
Людина, для якої немає кордонів у антикорупційній боротьбі. Він, імовірно, першим в Україні випробував схему подачі заяв на українських корупціонерів до європейських інстанцій. І виявилося, що це – дієвий спосіб обійти вітчизняну «кругову поруку». Про український і міжнародний шлях боротьби розповів заступник голови Львівського відокремленого підрозділу ВГО «Стоп корупції» Віктор Палас.

ОБЛИЧЧЯ
На рахунку львівського активіста – більш як сотня звернень, близько 60 кримінальних проваджень і обвинувальний вирок суду за справою, в якій він був заявником.
Потяг до громадської діяльності у Віктора, мабуть, з народження. Згадує, що ще в своїй сільській школі виконував купу громадських обов’язків: грав у духовому оркестрі та вокально-інструментальному ансамблі, організовував усі культурно-масові заходи, у всіх спортивних змаганнях вигравав призи шкільного, селищного та районного рівня з легкої атлетики і плавання. Сила і пристрасть до творчості супроводжують його все життя.
У 1994 році Віктор Палас закінчив Львівський державний інститут фізичної культури і спорту. Був членом профспілки та залишився комендантом у гуртожитку інституту. Паралельно вступив до юридичного факультету Львівського державного університету ім. І. Франка й у 1999-му отримав диплом юриста. Активного юнака одразу після закінчення другого вишу запросили на посаду юрисконсульта до рідного інституту.
Однак він не виправдав сподівань керівництва вишу, позаяк відмовився виконувати протиправні накази керівництва та бути співучасником корупційних схем.
Принциповий та обізнаний у галузі права працівник вказував на численні порушення законодавства, на які ніхто не бажав реагувати. Як результат такої позиції, Палас отримав від керівництва вишу вимогу звільнитися за власним бажанням, інакше у нього виникнуть великі проблеми. З часом на незручного та непоступливого працівника за надуманими фактами було відкрито кримінальну справу та посилилося цькування на роботі. «Ці та інші факти зробили мене тільки сильнішим», - зазначає активіст. Майже десятирічне керування гуртожитком ІНФІЗу та роботу юрисконсульта Палас закінчив у 2005 році та цього з року перейшов працювати на власне приватне підприємство у статусі керівника та допомагав очолювати юридичний відділ на підприємстві дружини, де працює донині.

Паралельно Віктор активно займався сільськогосподарським бізнесом: на зорі становлення Незалежності у 1991-му разом з батьком заснував фермерське господарство, в якому було 180 га землі в оренді та 7 одиниць власної сільськогосподарської техніки. За кілька років Віктор уже самостійно засновує підприємство з надання транспортних і логістичних послуг, де в особистій власності мав уже 12 одиниць вантажної техніки.
Нині Палас є керівником, засновником, радником близько десятка підприємств із різним спектром діяльності – від сільськогосподарських і до надання юридичних консультаційних послуг численних громадських організацій, рухів, спілок, ініціатив та державотворчих процесів.

Не був осторонь під час активних політичних подій в країні. І в 2004-му, і в 2014-му як людина, як громадський активіст і як підприємець підтримував всі демократичні перетворення — за змістом, утім не за формою.
«Ідеї – так, спосіб – ні. Я тішуся, що народ відкрито заявив про свою позицію. Всі демократичні процеси – це досягнення на шляху розвитку громадянського суспільства. Та чи підтримую я насильство? Ні. Як юрист я обираю шлях законності та правового поля. Це моя особиста думка», - пояснює львівський антикорупціонер.
Він входив до ГО «Журналісти проти корупції», «Рабів до раю не пускають», «Люди країни» та ряду інших інститутів громадянського суспільства, паралельно ініціював створення ГО «Коло недовіри». Громадська організація перетворилася на громадський рух, до неї долучалося все більше активістів, організовувались акції протесту тощо. Окрім громадських і інформаційних механізмів, для боротьби з корупцією Палас активно використовував депутатські повноваження: готував запити, звертався до правоохоронців. І побачив, що вони стали реагувати!
Віктор Палас освоїв ще одну спеціальність – журналістику. З-під його пера вийшли кілька сотень гострих публікацій та більш як тисяча відеороликів.
У 2015-му Паласа обрали депутатом місцевої Желдецької сільської ради. Побачивши обсяги розкрадання місцевого бюджету, Палас не став мовчати.
Місцеві корупціонери стогнали: «15 років жили нормально. І тут Бог покарав Паласом».
А карати було за що. За перші пів року депутатства і роботи головою бюджетної комісії Віктор Палас ініціював 7 кримінальних проваджень проти чиновників і працівників апарату сільради за розкрадання, привласнення коштів тощо. Особливе досягнення – те, що одна з цих справ вже дійшла до логічного фіналу: вироку суду для вже колишньої сільської голови, яка самовільно виписала собі премію коштом громади та підробила для цього відповідні документи.
У результаті активної боротьби з корупцією серед колег у статусі голови бюджетної комісії за каденції Паласа село увійшло до ОТГ вперше з позитивним сальдо у третину свого річного бюджету!
З активістами «Стоп корупції» Віктор познайомився у 2017-му завдяки своїй активній журналістській діяльності. Колеги його порекомендували очільникам «СтопКору». Випробовували боєм – згадує Палас.

