ПоддержатьУкраїнська

Велике крадівництво: на Дніпропетровщині «Автомагістраль-Південь» купує пісок у нелегалів

Наталья Полынкова
Наталья Полынкова

Региональный редактор

Велике крадівництво: на Дніпропетровщині «Автомагістраль-Південь» купує пісок у нелегалів

Президентська програма «Велике будівництво» на Дніпропетровщині  реалізується з використанням краденого піску.  Його видобувають на нелегальних піщаних кар’єрах, що працюють під прикриттям рибгоспів. «Автомагістраль-Південь» коштом «Великого будівництва» фактично фінансує крадіжку корисних копалин, обурюються активісти.

 «Велике будівництво» на Дніпропетровщині використовує крадений пісок Фото: СтопКор

«Велике будівництво» на Дніпропетровщині реалізують із використанням краденого піску. У межах журналістського розслідування схем розкрадання бюджету при будівництві найдорожчої автомагістралі країни Н-31 активісти ВГО «Стоп корупції» відвідали Дніпропетровщину.

«Ми хотіли з’ясувати, яким чином накручують ціни на матеріали для реалізації державної програми», — розповідає правозахисник Роман Литвин.

Місцеві активісти «Стоп корупції» разом із представниками центрального офісу організації здійснили низку рейдів та з’ясували: «Автомагістраль-Південь» масово купує пісок у нелегалів.

Надрокради на Дніпропетровщині діють за однією схемою.

 На Дніпропетровщині видобувають пісок під виглядом облаштування ставків Фото: СтопКор

Піщані нелегали видобувають пісок без жодних дозвільних документів, а найголовніше — без спецдозволів на надрокористування. А ті, хто мають дозвіл — грішать непрозорим формуванням ціни на копалини. Роботи проводять, як правило, на землях сільськогосподарського призначення під виглядом улаштування ставків для розведення риби, проте «розводять» замість риби  державу. Схема проста: крадії піску реєструють рибне господарство, під виглядом облаштування ставків риють котловани та продають пісок.

«Стоп корупції» зафіксувала караван вантажівок, які стояли в черзі на завантаження піску у селі Китайгород Царичанського району Дніпропетровщини. У результаті розслідування «Стоп Корупції» стало відомо, що там без спецдозволів видобувають пісок. Правозахисники розповіли: підприємство ТОВ «Макс фиш резорт» зареєстроване як рибгосп і офіційно облаштовує ставки під розведення риби. Компанія подала документи на отримання спецдозволу із надрокористування. Утім, не дочекавшись дозвільної документації, масово видобуває та продає пісок.

 Нелегальний видобуток піску фіксують активісти «Стоп корупції» на Дніпропетровщині Фото: СтопКор

Активісти зафіксували рух вантажівок на місце суцільним потоком. Цей пісок іде на реалізацію президентської програми.  «Автомагістраль-Південь» купує пісок у нелегалів за найнижчими цінами для будівництва дороги державного значення Н-31.

Активісти зафіксували незаконну господарську діяльність без дозвільних документів і викликали поліцію.

Раніше жителі села Китайгород протестували проти руйнівної для екосистеми регіону роботи із видобутку піску.

Правозахисники «Стоп корупції» також відвідали Петриківський район, село Іванівка, де раніше фіксували видобуток піску без спецдозволу. Там ще у листопаді 2020 року суд заборонив видобування, а на пісок було накладено арешт.

«Нині роботи у цій точці не ведуться», — повідомив правозахисник Роман Литвин. 

 Піщані нелегали на Дніпропетровщині видобувають пісок під виглядом облаштування ставків Фото: СтопКор

Господарську діяльність ще в одній точці видобутку піску — у селі Єлизаветівка Петриківського району  — показав керівник  Кам’янського відокремленого підрозділу ВГО «Стоп корупції» Сергій Худович.

«Паркан "Приватна власність “Петриківський рибгосп”". Насправді рибу там не вирощують, а просто копають пісок... Автівки, навантажені піском, прямують суцільним потоком. На кожній – табличка "Велике будівництво", підприємство "Автомагістраль". Для когось це велике будівництво, а для когось – велике крадівництво», — розповідає правозахисник Сергій Худович.

Як повідомили правозахисники «Стоп корупції», «Петриківський рибгосп» показав їм документи та чинний спецдозвіл на видобуток піску. Утім, у активістів залишилися питання щодо прозорості утворення ціни на природні копалини.

Активісти розповідають, що місцева поліція неохоче реагує на повідомлення активістів щодо видобутку піску.

«Це все кришується правоохоронцями… Судячи з того, якими автівками вони їздять, вони заробляють достатньо грошей. А точніше, отримують їх за те, що нічого не роблять», — розповідає очільник Кам’янського відокремленого підрозділу ВГО «Стоп корупції» Сергій Худович.

 Активісти фіксують рух вантажівок із піском на Дніпропетровщині, поліція не діє  Фото: СтопКор

«Усього у 2021 році у рамках президентської програми “Велике будівництво” планується оновити та побудувати 387 км доріг державного значення у Дніпропетровській області», - зазначено на сайті «Укравтодору».

Нагадаємо:

  • Як повідомляв «СтопКор» раніше, активісти виявили незаконне місце видобування піску неподалік від Дніпра. Нелегальними копачами було знищено понад 10 гектарів землі. За справу взялися не лише місцеві правоохоронці, а й навіть Міністерство внутрішніх справ України. Але копачів-нелегалів це не зупинило.
  • У 2020 році компанія-фігурант понад 60 справ «Автомагістраль-Південь» виграла найбільший у своїй історії тендер – понад 10 млрд грн на будівництво автодороги державного значення Н-31.
  •  Як з’ясували журналісти «СтопКору», матеріали на «Велике будівництво» компанія бере з численних нелегальних кар’єрів. Власник земельних ділянок (близько 24), на яких копають пісок, – колишній очільник «Автомагістраль-схід» Дмитро Алмазов. Ця фірма спеціалізується на автошляхових роботах і через бенефіціарів пов’язана з будівельним гігантом «Автомагістраль-Південь».
  •  Ще одним піщаним місцевим авторитетом був підприємець Анатолій Маляр, який організував незаконний видобуток піску на Дніпропетровщині у промислових масштабах. Крадені копалини йшли на продаж місцевому гіганту «Автомагістраль-Південь», що виконує президентську програму «Велике будівництво».

Другие новости