До кримінальної відповідальності за крадіжку квадрокоптера "СтопКору" під час зйомок на території шахти ПАТ "ЄВРАЗ Суха Балка" притягують колишнього охоронця Олександра Фірюліна. У суді чоловік не зізнається, хто віддав наказ про незаконне заволодіння технікою проекту. Адвокат Фірюліна намагається під різними приводами звільнити свого клієнта від кримінальної відповідальності.
Про це стало відомо журналістці "СтопКору" та авторці розслідування про діяльність підприємства Лілії Ткачук.
"Тут продовження такої історії! Пам’ятаєте, як у нас в Кривому Розі на підприємстві Ярославського (Суха Балка) квадрокоптер вкрали?
Так от, сьогодні було перше судове засідання по цій справі. Кваліфікація не крадіжка, а знову ст. 171 ККУ – перешкоджання професійній журналістській діяльності.
Знаєте, кого притягують до відповідальності? Правильно, охоронця, який просто виконував вказівки керівництва Сухої Балки.
Олександр Фірюлін працював охоронцем в охоронній фірмі "Стаф", свою провину визнає. У тому, що виконував вказівку керівництва – не зізнається. Вирішив все на себе взяти. Адвокат сьогодні подав клопотання про те, щоб звільнити обвинуваченого від кримінальної відповідальності, оскільки той колишній АТОвець, раніше не судимий і взагалі на посаді охоронця не працює. Хлопця звільнили з підприємства, а потім призначили на якусь технічну посаду. Саме тому він загрози для суспільства не становить. Суд ознайомиться з клопотанням і вже 05.03 – наступне судове засідання. Далі буде", – написала журналістка у своєму Фейсбуці.
Нагадаємо, що у грудні 2017 року охоронці шахти ПРАТ "ЄВРАЗ Суха Балка", які під час зйомок "СтопКору" розслідування про діяльність підприємства викрали коптер проекту, отримали підозру. Зловмисники переховувались від слідства і їх оголосили у розшук. Про це стало відомо юристам "Стоп корупції".
"Була пред’явлена підозра в рамках кримінального провадження щодо викрадення техніки проекту "Стоп Корупції", а саме коптера з боку охорони підприємства "ЄВРАЗ "Суха Балка".
Так, охоронцям, котрі переховувались від слідства за допомогою ст. 135-136 КПК, було повідомлено про підозру. Та відповідно дані особи були оголошені в розшук", – розповіли юристи "Стоп корупції".
Нагадаємо, на початку жовтня 2017 знімальній групі "СтопКору" вдалось повернути дрон, яким незаконного заволоділа охорона шахти імені Фрунзе ПРАТ "Суха Балка". Коптер привезли з Кривого Рогу до Києва. Техніку згодом передали на експертизу, а потім у ремонт.
Додамо, що у рамках кримінального провадження за статтею 171 ККУ "про перешкоджання журналістській діяльності" кореспондентам "СтопКору" на підприємстві "Суха Балка" поліція провела обшуки та знайшла коптер проекту.
"Якщо провину працівників підприємства доведуть – їм світить грошове стягнення, арешт на термін до 6 місяців або обмеження волі до 3 років", – зазначають журналісти з посиланням на правоохоронців.
Додамо, що дроном "СтопКору" охорона шахти імені Фрунзе, що належить ПрАТ "ЄВРАЗ Суха Балка", незаконно заволоділа місяць тому. Знімальна група проекту у рамках розслідування щодо несанкціонованого видобутку надр підприємством проводила повітряні зйомки. Після вимушеної посадки коптера за територією шахти охоронці прибрали до рук техніку та під різними приводами відмовлялись її віддавати.
Зазначимо, що згодом після звернення юристів "Стоп корупції" прокуратура Дніпропетровської області зареєструвала кримінальне провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364 "зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки" та ч. 4 ст. 240 "порушення правил охорони надр, що призвело до тяжких наслідків" КК України. Про це повідомили у юридичному відділі "Стоп корупції".
"В результаті журналістського розслідування та юридичного опрацювання дозвільних документів, "СтопКором" було викрито факт незаконного видобутку впродовж 2016-2017 року значних обсягів залізно-рудних корисних копалин з боку ПрАТ "ЄВРАЗ Суха Балка" на шахтах "Ювілейна" та "ім. Фрунзе" (м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл.).
Так, вивчивши офіційну інформацію, отриману з Держгеонадр України та ДП "Геоінформ", юристами "СтопКору" встановлено, що спецдозвіл Держгеонадр на видобуток корисних копалин на даних родовищах у ПрАТ "ЄВРАЗ Суха Балка" закінчився 2 серпня 2016 року та не був продовжений. Таким чином, з 2016 року по даний час у ПрАТ відсутні дозволи Держгеонадр на будь-які роботи з розробки або видобутку корисних копалин на шахтах "Ювілейна" та "ім. Фрунзе".
Натомість, не дивлячись на це, за вказівкою керівництва та власників ПрАТ "ЄВРАЗ Суха Балка" весь цей час здійснювалось незаконне видобування мільйонів тонн залізної руди, фактично розкрадаючи надра, що належать народу України та не сплачуючи з них обов’язкові податки та збори.
За висновками експертів, щорічний видобуток залізної руди у ПрАТ складає 3,1 млн тонн. Тому за 1,5 роки незаконного видобутку було викрадено у народу України руди в обсягах 4-5 млн тонн на 5-7 млрд грн (при мінімальній вартості тони руди за цей період 50-60 $).
Варто відзначити, що керівництво ПрАТ для формального недопуску на підприємство будь-яких перевірок "підстрахувалось" шляхом отримання нікчемних документів, які все рівно не дозволяють видобуток корисних копалин. Так, від керівництва Держпраці України був отриманий "гірничий відвід" для робіт на шахтах "Ювілейна" та "ім. Фрунзе", натомість цей документ регламентує виключно безпеку праці та не може видаватись без діючого спецдозволу Держгеонадр. Тому тут постає питання кримінальної відповідальності керівництва Держпраці.
В результаті опрацювання юридичним відділом "СтопКору" повідомлення про злочин з доказовою базою щодо розкрадання надр народу України з боку керівництва ПрАТ "ЄВРАЗ Суха Балка", прокуратурою Дніпропетровської області було зареєстровано кримінальне провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364 "зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки" та ч. 4 ст. 240 "порушення правил охорони надр, що призвело до тяжких наслідків" КК України", – розповіли юристи "Стоп корупції".
"СтопКор" буде слідкувати за результатами даного розслідування, а також звертати увагу керівників держави на такі резонансні багатомільярдні оборудки з власністю українського народу.