Український міністр закордонних справ Павло Клімкін підняв тему скандалів між Києвом і Варшавою.
Про це повідомляє "Діалог.UA", посилаючись на польське видання Rzeczpospolita.
"У Польщі й України – сотні років нелегкої, часто трагічної історії. Але чи є в Європі країни, які межують один з одною і в історії своїх відносин не мають кривавих сторінок? Що сталося б з Європейським Союзом, якби тепер кожна країна витягла з минулого свої співчуття і претензії? " – запитує міністр.
На його погляд, висхідною точкою польсько-української історії були не війни й конфлікти, а мирне співіснування протягом століть. Це підтверджує нинішня ситуація: "Поляки й українці – це дві дуже близькі нації зі схожими мовою, культурою, менталітетом і цивілізаційними цінностями".
Чиновник написав про глибоку надію, що нинішні непорозуміння не зруйнують цих досягнень: "Я абсолютно переконаний, що немає об'єктивних причин погіршення польсько-українських відносин".
Як додав міністр, їх прикрила "непотрібна і шкідлива для обох народів хвиля історичних розрахунків, викликана політиками та ЗМІ".
За його словами, "до історії слід ставитися з великою повагою та обережністю. Не можна витягувати окремих подій з контексту, перекручувати факти відповідно до актуальної потреби".
"Неприпустимо також привласнювати історію, приписувати собі виняткове право на правду. Звичайно, існують об'єктивні факти, але також кожен народ, кожна держава дивиться (...) з певною дозою суб'єктивності", – написав Павло Клімкін.
На думку глави української дипломатії, від ескалації суперечок не виграє ні Польща, ні Україна, тільки Росія. А це дозволяє припускати, що ідею возитися з польсько-українською історією підсунув польським націоналістам ніхто інший, як російські спецслужби. Якщо взяти до уваги "брексіт", втручання у вибори в США і референдуми в Нідерландах і Каталонії, ці підозри здаються дуже ймовірними", – зазначив глава вітчизняного МЗС.
На завершення Клімкін написав, що Польща й Україна мають спільне сьогодення і, як він сподівається, також майбутнє.
"Я готовий до щирого діалогу з польськими колегами, щоб разом з ними вшанувати пам'ять наших жертв кожної національності, просити вибачення і прощати. Я готовий взяти на себе відповідальність за повернення наших відносин до нормальності та стандартів цивілізованого, європейського діалогу. На жаль, як колись, не бачу такої готовності з польської сторони. Не дивлячись на це, я переконаний, що іншого виходу немає. Тому я закликаю українців і поляків, які цінують нашу спільну спадщину, не мовчати, і взяти слово в ім'я примирення", – резюмував він.