У п'ятницю, 18 грудня 2020 року, в ефірі телеканалу «Інтер» вийшов черговий випуск політичного ток-шоу «Мир чи війна». У студії ведуча програми «Подробиці» Катерина Лисенко та заслужений журналіст України Роман Бочкала з гостями обговорювали бюджет на наступний рік, витік медиків з країни, вакцинацію, протести підприємців та можливий майдан.
Перша частина ток-шоу розпочалася з дискусії про те, що у бюджеті-2021 не заклали гроші на підвищення зарплат медиків.
«Скільки Ви особисто знаєте своїх колег, лікарів, можливо медсестер, які дізнавшись цифри у новому бюджеті, на які так сподівалися, що нарешті суттєво підвищать заробітну плату і тут ми побачили, що цифри незмінні. Скільки вже серед Ваших знайомих тих, хто готовий завтра, для прикладу, покинути країну?», - запитав столичну медсестру Ніну Козловську журналіст Роман Бочкала.
«Наші зарплати ніколи не були такими високими весь час. Наприклад мій оклад був 3300 - це рік тому. Зараз він збільшився, 25 років медичного стажу у мене і вища категорія, у мене 3843 гривень зарплата. І у більшості так лікарів. І що саме образливе було коли наші оклади прирівняли при минулій владі до прожиткового мінімуму. Не до мінімальної зарплати, а до прожиткового мінімуму саме. І у нас зараз получилась отака "зрівняловка", коли є якісь доплати за стаж, коли за шкідливість нам доплачують. Наприклад візьмемо медсестрою, як я прийшла на роботу, лікар молодий який прийшов на роботу, медсестра, яка проробила 5 років 10 - є оклад 3800-3600. Медсестра, яка прийшла на роботу, їй добавляють доплату до мінімальної зарплати до 4 тисяч, зараз 5000. Медсестра, яка проробила як я 25 років, мені за стаж добавляють саме до окладу, не зверх мінімальної, хоча спочатку я вважаю було би правильно якби нам зрівнювали хоча б всіх до мінімальної зарплати, а потому вже всі надбавки нарахувалися б зверху. Але на жаль доплачують до окладів, а тоді зрівнюють до мінімалки. І доходи получаються, що у всіх лікарів, санітарок, медсестер майже однакова зарплата. Ми сподівалися, нам обіцяли що буде, зачекайте трошки вам буде підвищення все зміниться. Ми все чекаємо, чекаємо, чекаємо, але на жаль нічого такого не міняється позитивного в нашу сторону. Ми от думали, що епідемія коронавірусу щось змінить, коли побачили, що лікар професія найважливіша в Україні ми рятуємо життя, нас катастрофічно не вистачає. Ми це бачили по сюжетах, люди скільки зверталися. І у нас була єдина надія, що все таки влада, депутати приймуть гідний бюджет і підвищать нам зарплати, так, як пропонував наш Міністр Степанов - 23 тисячі лікарям, медсестрам - 17000 і санітарочкам молодшим медсестрам - 12000. У нас ще гріла така надія, але коли був прийнятий такий бюджет ми чесно обурені, зневірені вже. Та ниточка надії вже просто обірвалася. Ми розчаровані і звичайно між собою їдуть розмови, лишаться ще буквально пенсіонери, які працюють і пару років до пенсії, кому лишилося. Молоді вже зараз задумуються дехто що міняти професію чи виїжджати за кордон і переходити на другу роботу. Я теж подумую, якщо така зарплата - 3800, при тому що я знімаю житло з сином. Як можна прожити на 3843? Заплатити за квартиру, комунальні послуги. На одну ставку працюю. Плюс після роботи ще мала йти до дому до дитини, а я біжу по підробітках, щоб заробити, щоб мати гроші щоб купити дитині поїсти і мати, що дати, бутерброд в школу положити. Цього ніхто мабуть з депутатів не зрозуміє», - розповіла медсестра.
У другій частині ток-шоу говорили про бюджет-2021, локдаун та протести ФОПів.
