ПоддержатьУкраїнська

Виплати ветеранам війни: суд визнав, що Кабмін «нагрів» військовиків

Михаил Новосельцев
Михаил Новосельцев

Голова Генічеського відокремленого підрозділу ГО "Стоп Корупції"

Виплати ветеранам війни: суд визнав, що Кабмін «нагрів» військовиків

21 жовтня Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив позов керівника Генічеського осередку ГО «Стоп корупції»  Михайла Новосельцева до Кабінету Міністрів України. Йшлося про неправильне нарахування суми виплат ветеранам війни до 5 травня.

 Ілюстрація: СтопКор

Суму разової допомоги ветеранам і жертвам нацистських переслідувань до 5 травня Кабмін нарахував невірно. Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив позов ВГО «Стоп корупції» у частині визначення грошової допомоги учасникам бойових дій у розмірі 1491 грн.

У позовній заяві, зокрема, містилася вимога «визнати Постанову Кабінету Міністрів України №325 від 08.04.2021 року "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, якою затверджено "Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань" із додатком до Порядку про розміри виплати у 2021 році разової грошової допомоги  до 5 травня, передбаченої Законами України “Про статус  ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, протиправним та таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили та нечинним у частині визначення грошової допомоги учасникам бойових дій у розмірі 1491 гривень».

 Позовна заява до суду щодо неправильного нарахування виплат ветеранам війни Фото: СтопКор

Колегія суду в складі суддів Тетяни Балась, Аріни Літвінової, Євгена Аблова погодилася з доводами позивача та задовольнила позов у цій частині.

Після рішення суду постає питання: а який розмір грошової допомоги потрібно сплачувати державі учасникам бойових дій до 5 травня?

Кабмін у суді наполягав, що в українському законодавстві існує «законодавча прогалина».

Законом затверджено виплати в розмірі п’ять мінімальних пенсій за віком. Якщо порахувати – помножити пенсію за віком (1769 грн) на п’ять, то виходить, що ця виплата 8 845, а не 1491. Саме так розрахувала суму Велика палата Верховного суду в показовій справі 440/2272/20.

Очевидно, що громадяни, які перебувають при владі, не поспішають виконувати зобов’язання перед іншими громадянами, які свій обов’язок із захисту України виконали. Чхати вони хотіли на рішення Конституційного Суду, який 18 грудня 2018 року рішенням №12-р/2018 зазначив, що «встановлення пільг ветеранам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551, є одним із засобів реалізації державою конституційного обов’язку щодо забезпечення соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність, та членів їхніх сімей».

Попри це, представники Кабміну та Міністерства соціальної політики заперечували проти позову.

Зазначали, що то — не їхня відповідальність, перекладали провину на Верховну Раду, скаржилися що  в державі не вистачає коштів на виконання взятих самою же державою зобов’язань. Розповідали про «балансування  бюджету». При тому не враховували, що ЄСПЛ у справі «Рисовський проти України» (Заява №29979/04) зазначив, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків.

Держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов’язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов’язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності. Невиконання державою соціальних зобов’язань щодо ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність Закону № 3551, підриває довіру до держави…

В Україні розпочався процес формування бюджету на новий рік. Тому будемо спостерігати за тм, як державні установи будуть намагатися виконати свої зобов’язання.  Або уникнути виконання закону. Бо міць держави визначається зокрема виконанням законів, які вона ухвалила.

Нагадаємо:

  • Як повідомляв "СтопКор", торік Конституційний Суд України прийняв рішення, яким відновлено редакцію Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 1998 року про виплату ветеранам грошової допомоги. Ішлося про щорічну виплату, яка має здійснюватися до 5 травняа у розмірі п'яти пенсій за віком. Проте не так сталося, як гадалося. Кабінет Міністрів, Міністерство соціальної політики ігнорують слово Закону, а також визначене право військовослужбовців отримати свої кошти. У зв’язку з цим країною прокотилася хвиля судових позовів – ветерани АТО, Афганської війни, Другої світової війни почали масово звертатися до Феміди з вимогою донарахування соцвиплат.

Другие новости

Компания депутатов из Тернополя нечестно победила на тендере и получила почти 1 млн грн, — прокуратура

Компания депутатов из Тернополя нечестно победила на тендере и получила почти 1 млн грн, — прокуратура

Предоставление телевизионных услуг в Тернополе превратилось в предмет судебного разбирательства после обвинения в сговоре компании, связанной с городским депутатом