ПоддержатьУкраїнська

"Побутова корупція як ракова клітина – невелика за розмірами, але смертельно небезпечна. Вона зсередини вбиває державу," – Тарас Лилик, голова правління ГО "Стоп корупції"

StopCor
StopCor

StopCor

'Побутова корупція як ракова клітина – невелика за розмірами, але смертельно небезпечна. Вона зсередини вбиває державу,' – Тарас Лилик, голова правління ГО 'Стоп корупції'

Ми всі ледве не щодня стаємо свідками гучних скандалів, корпоративних конфліктів та резонансних затримань на неправомірній вигоді топ-чиновників державних підприємств. В епіцентрі уваги правоохоронних органів та пересічних українців то ДФС, то нелегальний видобуток бурштину, то "Нафтогаз", то "Енергоатом". Мільйонні, а подекуди мільярдні оборудки.

Але за цим всім не можна забувати про побутову корупцію, яка зачіпає кожного з нас.

Голова правління ГО "Стоп корупції" Тарас Лилик розклав на складові саме поняття побутової корупції та видав свій рецепт викорінення цього ганебного явища із життя громадян.

- Тарасе, слово корупція – до болю звичне для українців, у суспільстві навіть склалась традиція усі біди та негаразди списувати на корупцію та корупціонерів. Однак часто при згадуванні цього явища йдеться передусім про сенсаційні затримання та хабарі із захмарними сумами "винагороди", поняття побутової корупції, з яким ми всі щодня стикаємось, потребує роз'яснення?

- Усе починається зі звичайної довідки, яка не особливо зрозуміло для чого потрібна, але з цього нікчемного папірця починається ходіння по бюрократичних муках – "зачекай прийомного дня, встигни в інтервал трьох годин прийому, і фарт, чудо-довідка-непотріб у тебе". Або ж замов послугу у консалтерів за тисячу гривень. І впевнений, що такі хабарчики роздаються тисячі разів на день. Побутова корупція – як ракова клітка, невеличка, але смертельно небезпечна. Вона вбиває державу.

- Ви володієте якимись статистичними даними, скільки таких довідок видають щодня і як можна замінити паперові документи, можливо, перевести найпопулярніші послуги в електронний формат?

- Наведу невеличкий приклад. В Україні за рік тільки топ-15 адмінпослуг надається 20 мільйонів разів. Так от. Щоб отримати ці послуги, потрібно подати 200 мільйонів документів!!! 200 мільйонів! Цікаво, скільки це тонн чи тисяч тонн паперу. І витратити на це добро треба 2,5 мільярди годин. Їх краще б витратити на роботу, на сім'ю чи на друзів.

- Проблема очевидна: бажання чиновників різного рангу наживатись на оплаті за прискорення видачі тих чи інших довідок, наданні популярних послуг. Поділіться Вашим баченням, що із цим добром робити?

- По-перше, максимум всього перевести в електронний формат. Подача, записи, візування, підписи. Якщо певна інформація є в реєстрі, то немає потреби щоразу брати незрозумілі витяги, довідки. По-друге, з великою групою однодумців ми підрахували, якщо оптимізувати законодавчо ТОП-15 найпопулярніших послуг за строками отримання і процедурами, на рік економиться 1 мільярд годин людського часу та 155 мільйонів папірців не потрібно збирати.

- Чому ж тоді у цій сфері нічого не відбувається, жодних зрушень, кому вигідно зберігати побутову корупцію як своєрідну традицію українського суспільства?

- Основна причина – немає внутрішнього стимулу давати послуги швидше і краще. Немає мотивації. Повинен бути стимул. Краще працюю – більше заробляю. Яким чином? Наприклад, за 30 хвилин послугу надати в 5 разів дорожче, ніж за 5 днів. Тільки всю суму, будь ласка, офіційно, на рахунок. Без консультантів-прилипал. Тоді й ресурс на заробітні плати з'явиться, і ресурс для якісного надання соціальних послуг, і головне ми, громадяни, отримаємо право вибору!

Другие новости