«До Львова приїхав голова «Стоп корупції» Ігор Бондарчук, кілька київських активістів і журналісти. Вони попросили нас із Андрієм Туркою підтримати акцію протесту під ДАБІ. А заодно і познайомитись. І миттєво до місця проведення мітингу приїхали з десяток керівників місцевих громадських формувань. Оточили стопкорівців. Приїжджих активістів сприйняли вороже, бо чужі, їх ніхто не знає… На щастя, деякі з них мене знали. Тож вдалося порозумітися, але згадати є що», - сміється Віктор.
ПРОБЛЕМИ
Львівщина, Франківщина, Закарпаття, Тернопільщина, Хмельниччина, Вінниччина, Миколаївщина, Київщина, Буковина (Чернівці), Херсонщина — це не вичерпний перелік місць, де проводив журналістські розслідування та здійснював правозахисну діяльність активіст. За роки активної громадської боротьби Віктор Палас мандрував всією Україною і навіть за її межами. Тож про проблеми територіальних громад знає чимало.
Багато скарг надходять до Паласа від селян. Юридично необізнаних власників паїв постійно дурять, крадуть землю, підробляють документи, фальсифікують договори оренди. Таких справ Віктор бачив сотні.
Ще однією кричущою проблемою Віктор вважає суддівське свавілля. Згадує, як кілька років тому судді поголовно не давали фіксувати судові засідання на відео. Він планомірно «виховував» місцевих суддів, заявляючи про їхні протиправні дії уповноваженим органам. У рамках відкритих кримінальних проваджень судді були змушені ходити на допити. Чутки про покарання за перешкоджання здійсненню громадського контролю швидко внесли зміни в судову практику – тепер вже і в районних судах Віктор без перешкод здійснює громадський і журналістський контроль. Шкода, що на допомогу покриванню корупції у стінах судів прийшов карантин. Зловживання суддів почали покривати керівники Територіальних органів Служби судової охорони, щоразу видумуючи нові подекуди безглузді та антиконституційні підстави для недопущення журналістів до приміщень суду. Логічним у цій ситуації буде заявлення позову до держави Україна та повідомлення про факти узурпації влади поважному міжнародному співтовариству та окремим уповноваженим особам – заявляє Палас.
Найбільшою проблемою львівський активіст вважає кумівство і кругову поруку.
«Чиновники звикли до безкарності, дерибанять бюджети. Правоохоронці не хочуть порушувати проти них провадження. Доводиться змушувати через суд. Прокуратура, поліція, суд, фіскальні органи – всі покривають один одного, бо всі – колеги «по цеху», - розповідає Палас.
Зрештою, за останні 6 років шляхом спроб і помилок йому вдалося напрацювати певний механізм, який підвищив продуктивність громадської боротьби з корупцією майже до безумовного рівня.

