ПоддержатьУкраїнська

Безкоштовна медицина: чому благодійні внески жертвують у кишеню лікаря

StopCor
StopCor

StopCor

Безкоштовна медицина: чому благодійні внески жертвують у кишеню лікаря

Пацієнти дають хабарі, не повідомляють про порушення закону, а лікарі обслуговують населення попри відмову у сплаті "добровільних" внесків. Команда центру громадського контролю "Дій!" у Тернополі опитала 100 пересічних відвідувачів медичних закладів, щоб з'ясувати, чи насправді медицина у місті є безкоштовною.

Більшість респондентів (65)  підтвердили те, що давали благодійні внески у одному з лікувальних закладів Тернополя. Проте вони не воліли б повідомляти про таке порушення законів у відповідні правоохоронні органи. Пожертви здійснювались у вигляді сплат благодійних внесків, а також особисто "у кишеню" лікареві. 15,5 % пацієнтів витрачали свої кошти на купівлі ліків, перелічених у списку.

"Я прийшов у лікарню і мені дали список усіх необхідних аналізів та лікарів, яких потрібно пройти. Мені також сказали здати 20 грн., за їх словами, для оформлення картки пацієнта. Але ніякого рахунку чи документу, який би підтвердив, куди підуть ці гроші, мені не дали”, – зазначає один з пацієнтів лікарні.

Пацієнти не зобов'язані платити гроші за безкоштовні послуги, оскільки не отримають відмову у лікуванні, що підтверджують 73 % опитаних. Найбільше благодійних внесків доводилося сплачувати у міській лікарні №2, №1 та у пологовому будинку.

"У Конституції держава обіцяє надання безоплатної медичної допомоги у державних і комунальних закладах охорони здоров'я, а виконання цих обіцянок перекладає на плечі медиків. При цьому, середня зарплата медика складає близько 2500 грн. Держава ставить лікарів перед вибором: бути жебраком або рекетиром, не даючи жодних реальних гарантій громадянам. Громадяни змушені купувати переважну більшість медикаментів з власної кишені і опиняються перед необхідністю віддячити медикам.

Одним із варіантів "подяки" є гроші, які мають йти до благодійних фондів. Ці внески жодним чином не обліковувались, і їх використання непрозоре. Облік і звітність щодо використання цих коштів – правильний крок у русі до цивілізованої медицини", – коментує Олександр Ябчанка, менеджер групи Медична реформа РПР.

Ми також запитали у тернополян їхню думку щодо вирішення проблеми поборів у лікувальних закладах. Більшість вважає, що підвищення заробітної плати працівникам та введення обов'язкового медичного страхування знищить  медичну корупцію. Детальніше ознайомитись із відповідями пацієнтів можете у зведених діаграмах.

Безкоштовна медицина: чому благодійні внески жертвують у кишеню лікаря
Безкоштовна медицина: чому благодійні внески жертвують у кишеню лікаря
Безкоштовна медицина: чому благодійні внески жертвують у кишеню лікаря
Безкоштовна медицина: чому благодійні внески жертвують у кишеню лікаря

Джерело: Громадський простір

Автор: Марія ІЩЕНКО,

журналіст Центру громадського контролю "Дій!" в Тернополі

Довідка: Центр громадського контролю “Дій!” – спільний проект чеської організації People in Need та всеукраїнської громадської організації Центр UA за фінансової підтримки Європейського Союзу. Проект полягає у розбудові в Україні мережі моніторингових центрів, які опікуються питаннями громадського контролю за діяльністю органів місцевої влади. До основних компонентів діяльності проекту відносяться: моніторинг та аналітика, адвокація, громадсько-правова просвіта, створення проактивності місцевого громадського сектору та його консолідація. Мережа на цьому етапі охоплює ключові міста в Україні, де на сьогодні цікава і динамічна громадсько-політична активність – Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ та Маріуполь (Донеччина).

Другие новости