Директор НАБУ Артем Ситник особисто розгляне заяви щодо розслідування справ, які подадуть члени Ради громадського контролю бюро. Про це повідомив член ради громадського контролю НАБУ та координатор «Стоп корупції» Роман Бочкала за результатами засідання органу.
«Відбулося засідання Ради громадського контролю НАБУ. Зустрілись з Артемом Ситником. Дуже цікавило питання, чому багато відмов на заяви, що надходять до Бюро. Зокрема, відмовлено було творцю YouControl, який також був запрошений на зустріч. Артем Сергійович дав об’єктивні пояснення. По-перше, не всі справи проходять по підслідності. Багато хто пише до НАБУ просто тому, що є довіра. Але неможливо охопити неохопне. І давайте відверто. НАБУ не повинно займатися ЖЕКами. Хоча корупція там теж є.
Наразі детективи розслідують півтисячі справ. Можна відкрити ще тисячу проваджень. І потім будуть скарги, що вони гальмуються. Робочі руки й технічний ресурс, на жаль, обмежені. І судді не стануть чеснішими. Коротше, пропоную не розводити зраду. Домовились про наступне. Ситник особисто розгляне заяви, які, на думку членів РГК, заслуговують на увагу своїми фігурантами та масштабами корупції. Після зустрічі дам звіт», – зазначив координатор «Стоп корупції» та члени громадської ради НАБУ Роман Бочкала.
Нагадаємо, 2 січня Шевченківський районний суд Києва відпустив засновника сервісу «YouControl» Сергія Мільмана під заставу у 30 неоподаткованих мінімумів, тобто 51 тис. гривень. Ідеться про звинувачення у нібито несанкціонованому доступі до відкритих реєстрів. Подробиці повідомила журналістка «СтопКору» Дарина Ткачук.
«Ми побували на судовому засіданні Шевченківського районного суду щодо визначення запобіжного заходу Сергію Мільману (інформаційно-аналітична система «YouControl») через несанкціонований доступ до відкритих реєстрів. Прокурори вимагали арешт або заставу у 6,5 млн гривень та намагалися зробити слухання закритим. Суддя заслухав пояснення обох сторін та зрештою зобов'язав Мільмана виплатити запобіжний захід у розмірі 30-ти неоподаткованих мінімумів, тобто 51 тис. гривень. За словами самого Мільмана, суддя не взяв до уваги інформацію, надану його представниками, і виніс зовсім необґрунтоване рішення. Наразі Мільман буде подавати позов на повторний розгляд справи», – повідомила журналістка Дарина Ткачук.
«YouControl» – інформаційно-аналітична платформа для бізнесової аналітики, конкурентної розвідки та перевірки контрагентів. Ресурс дозволяє отримати актуальну на час запиту інформацію про компанію із понад 40 державних реєстрів і щоденно дізнаватись про зміни, що відбуваються.
Водночас представники YouControl вважають, що цими звинуваченнями СБУ тисне на компанію. Крім того, суд постановив, що Сергій Мільман має здати закордонний паспорт.
Журналісти та громадські організації написали відкритого листа щодо припинення тиску на компанію YouControl. Його опублікували на сайті «Реанімаційного пакета реформ».
Автори листа закликали керівництво СБУ «зупинити свавілля стосовно застосування різних методів тиску на представників бізнесу, суддів, що розглядають справу YouControl – відкрито та незаангажовано розглядати відповідні докази вини у діях керівництва компанії».
«Руками Служби безпеки України в березні 2017 року було організовано серію обшуків у офісі компанії YouControl. Нагадаємо, ця структура надає безкоштовний доступ до консолідованих державних реєстрів на безоплатній основі, за допомогою чого було проведено сотні журналістських розслідувань», – зазначили активісти.
Представники компанії заявили, що через місяць подаватимуть клопотання щодо зміни запобіжного заходу.
«По суті йдеться не про напад на YouControl, а про напад на відкриті дані в цілому і на всю громадськість, котра їх використовує для контролю органів влади та боротьби з корупцією», – додав Сергій Мільман.
Як відомо, 23 березня 2017 року СБУ провела обшуки в офісі та квартирах працівників сервісу YouControl.
Того ж дня СБУ на своєму сайті повідомила, що її співробітники викрили київську комерційну структуру «на незаконному зборі та продажу інформації, яка має обмежений доступ та є власністю держави».
Тоді компанія заперечила інформацію про зв’язки з Росією та інші звинувачення.
27 грудня 2017 року СБУ оголосила підозру засновнику YouControl Сергію Мільману. Його підозрюють у начебто несанкціонованому втручанні у роботу комп'ютерних мереж.