ПоддержатьУкраїнська

Сільська соціальна інфраструктура має бути збережена: як урятувати аграрні регіони?

Екатерина Одарченко
Екатерина Одарченко

Политтехнолог, инициатор создания партии "Национальное платформа"

Сільська соціальна інфраструктура має бути збережена: як урятувати аграрні регіони?

Сільська соціальна інфраструктура – на межі знищення. Причому депресивними аграрні регіони робить сама держава. Так, ми всі розуміємо, що реформувати застарілі системи потрібно. Але питання полягає в тому, як це зробити якісно, не вбиваючи дорогою всю галузь.

 Сільська соціальна інфраструктура під загрозою знищення Ілюстрація: СтопКор

Нині через те, що реформа децентралізації ніяк не корелюється з освітньою та медичною, на Херсонщині вся соціальна інфраструктура сільських громад опинилася під загрозою знищення.

На відміну від міст, сільські громади з їхніми обмеженими бюджетами не в змозі фінансувати освітні та медичні заклади.

На центральному рівні держава цю проблему не розв'язує.

І районні лікарні, а також школи зі старшими класами на селі просто закривають.

За планами так званої «оптимізації» на 18 громад півночі Херсонщини – а це близько 200 тисяч жителів – залишають лише 10 шкіл зі старшими класами. Та дві опорні лікарні, до яких із віддалених сіл їхати приблизно 100 км.

 Через так звану оптимізацію районні лікарні закривають Фото: СтопКор

При тому, що все це є прямим порушенням закону, за яким екстрена медична допомога має бути надана за 60 хвилин. А сільські діти повинні мати фактичну можливість закінчити 12 класів. Бо Конституція гарантує їм повну середню освіту.

Усе це виглядає просто як геноцид сільської України.

Адже без соціальної інфраструктури, тобто школи, садочка, лікарні, клубу – село вмирає. І такими непродуманими псевдореформами сама держава перетворює аграрні регіони на депресивні.

Тобто з економічної точки зору в нас уже давно стався перекіс у бік глобальних агрохолдингів, яким нецікаве збереження села. Бо завдяки технологізації агросектору робочі руки їм не потрібні.

А з іншого боку, мале фермерство, мале виробництво на селі, як у країнах Європи, в нас не підтримується.

Відтак село стрімко люмпенізується або мігрує.

Зараз я багато їжджу регіоном, зустрічаюсь із жителями сіл. У кожній родині – підкреслюю, в кожній! – є заробітчани. І це – не Західна Україна, це той самий південно-східний регіон, який стратегічно має бути потужним соціально-економічним буфером, враховуючи східну загрозу.

 Села південної України мають стати потужним соціально-економічним буфером Фото: СтопКор

Тепер питання: що в цій ситуації робити?

Для розв'язання ситуативної кризи із закриттям шкіл і лікарень ми з «Національною платформою» звернулися до Кабміну щодо збільшення кількості опорних лікарень на півночі Херсонщини. Причому кількість підписів жителів громад вже наближається до 25 тисяч.

Сільська соціальна інфраструктура має бути збережена.

Також сформувався пул депутатів від різних партій, що будуть вносити зміни до закону про бюджет. З тим, щоб не залишати маленькі громади і відповідно сільські школи перед загрозою закриття.

 Як зберегти сільську соціальну інфраструктуру Фото: СтопКор

Але стратегічно нам безумовно потрібна державна програма підтримки сільських громад, де комплексно (підкреслюю – комплексно) будуть задіяні як економічні важелі для активізації виробництва – передусім із переробки сільгосппродукції – та збільшення робочих місць, так і розвиток соціальної інфраструктури, без якої люди на селі не мають залишитися.

Другие новости