ПоддержатьУкраїнська

"Нянечка без обстеження – загроза сальмонельозу", – Рубан

StopCor
StopCor

StopCor

'Нянечка без обстеження – загроза сальмонельозу', – Рубан

Зовсім нещодавно журналісти "СтопКору" викрили підпільний дитячий садок на Печерську. Оскільки місць у державних закладах не вистачає, нелегальні дошкільні установи стали з'являтися все частіше – без жодних ліцензій і дозволів. Яку небезпеку вони становлять і які документи необхідно обов'язково перевіряти батькам – читайте в ексклюзивному інтерв'ю начальника Головного Управління Держпродспоживслужби в м. Києві Олега Рубана.

 Олег РубанФото: скріншот

Як проводяться у вас перевірки в дитячих закладах?

Існує 2 види перевірок. Планові перевірки, які заплановані заздалегідь, в грудні вони публікуються на офіційних сайтах органів виконавчої влади. І друге – це позапланові заходи, які здійснюються за зверненнями громадян або у випадку надзвичайних ситуацій, або щодо впливу на навколишнє середовище. Позапланова перевірка проводиться без попередження суб'єктів господарювання.

До прикладу, коли відкривається дитячий садочок, ви як структура обов'язково перевіряєте все?

Якщо є бажання відкрити дитячий дошкільний заклад – це обов'язково ліцензійна діяльність. І отримують ліцензію відповідно органу компетентного, це ліцензії Міністерства освіти. Що стосується нашої структури Держпродспоживслужби, яка в минулому Санітарно-епідеміологічна служба, то від нас отримують довідку щодо придатності приміщень. На підставі цього вже видається ліцензія. Що стосується харчоблоку – заклад зобов'язується зареєструвати в загальному реєстрі як оператор потужності.Тому дозвільні документи повинні бути фактично двох типів. Це ліцензія Міністерства освіти про ведення діяльності дитячого дошкільного закладу. Другий документ – це реєстрація оператора ринку. Сьогодні впроваджена система контролю за безпечністю харчових продуктів. Це система ХАССП. Це також вимагається в дитячих дошкільних закладів.

А якщо не проводиться перевірка, а попри це дитячий садочок відкривається?

Випадки реєструються, на жаль, часто по Києву у зв'язку з відсутністю місць в дитячих дошкільних закладах і сліпою довірою батьків до тих, хто це організовує. У нас реєструються такі скарги. Щороку реєструються й отруєння в таких дитячих дошкільних закладах в лапках, тому що там немає ні дотримання норм, ні режиму приготування харчів, ні зберігання продуктів. Відсутні умови для дітей, адже вони не можуть безпечно перебувати у дитячих дошкільних закладах. Я не говорю про якість, я говорю про безпеку перебування дітей в дошкільних закладах.

Окрім отруєння це може бути якесь захворювання?

Звичайно. Насамперед для дітей – це відсутність медичного спостереження. У кожному дитячому дошкільному закладі медичне обстеження є обов'язковим. По друге, це щоденний контроль за харчовими продуктами. Він також повинен бути. І третє – це контроль за перебуванням дітей, освітня діяльність. В приватних закладах, які працюють без документів, жодних таких умов немає. Тому для батьків єдина порада: якщо дитину ви даєте в дитячий дошкільний заклад – обов'язково запитуйте про ліцензію. Ця інформація повинна бути публічною і повинна знаходитися в куточку споживача або в адміністрації. І по-друге, це реєстрація як оператора ринку з обігу харчових продуктів. Це два документи, які зобов'язані мати дитячі дошкільні заклади. Далі вже йдуть інші документи, це вже робота медичних сестер, робота персоналу. Але основних два документи – це на роботу дошкільного закладу.

Хто перевіряє санітарно-медичні книги?

На сьогодні це відповідальність суб'єкта господарювання і при планових та позапланових перевірках ми контролюємо наявність особистих медичних книжок. На жаль, ми виявляємо, що в 60-ти відсотках ці особисті медичні книжки – це фальсифіковані документи, які куплені невідомо де. Ми звертаємося до правоохоронних органів і це вже відповідальність правоохоронних органів та суб'єкта господарювання, який вчинив злочин.

