ПоддержатьУкраїнська

Вбивча зерносушарка: жителі Липової Долини на Сумщині судяться за право дихати чистим повітрям

StopCor
StopCor

StopCor

Вбивча зерносушарка: жителі Липової Долини на Сумщині судяться за право дихати чистим повітрям

Активісти Сумського відокремленого підрозділу ГО «Стоп корупції» 27 січня підтримали жителів селища Липова Долина в Сумському окружному адміністративному суді. Люди вимагають зупинити роботу зерносушарки, яка працює впритул до житлових будинків і забруднює повітря. Про це розповіли «СтопКору» місцеві жителі.

 Жителі Липової Долини на Сумщині судяться з ТОВ ''Агропартнери-2009''

Жителі селища Липова Долина на Сумщині звернулись на гарячу телефонну лінію ГО «Стоп корупції». Вони розповіли, що  четвертий рік потерпають від місцевого агропідприємства ТОВ «Агропартнери-2009».

«Ще у 2015 році місцевий підприємець Сергій Жамардій – директор ТОВ «Агропартнери-2009» побудував зерносушарку в густонаселеному районі Липової Долини. Поряд – житлові райони, дитячий садок і районна лікарня. Коли працює сушарка – лушпиння від кукурудзи, соняшника забруднює повітря, людям дихати нічим. Та у 2017-му підприємець вирішив побудувати ще одну сушарку. Люди обурились і почали протестувати», - розповідає жителька Липової Долини Раїса Хижняк.

За законом, перш ніж збудувати, підприємець має отримати згоду громади – провести громадські слухання. Бізнесмен людям і освітлення зробити пропонував, і відром меду намагався підкупити. Та люди не погодились – здоров’я дорожче.

«У нас дуже велика смертність від серцево-судинних і онкологічних захворювань. Люди молоді, працездатного віку вмирають. Ми вважаємо, що це – через сушарку», — кажуть місцеві жителі.

Люди звернулись до тодішнього сільського голови – той виступив на боці підприємця. Тоді пішли до голови РДА Івана Яременка (зараз він — голова Роменської районної ради). Та він удав, що  не чув про скарги людей, і видав підприємцю довідку для департаменту екології, мовляв, заперечень від громади немає. Ходили і до місцевої прокуратури та поліції, до обласної державної адміністрації, зверталися до 17 депутатів. Жителі селища звертались на телебачення, до омбудсмена, на урядові гарячі лінії. Назбирали 3 теки листування з держустановами. Та жодної реакції не було – підприємець, попри незгоду громади, побудував другу сушарку. Жителі селища підозрюють корупцію на місцевому рівні.

Найбільш активних бізнесмен намагався і підкупити, і залякати – слідчого підсилав, розповідають люди. Та вони не продались і не злякались.

Вони все ж домоглися певних результатів. Сумська обласна державна будівельна інспекція на звернення людей провела перевірку і виявила, що перша сушарка працює на неорендованій землі. Її роботу заборонили. А лабораторний центр Держпродслужби в результатів лабораторних замірів на місці виявив: рівень забруднення повітря перевищує гранично допустимі норми увосьмеро. Також перевищує норми рівень шуму від роботи сушарки вночі.

Після перевірок ще в березні 2018 року Держекоінспекція дала припис про скасування дозволу на викиди для ТОВ «Агропартнери-2009». Утім, час ішов, а дозвіл так і не скасували — сушарка продовжує працювати.

Тоді жителі селища Липова Долина звернулися до суду з позовом до Департаменту екології Сумської обласної державної адміністрації, яка, власне, і надала дозвіл на викиди. Люди просять визнати дозвіл протиправним і скасувати його.

«Розгляд справи затягується. Цілий рік йшли підготовчі засідання. П'ять засідань – підготовчі! Нарешті 26 січня суд розпочав розгляд справи по суті», - коментує Раїса Хижняк.

Правозахисники Сумського відокремленого підрозділу "Стоп Корупції" 27 січня підтримали жителів Липової Долини. Активісти здійснили громадський контроль за дотриманням норм закону під час судового засідання.

Суд переніс розгляд справи. Наступне судове засідання заплановане на 2 березня 2021 року.

Другие новости