РІШЕННЯ
З метою подолання місцевої кругової поруки Віктор Палас випробував практику вносити відомості до ЄРДР про порушення не лише за місцем реєстрації заявника чи потерпілого. Правоохоронці зазирнули в закон і з’ясували, що дійсно громадянин України має право фіксувати злочини не тільки за місцем проживання. Так йому вдалося змінити усталену систему.
Таким чином йому вдалося вперше внести відомості до ЄРДР про львівську суддю у Херсонській області. Палас юридичними механізмами змусив генічеського суддю винести ухвалу проти свого ж колеги, чим неабияк здивував місцеву судівсько-прокурорську братію. Ані поліція, ані прокуратура, ані СБУ раніше такого ще не бачили.
Далі – більше. З початку 2019-го Віктор Палас спробував звернутися з заявою про злочин українського чиновника до правоохоронної системи європейської країни. І виявилося, що міжнародна антикорупційна система працює! Українські правоохоронці жваво реагують на листи з проханням розібратися від колег з Європи. У результаті – за рішеннями європейських правоохоронних органів Генеральна прокуратура України відкрила декілька кримінальних проваджень щодо злочинів посадових осіб держави Україна.
Прорубане вікно в європейську правоохоронну систему відкрило нові перспективи у громадській боротьбі.
Сьогодні Палас є чи не єдиним правозахисником, що одночасно працює на міжнародному рівні. Він є ініціатором 12 заяв про злочини до різних європейських країн, веде міжнародне листування з Угорщиною, Словаччиною, Польщею тощо.

Представник «Стоп корупції» активно бере участь у різноманітних публічних заходах – сесіях рад, засіданнях постійних та тимчасових комісій, конференціях, круглих столах, громадських обговореннях. Виступає по телебаченню. Веде прямі трансляції з місця подій.
Силу пера він продемонстрував статтею «Бережанська Пізанська вежа». Після однієї його публікації знайшлися гроші на демонтаж аварійної прибудови. За 2 тижні проблему розв'язали, а до цього не могли цього зробити більш ніж 10 років.
Віктор відомий у Львові тим, що він єдиний, хто ініціював відкриття декількох проваджень проти мера Львова Садового. В результаті одного із них домігся надання бійцю АТО обіцяного роками житла.
Віктор згадує, як викрив у Дрогобичі суддю, який вів засідання у стані сп’яніння. В результаті активіст викликав поліцію, а суддя забарикадувався у кабінеті... Як упіймав на гарячому прокурора-хабарника і змусив його тікати від настирливого активіста, а потім прокурор гонорово вивертав кишені після того, як уже «скинув» хабар у кабінеті судді.

Паласа часто питають судді, правоохоронці, чиновники: «Чого ти такий самовпевнений? Хто за тобою стоїть?»
Віктор зізнається: кілька років на нього та його родину, на його бізнес здійснюється постійний тиск. Стеження, прослуховування, погрози, несанкціоновані тривалі перевірки його підприємств. Дійшло до відкритих погроз розправою: «Сначала вырежем твою семью, потом – тебя». Віктор написав заяву, і правоохоронці чомусь ніяк не могли встановити ІР-адресу комп’ютера, з якого писали погрози. З допомогою друзів у спецслужбах розв'язав цю задачу за кілька годин.
Палас упевнений: влада настільки комфортно себе почуває, наскільки ми дозволяємо їм це робити. Його життєвий принцип: «людські права – найвища соціальна цінність». Бо сам пройшов через тотальне порушення цих прав. І навчився їх відстоювати.
«За свою майже 50-річну діяльність доводилось бачити різне. Ще юнаком бачив лихі 90-ті, коли до батька приходили озброєні люди та пропонували «допомагати» у веденні бізнесу – вимагаючи гроші. Я пройшов через це. Ставив собі запитання: чи так буде завжди? Чи я зможу вплинути, щоб це змінити? Бачу, що більшість людей, які звертаються, не можуть себе захистити. Я досить самодостатня та незалежна людина. Декларація про моє майно та доходи є у відкритому доступі для кожного. У мене є сила духу і тіла, плюс – знання. Це дає змогу успішно боротись», - так пояснює свою позицію антикорупціонер.
Загострене відчуття справедливості не дає повернути назад і заспокоїтись.
«Бог дав мені знання, розум і можливості – я маю віддати за це данину людям», - резюмує львів'янин.