Які ризики для дитини виникають, якщо, наприклад, прийшла нянечка без обстеження?

Інфекційні захворювання у дітей дуже часто виявляються. І сьогодні зареєстрована велика кількість носіїв сальмонельозу серед населення. Це гостра кишкова інфекція. Друге – це гостра респіраторна інфекція, яка може викликати захворювання та дуже серйозні ускладнення у дитини й усе життя дитина буде страждати на розлади кишково-шлункового тракту.

 Сальмонельоз може дати серйозні ускладненняФото з відкритих джерел

Наскільки часто фіксуються такі випадки?

Фіксуються у місті Києві у зв'язку з браком місць у дошкільних дитячих закладах Але, на щастя, у зв'язку з посиленням контролю за цими закладами з боку департаменту освіти та Держпродспоживслужби такі випадки реєструються 1-2 рази на рік. Проте якщо батьки віддають дитину, вони повинні запитати про два документи, як я вже казав. Ліцензія і реєстрація оператора ринку. Далі уже міжвідомчі документи інші, які є в кожному закладі. Якщо батьки бачать невідповідну освіту, невідповідні умови перебування, невідповідне харчування – вони можуть поскаржитися на гарячі лінії 1552, 1542 – Київ. 1551 – урядова гаряча лінія. А також можуть поскаржитись на нашу гарячу лінію і ми обов'язково відреагуємо протягом 24 годин, виїдемо на цей об'єкт і проведемо там заходи.

Якщо дитячий садочок приватний  – ви реагуєте?

Ми можемо зробити перевірку, але вже з правоохоронними органами, ми вже спільно працюємо в цьому випадку.

Тобто в такому разі лише за заявою до правоохоронних органів?

Ми ініціюємо цю заяву. Алгоритм дій такий: якщо батьки віддали дитину в дитячий дошкільний заклад і там немає ліцензії, немає документів на провадження діяльності, вони можуть поскаржитися на урядову лінію, на гарячу лінію КМДА. Ми отримуємо цю інформацію і проводимо захід спільно з відповідними структурами. Це і правоохоронні органи, це й органи державної адміністрації, це і департамент освіти. Тому з метою забезпечення дітей і якісним навчанням і вихованням необхідно звертатися до відповідних органів.

Наскільки часто у вас бували такі ситуації, що ви мали виїжджати з правоохоронними органами у той чи інший дитячий садок?

Два випадки минулого року було. Це були випадки, пов'язані з організацією приватного дошкільного дитячого закладу на Харківському масиві у квартирах. Тобто набрали дітей без дозвільних документів, без відповідних умов перебування.

Яка кількість дітей була?

5-7, 10 в групі. Але батьки віддають і наражають своїх дітей на небезпеку. Батьки самі повинні розуміти, куди вони віддають дітей.

 Нещодавно правоохоронці викрили черговий підпільний садокФото: Національна поліція

Яка ваша думка: такі садочки можуть існувати?

Так, можуть, але якщо вони відповідають чинному законодавству. Деякі дитячі дошкільні заклади називають себе, наприклад, навчальними гуртками, але насправді вони забирають дітей на цілий день і діють фактично як повноцінні садочки. Тому батькам потрібно обов'язково запитати документи, щоб переконатися, якою діяльністю насправді повинен займатися заклад.

А такі гуртки, у них же не мають права ліжечка, наприклад, знаходитись?

Так, у гуртку дитина перебуває годину-півтори. Тому це вже сфера відповідальності Міністерства освіти – відбирання ліцензії на такий вид роботи.

А щодо квартир? Як часто садочки розташовуються саме у квартирах?

У квартирах дозволяється. Відповідно до затверджених державних будівельних норм і правил, які є на сьогодні, розміщення дошкільного закладу дозволено в житловому будинку, але за певних умов. Наявності приміщень, зони для прогулянок, спальної зони, харчоблоку. Для прогулянок має бути відокремлений вихід на вулицю та місце, де прогулянка здійснюється.

Охорона обов'язково має бути?

Це питання невизначене. Це відповідальність самого суб'єкта господарювання. Нехай батьки звертаються і все буде добре!

Другие новости