ПоддержатьУкраїнська

Будівельний гейнер: як Мусіловський нарощує корупцію в Івано-Франківській ДАБІ

StopCor
StopCor

StopCor

Будівельний гейнер: як Мусіловський нарощує корупцію в Івано-Франківській ДАБІ

Реформа будівельної галузі: шанс на оновлення чи порожні гасла? З початку оголошеної Урядом реорганізації тотально корумпованої Держархбудінспекції (ДАБІ) минуло вже пів року. Проте всі вже наче забули про те, що Президент Володимир Зеленський наголосив на необхідності до кінця 2019 року ліквідувати корупцію у сфері державного архітектурно-будівельного контролю та містобудування.

Кабмін анонсував реорганізацію Держархбудінспекції Фото: СтопКор

Замість структури-монополіста мали створити три нові центральні органи влади: Державну сервісну службу містобудування, Державне агентство з питань технічного регулювання у містобудуванні та Державну інспекцію містобудування, яка здійснюватиме нагляд і контроль у будівництві.

Усі ці установи мали б прозоро працювати без хабарів. Однак повідомлення про корупцію у сфері будівництва продовжують надходити з усіх регіонів України. Наразі реформування містобудівної галузі перебуває під контролем голови профільного парламентського комітету Андрія Клочка та його помічника Олександра Сергієнка – колишнього начальника Управління дозвільних процедур ДАБІ та автора скандально відомого реєстру дозвільних документів часів Януковича.

Отже, за вікном вже жовтень 2020, а віз і нині там: ДАБІ продовжує функціонувати, як і раніше. При цьому Інспекція ще й розширила свої повноваження та передусім – корупційну складову, шляхом поширення свого впливу (йдеться про розгляд й видачу дозвільних документів та сертифікатів відповідності) на об’єкти класу наслідків СС2, попри пряму невідповідність цього рішення нормативній базі.

Годі вже й казати про територіальні органи ДАБІ, адже риба псується з голови, як всім відомо. А ця "голова", незрозуміло з яких мотивів (або, навпаки, занадто зрозуміло), не бачить потреби змін, навіть на стадії ліквідації.

Йдеться у тому числі й про кадрові ротації: на місцях продовжують свою діяльність старі кадри. І навіть начебто нові керівники є повністю підконтрольними або попереднім очільникам, або чинним київським управителям будівельної галузі. Ілюстрацією може стати будь-який регіон: від Одещини, Миколаївщини та Херсонщини до Тернопільщини та Закарпаття.

Яскравим прикладом є Управління ДАБІ у Івано-Франківській області та Ігор Мусіловський, що стоїть біля його керма з 2015 року. Цей одіозний посадовець входить до орбіти впливу скандально відомого експосадовця ДАБІ Олексія Кудрявцева.

Ігор Мусіловський Фото: з архіву

За інформацією анонімного викривача корупції, на Івано-Франківщині Мусіловський і Ко впровадили не інакше як "європейський сервіс", що дозволяє у надзвичайно швидкі терміни будувати виробничі об’єкти за найнижчим класом наслідків СС1 і головне – здавати їх в експлуатацію.

Йдеться, зокрема, про будівництво лікувально-діагностичного центру з житловими приміщеннями на площі Бандери у смт Заболотів. Замовником робіт виступила фізична особа, а саму будівлю нібито звели менше, ніж за місяць: початок будівництва – 19.02.20, дата введення в експлуатацію – 13.03.2020. Понад те, в реєстрі містобудівних умов та обмежень відсутня інформація щодо отримання вихідних даних за вказаним об’єктом.

Ще один кричущий приклад – зведення цеху з швидкої заморозки сільськогосподарської продукції у селі Тишківці Городенківського району Івано-Франківської області. За документами, об’єкт на замовлення фермерського господарства "Еко Беррі" побудували за 20 днів: з 8 до 27 листопада 2019 року.

Але й це ще не рекорд: в одному з задокументованих випадків між отриманням дозволу на реконструкцію об’єкту та його здачею в експлуатацію пройшло… три дні.

У реєстрі судових рішень наявні відомості щодо чималої кількості судових справ, де відповідачем виступає Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області, більшість з них – щодо скасування винесених головними інспекторами контролю постанов та приписів.

За твердженням інсайдерів, для того, аби "стимулювати" забудовників до надання хабаря та стовідсоткової гарантії отримання коштів, Мусіловський організовував проведення позапланових перевірок об’єктів, головні інспектори складали матеріали та погрожували зупинити будівництво, а начальник Управління пропонував "розв’язати проблему".

У низці таких справ судді дійшли висновків, що позапланові заходи проводились без дотримання чинного законодавства, забудовників не попереджали належним чином про проведення перевірки, а під час перевірки Управлінням ДАБІ було допущено неповне, невсебічне та необ'єктивне дослідження усіх обставин. Крім того, суд визнав протиправною бездіяльність Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області щодо надання відповіді на інформаційний запит ГО "Ділові люди Прикарпаття".

Рішення суду у справі N300/287/20 Фото: скріншот

Після отримання грошової винагороди забудовник звертався в суд, та враховуючи навмисно проведені перевірки без дотримання вимог законодавства, з порушеннями, безпідставність винесених постанов, суд виносив рішення на користь позивачів.

Ще одне "ноу-хау" пана Мусіловського – котеджна забудова, що проходить за будівельними паспортами, як індивідуальне будівництво. Це буквально "золоте дно", як для забудовника, так і для посадових осіб ДАБІ. Адже перші заощаджують на виготовленні землевпорядної, містобудівної, проєктної документації, а також економлять на модернізації наявних інженерних мереж та прокладанні нових, шляхом заниження показників об’єкту будівництва. А другі – рахують свої зиски при повній відсутності відповідальності.

А тут ще й пандемія: карантин на тлі оголошеної ліквідації ДАБІ взагалі розв’язав руки недоброчесним чиновникам: як відомо, "перед смертю – не надихаєшся", тому байдуже на терміни розгляду документів, на пересічних громадян з їх будиночками та сараями (звісно, якщо вони неплатоспроможні), адже СОVID все обґрунтує.

Повідомляють також, що Мусіловський не гребував отримувати в якості винагороди від "вдячних" забудовників квартири та інше нерухоме майно, яке реєструвалось на найближчих родичів. Наразі ця інформація перевіряється. При цьому до декларації посадовця останні кілька років майже не вносяться зміни: у ній фігурує допотопна "Таврія" (стільки років представники вітчизняного автопрому просто не живуть) та квартирка на 60 квадратів.

У декларації посадовця лише скромна квартира Фото: НАЗК

Понад те, не маючи заощаджень та інших доходів, окрім посадового окладу держслужбовця, пан Мусіловський постійно навідується за кордон.

Усе це не заважає чиновнику з 2016 року поводитися по-хамськи, у відповідь на незручні питання з цього приводу виганяючи журналістів під три чорти, і роками продовжувати свої корупційні справи, домовляючись із представниками будь-якої влади.

Нагадаємо, після візиту команди "СтопКору" до ДАБІ Івано-Франківської області, де журналісти намагались з’ясувати імовірну причетність керівника відомства до корупційних схем, медійники помітили стеження. Невідомий спершу переслідував репортерів, а потім знайшов авто знімальної групи і зробив фото.

Невідомий стежив за журналістами Фото: СтопКор

Самого Мусіловського знімальна група, що намагалася потрапити до нього на прийом, на робочому місці так і не застала. Позатим, журналісти надіслали відповідний запит до Управління ДАБІ в Івано-Франківській області та до ОДА.

Другие новости