих територій Олексій Резніков. Утім, я хотів би звернути увагу на розбіжності в оцінках Резнікова та спікера ТКГ пана Арестовича.

 Ілюстрація: СтопКор

«Щоб її імплементувати в українське законодавство, потрібно всього-на-всього вставити її у текст Закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей", який діє з 2015 року і продовжується щороку», – зазначив міністр.

На думку ж Арестовича, формула Штайнмаєра вже імплементована в українське юридичне поле, про неї є згадка в законі про особливий статус місцевого самоврядування в ОРДЛО, який діє з 2014 року.

«Парадокс полягає в тому, що "формулу Штайнмаєра" вже фактично імплементовано в українське законодавство – вона прописана в законі "Про особливий порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО", ухваленому ще у 2014 році 10-м пунктом», – заявив спікер української делегації у ТКГ.

 Олексій Арестович Фото: hromadske

І тут у мене виникає запитання: чому такі різні заяви Резнікова й Арестовича? Причому пан Арестович наполягає на тому, що формула — це, власне, навіть не про проведення виборів, а стосується винятково виведення іноземних військ із окупованих територій Донбасу.

Я не випадково процитував Резнікова й Арестовича. Показово, що, на думку Резнікова, закон «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» діє з 2015 року. Натомість Арестович вважає, що закон ухвалений ще у 2014 році.

Варто зазначити, що за цією формулою особливий статус окупованим територіям нададуть і закріплять, коли ОБСЄ визнає ці вибори демократичним волевиявленням людей. Потім Верховна Рада визнає цей статус на законодавчому рівні. Вибори на окупованих територіях відбуваються на момент присутності російських військ. Разом із цим на території ОРДЛО діють озброєні 1 та 2 армійські корпуси.

Небезпека криється в тому, що нам таким чином пропонують на конституційному рівні встановити конфедеративний устрій нашої країни. Навіть не федеративний. Таким чином ми отримаємо умовний суверенітет та території, які контролювати не зможемо. Тобто буде наша символіка, але ось ті російські армійські корпуси стануть так званою народною міліцією, економіку цих територій інтегрують у Росію. Разом із тим на території окупованого Донбасу вже майже один мільйон жителів мають російські паспорти, тобто є носіями російського громадянства. Це дасть росіянам право в будь-який момент вдертися на нашу землю. Але цього разу будуть захищати вже не носіїв російської мови, а своїх громадян.

Таким чином Росія буде контролювати нашу зовнішню та внутрішню політику. Формула Штайнмаєра є калькою абхазького сценарію, який Росія свого часу успішно відпрацювала в Абхазії та Осетії. Тому в разі виконання умов такої формули частина територій опиняється або під протекторатом, або під окупацією Росії. Ось у цьому і є небезпека формули Штайнмаєра.

Також може виникнути політичний сепаратизм. З'явиться прецедент — і за цими так званими республіками можуть виникнути угорська, румунська, бесарабська республіки. У цьому, власне, і головна причина, чому цю формулу не можна було навіть розглядати. Це створює прецеденти для подальшого розколу України.

Але в разі, якщо ОБСЄ не визнає вибори в ОРДЛО, формула Штайнмаєра припиняє своє існування.

Якщо вже говорити про формулу Штайнмаєра і про заяви пана Резнікова, що Україна залюбки її імплементує, я хотів би нагадати пану Резнікову, що проведення виборів на окупованих територіях, де зараз Росія видала майже 1 мільйон паспортів, ставить під сумнів сам факт існування незалежної України. Ми можемо стояти на своєму, а з іншого боку, наполягати на підвищенні ролі місії ОБСЄ, оскільки від вердикту місії ОБСЄ залежить, чи визнають вибори такими, що відбулися відповідно до демократичних норм чи не відбулися взагалі. Тобто якщо місія ОБСЄ навіть на момент імплементації формули дає свій висновок про нелегітимність виборів, сама формула припиняє своє існування буквально цього дня.

 Олексій Резніков Фото: LIGA.Net

Нагадаю, Олексій Резніков розповів у інтерв'ю «Інтерфаксу», що Україна може погодитися на формулу Штайнмаєра, якщо це буде єдиним способом врегулювати ситуацію на Донбасі.

Він зазначив, що для імплементації формули потрібно вставити її у текст закону «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», який діє з 2015 року і продовжується щороку.

«Немає жодних проблем. Якщо це єдина умова, я впевнений, Україна залюбки на неї піде», — сказав міністр.

Як заявив Президент України Володимир Зеленський, положення «формули Штайнмаєра» полягають у тому, що закон про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей почне діяти за умови проведення в цих районах місцевих виборів відповідно до законодавства України та після публікації звіту ОБСЄ про відповідність виборів стандартам організації.

Нагадаю, закріплення «формули Штайнмаєра» в українському законодавстві зафіксували в комюніке за підсумками саміту в нормандському форматі, який відбувся у Парижі 9 грудня 2019 року.

Другие новости