ПоддержатьУкраїнська

Журналістка, яка перемогла у конкурсі розслідувань, розповіла про роботу за кадром

StopCor
StopCor

StopCor

Журналістка, яка перемогла у конкурсі розслідувань, розповіла про роботу за кадром

Авторка сюжету "Полювання на лісорубів", що серед переможців конкурсу "Кожен рік - Рік лісів. 2016", Аліна Семенюк розповіла про процес знімання та результати після виходу матеріалу в ефір.

- Аліно, чому ти вирішила взятися до розслідування теми вирубування лісів і як проходив процес зйомок? Скільки часу пішло на підготовку?

- Тему вирубування лісу я вивчаю вже не перший рік і знаю немало нюансів. Оскільки переїхала до Чернівців, то вже побачила всю картину зсередини.

На зйомки сюжету пішов місяць. Ми обробили великий масив інформації, знімали у декількох локаціях. Коли почали копати глибше, то яма ставала дедалі більшою, знахідки чіплялися одна за одну. У результаті ми викрили вражаючі масштаби нищення лісів Карпат.

Браконьєри вирубують тисячі кубів відбірної деревини і порушують мораторій на вивезення сировини за кордон. У злочинній змові ділки, чиновники, які знайшли лазівку в законі, та митники, які на кордонах заплющують очі на заборонені до вивезення вантажі, зазначили журналісти у сюжеті. За документами, на митниці провозять дрова, а насправді – кругляк. Ми поспілкувалися з екологами, які били на сполох, за їхніми оцінками такими темпами і з такими ненаситними апетитами браконьєрів за 20 років в Україні на місці Карпат залишиться пустка.

- Якою була реакція правоохоронців, чиновників після виходу сюжету?

- Після виходу в ефір розслідування "СтопКору" та численних звернень громадських активістів прокуратура Чернівецької області відкрила кримінальне провадження за ст.246 КК України (незаконна порубка лісу). Окрім того, під час зйомок за результатами конкурсу в Держлісгосп обрали нового керівника.

Ми зафіксували на відео факт вивезення з Верхньо-Петрівецького лісництва деревини, що за своїм обсягом перевищує ту, яка зазначена в документах. Також встановили і зафільмували, що складування деревини на пилорамах, розташованих на території Глибоцького району Чернівецької області, перевищує ту кількість, яка зазначена в документах.

Однак далі відкриття кримінального провадження справа не пішла. Поки що результату жодного. Утім, тема викликала резонанс і викрила оборудки, які роками провертали в регіоні. Митниця, щоб відбілити репутацію, зняла спростування руками місцевого телеканалу. Ми почули на свою адресу як нищівну критику, так і похвалу. Загалом після нашого сюжету активізувалися й столичні ЗМІ, що потягло за собою зняття голови Держлісагентства України. Я вважаю, що саме після нашого сюжету тема вирубування лісу стала номер один в Україні.

Журналістка, яка перемогла у конкурсі розслідувань, розповіла про роботу за кадром

- А як виникла ідея взяти участь у конкурсі? Серед 130 учасників було багато маститих авторів та популярних проектів.

- Про конкурс мені повідомила шеф-редактор "СтопКору" Алла Вторушина. Я не довго думаючи, одразу надіслала сюжет. Я не ставила перед собою завдання знімати сюжет на конкурс, матеріал уже був відзнятий, змонтований.

У результаті ми вийшли у фінал конкурсу журналістських робіт "Кожен рік - Рік лісів. 2016" та посіли почесне третє місце.

Фактично обігнали ТСН, ВВС Україна, Радіо свободу.

- У твоєму доробку серія викривальних сюжетів про контрабанду та корупціонерів на Чернівецькій митниці.

- Я тепер персона нон ґрата на Чернівецькій митниці. Я знімала матеріали, які напряму стосувалися начальника митниці Миколи Салагора і викривали всі його грішки. Відтоді він від нас ховається. Навіть дійшла до мене така інформація, що після кожного нашого сюжету він їздить до Києва з валізою грошей, відкуплятися, щоб керівництво не мало питань.

Окрім того, відлуння нашого розслідування докотилося навіть до Румунії. Після виходу сюжету про контрабанду на кордоні України та Румунії правоохоронці міста Сучава зацікавилися діяльністю румунського прокурора і попросили нас як авторів сюжету перекласти матеріал румунською, щоб докладно вивчити всі матеріали справи.

Нагадаю, що за нашими даними Маріуц Козаку причетний до контрабанди турецького товару на територію України з Румунії. У сюжеті ми показали всю схему. Це розслідування ми знімали понад місяць і натрапили на сліди зловмисників, які роками наживаються на незаконних оборудках.

Ми показали дірки в парканах на кордоні, через які перекидають продукцію, караван бусів, які без жодних перевірок митників ввозять до України одяг із Туреччини, та знайшли прихований аеродром, з якого кукурузники, навантажені контрабандою та нелегалами, літають до Румунії.

- На черзі не менш інтригуюче і шокуюче викриття і розслідування. Відкрий завісу таємничості про твій наступний матеріал.

Наступний сюжет - про Антикорупційну комісію в Чернівцях. Про її існування я дізналася зовсім випадково. Бо про її діяльність невідомо взагалі нічого, а вона виявляється є. Мені стало цікаво, хто до неї входить, як вони ведуть боротьбу з корупцією. Накопала дуже багато цікавих і приголомшливих фактів. Думаю, буде черговий скандал.

Другие новости