Заступник Міністра економіки України Тарас Качка спробував пояснити, чому у бюджеті на наступний рік розподіл коштів був не на користь медицини і чи є він збалансованим.
«Питання полягає в тому, що питання відсотків воно є досить маніпулятивним. Давайте брати абсолютні цифри. В абсолютних цифрах, якраз збільшення іде в бік і освіти, медицини і так далі. Так от ці вічна дискусія з приводу підвищення в відсотках на отримання тих чи інших інституцій це не лише цього року, це майже кожного року повторюється, але ці відсотки вони дуже маніпулятивні. Тобто треба брати до уваги абсолютні цифри. Якщо ми говоримо про абсолютні цифри то вони у нас як раз в принципі в бюджет є збалансований. Пріоритети в основному розставлені в бік якраз таки соціального захисту, соціальної допомоги. Там де є збільшення в абсолютних цифрах, це стосується здебільшого підтримки соціально людей по різних програмах. Але при цьому треба також розуміти, що у нас всі бюджети розвиваються досить еволюційно, тобто це зміна в обсягах фінансування не є такою радикальною, як може видатися з деяких зауважень. Тому в цілому цей бюджет є збалансований і виходить з тих параметрів можливості фінансування, які у нас існують на наступний рік. Тому відповідно була скоригована і дохідна і видаткова частина. Але знову ж таки у випадку якщо наша економіка нормально відстрибне у наступному році цілком можливо і коригування і у позитивний бік», - зазначив Качка.
У третьому блоку ток-шоу говорили про бізнес у 2021 році.
Економічна експерт Тетяна Острікова розповіла про ситуацію, яка склалася в Україні з ФОПами.
«Протести підприємців - є наслідком ухвалених у 2019 році законів про касові апарати. Слід сказати, що ці закони були ухвалені занадто швидко містять багату кількість помилок і норм, які створюють можливість для різного тлумачення і для тиску на спрощену систему. Півтора роки не комунікували, з усіх ефірів влада говорила, що ці закони начебто спрямовані на те, щоб унеможливити використання спрощеної системи великими торговельними мережами. Але якщо прочитати ці закони то там немає жодної норми, яка б запобігала дробленню великих підприємств на 10 чи 20 ФОПів. Там жодної норми про це немає. Це стандартна практика у світі, коли ти торгуєш під одним брендом в одному магазині по одній франшизі то податковий орган може визнати обороти цих всіх підприємців одними оборотами одного об'єкта господарювання і оподаткувати. Але там цієї норми немає. Далі, коли ми чуємо від влади такі заклики про те що ФОПи мають платити податки і так далі. То треба повернутися назад і подумати, що ФОПи це не про податки. Податки тут вторинні. Це про зайнятість, тому що інакше цим всім людям держава вимушена би була або сплачувати по безробіттю різні субсидії і дотації або надати робочі місця, а ми бачимо, що держава їх надати не може. Якщо ми говоримо про те, що вони вимагають зараз через те, що їх півтора роки не чули, "водили козу", створювали якісь робочі групи при уряді, при ще когось, при адміністрації президента. В результаті це все завершилось пшиком і нічим. Внаслідок протестів застосування касових апаратів для другої третьої груп відстрочили на один рік, але це підприємців вже не влаштовує і вони тепер хочуть їхнього суцільного скасування. Вони вже зрозуміли, що влада слабка. Влада обіцяє - не виконує. Влада іде на поступки і вони намагаються далі піти відстоювати свої права», - підкреслила експерт.
Дивіться повну версію ток-шоу:
https://youtu.be/n1UJaRV2WBI
Нагадаємо, 11 вересня на телеканалі «Інтер» стартував перший випуск політичного ток-шоу «Мир чи війна». Заслужений журналіст України Роман Бочкала разом із Олексієм Фадєєвим щоп'ятниці обговорюють важливі для України питання. Гості програми – представники влади, політики, народні депутати, представники Офісу Президента, Уряду, експерти, політологи, жителі Сходу та Заходу.
Як повідомляв "СтопКор" раніше, ФОПи на Майдані встановили польову кухню.