Українська земля багата своїми надрами: вугілля, нафта, газ, пісок, бурштин та залізна руда. І все це, не повірите, належить нам з вами, тобто народу України.
Але реальність показує інше, на видобутку надр заробляють мільярди олігархи.
Сьогодні ми вам покажемо усі таємниці роботи одного з провідних підприємств гірничо-видобувної галузі України – "Суха Балка".
Кривий Ріг – найбільше за протяжністю місто в Європі. Його довжина – 126 кілометрів. Це велике індустріальне місто. Місто руди та металу. Центр найважливішої сировинної бази металургії України.
На території Кривого Рогу працює 42 шахти з видобутку залізної руди. Серед них і приватне акціонерне товариство "Суха Балка", до складу якого входять дві шахти: "Ювілейна" та "імені Фрунзе".
Це підприємство відкрили понад 20 років тому. У далекому 95-ому "Суха Балка" отримала спецдозволи на видобуток залізної руди та магнетитових кварцитових руд терміном на 20 років. У серпні 2016 року термін дії спецдозволів закінчився, і його мала продовжити Державна служба з питань геології та надр України. Натомість перевірка підприємства зафіксувала численні порушення. Тому спецдозволи не видали. Однак підприємство роботу не зупинило. Фактично вже понад рік "Суха Балка" працює незаконно. За цим фактом прокуратура Дніпропетровської області відкрила кримінальне провадження.
Правоохоронці встановили об'єм незаконно видобутої руди – 150 тисяч тонн. Вартість – понад 100 млн грн. Станом на сьогодні по цій справі уже є вирок суду.
- В усьому світі є правило: забруднювач платить. І це такі адекватні суми відшкодувань, що нікому в голову не приходить забруднювати та не платити податки. В Україні ця система не працює, – зауважує голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.
Поки тривало слідство – підприємство не зупиняло роботу. І навіть коли перевірки Державної служби України з питань праці фіксували численні порушення – із загрозою для життя робочих – "Суха Балка" продовжувала працювати.
Аби розібратися у ситуації, ми надіслали запит підприємству "Суха Балка" з проханням роз’яснити, чи вдалося станом на сьогодні урегулювати конфлікт, чи отримало підприємство спецдозволи та попрохали екскурсію на шахтах.
Вже коли журналісти "СтопКору" перебували в Кривому Розі, в отриманні будь-якої інформації і в інтерв'ю з керівником прес-секретар відомства Роман Мажара відмовив.
Тоді ми навідалися безпосередньо до центрального офісу підприємства.
Після тривалих перемовин до генерального директора нас так і не пропустили, а буквально, виставили за двері підприємства.
А потім сталося ще цікавіше! Під час зйомки міста з висоти пташиного польоту наш квадрокоптер здійснив аварійну посадку. Першими його знайшли охоронці підприємства "Суха Балка".
Віддати квадрокоптер нам відмовилися, мовляв, потрібно поставити до відома керівництво. У свою чергу, ми викликали поліцію.
А тепер увага! З працівниками поліції одночасно приїхав той самий начальник служби безпеки підприємства. Та навіть тоді чоловік відмовився віддавати нам наше майно. Ми написали заяву про крадіжку. Слідство триває вже другий тиждень, а наш квадрокоптер і досі незаконно утримують на підприємстві.
Травень 2017 року. На цих кадрах 500 шахтарів на глибині 1500 метрів страйкують проти керівництва "Сухої Балки". Вони вимагають гідних умов праці та підвищення зарплатні.
Тоді майже півтисячі шахтарів провели дві доби під землею.
Після інциденту керівництво підприємства пообіцяло піти на поступки та збільшити зарплатню. Та розмови залишилися розмовами.
Натомість шахтарів зобов'язали підписати дивний документ – договір про нерозголошення комерційної таємниці та конфіденційної інформації. У разі, якщо шахтарі бодай пару слів скажуть про діяльність підприємства – мають сплатити гігантський штраф – аж півмільйона гривень.
То як підприємству досі вдається незаконно видобувати руду і чому Державна служба геології та надр не продовжує ліцензію шахтам?
Ще до початку зйомки ми надіслали запит в Державну службу Геології та надр України з проханням роз'яснити ситуацію. Проте коментувати на камеру цю ситуацію керівництво Держгеонадр відмовилось, натомість, ми отримали письмову відповідь на запит.
У червні 2017 року провели позапланову перевірку, під час якої встановлено, що ПрАТ "ЄВРАЗ Суха Балка" в порушення вимог статті 19 Кодексу про надра продовжує видобування залізних руд полів шахт ім. Фрунзе та Ювілейна без спеціальних дозволів на користування надрами та Угод про користування надрами.
Та попри відсутність спецдозволів на видобуток руди, Державна служба України з питань праці у квітні цього року надала гірничий відвід "Сухій Балці" на розробку родовища багатих залізних руд загальною площею 1400 га.
Це документ, який, фактично, надає право розміщувати під землею споруди, які сприяють видобутку корисних копалин. Його можуть надати тільки після того, як Держгеонадра видадуть спецдозвіл.
23 березня 2017 року вищий адмінсуд України зобов'язав Держгеонадра продовжити дію спецдозволів "Сухій Балці". Але офіційна відповідь Держгеонадр говорить, що спецдозволів вони не надавали. Тобто рішення суду поки не виконали. І аргументують це тим, що роботи на підприємстві проводяться з порушенням стандартів та правил, що може спричинити зсування родовищ та знизити ефективність робіт.
- На сьогодні ці дві шахти не мають спецдозволу. І ніякі гірничі відводи чи рішення якихось органів місцевої влади взагалі не може робити легітимною і законною цю діяльність, – підкреслює голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.
А тим часом керівництво "Сухої Балки" привезло під стіни Держгеонадр шахтарів, які тут влаштували безстрокову акцію протесту, і вимагають, щоб Держгеонадра надали спецдозволи для видобутку руди.
- В даному випадку держава 100% права. Ми маємо навести порядок на цих шахтах і не зважати на закиди, що, нібито, ці дії забирають у людей роботу. Бо люди, які живуть в Кривому Розі – давно заручники страшної екологічної загрози, яка може в будь-який момент відбутися і частина міста впаде в ці провалля. І тоді це будуть витрати мільярдні з державного бюджету. Бо ці люди не здатні будуть відшкодувати собі збитки. І ці шахти, і власники цих шахт не будуть їм відшкодовувати, – підбиває підсумки Тетяна Тимочко.
І на кінець, у червні цього року "Суху Балку" купив олігарх Олександр Ярославський за 110 млн грн. До цього вона належала російському бізнесмену Роману Абрамовичу. За 2016 рік прибуток підприємства становив, ви тільки вдумайтеся, 145 млн дол. І замість того, аби усувати несправності на виробництві, "Суха Балка" продовжує незаконно видобувати руду та заробляти мільярди.
Детальніше – дивіться у новому журналістському розслідуванні "СтопКору".
https://youtu.be/MEYYCQk3JIM