ПоддержатьУкраїнська

Активісти закликали Зеленського взяти розслідування корупції в ДАБІ під особистий контроль

StopCor
StopCor

StopCor

Активісти закликали Зеленського взяти розслідування корупції в ДАБІ під особистий контроль

Карантин затягнувся, а разом із ним – і ліквідація Держархбудінспекції. Уже ніби й створили нові органи, які б давно мали повноцінно функціонувати. Натомість бачимо лише постійні зміни тимчасових очільників ДАБІ, а з приходом на посаду Ірини Король відкрите беззаконня, враховуючи дані Реєстру будівельної діяльності, набуло руйнівних масштабів. Чому компетентні органи крізь пальці дивляться на "схематози"? ГО "Стоп корупції" звернулася до Президента, членів Уряду та голови Нацполіції України з відкритим листом, де викладені численні факти порушень.

Правозахисники і журналісти марно намагалися поспілкуватися з керівництвом ДАБІ Фото: СтопКор

Це звернення було спровоковане вчорашнім походом активістів до головного офісу ДАБІ з бажанням поспілкуватись із керівництвом інспекції та обговорити проблематику об’єктів класу наслідків СС1, тобто об’єктів, які стосуються пересічних громадян і не зачіпають великі бізнес-інтереси.

Однак, як з’ясувалося, не лише дискусія з конкретної проблематики, а й взагалі діалог у будь-якому форматі з представниками цього органу центральної влади виявився неможливим. У Держархбудінспекції на будь-які запити й звернення відмовка одна – COVID-19. Адже, здається, тепер на пандемію й карантин можна списати будь-що.

Тим часом дійшло вже до того, що дозволами, сертифікатами та розв’язанням "інших питань" у ДАБІ вже відкрито торгують на сайтах на кшталт OLX, ніби товарами секонд-хенд.

Допомогу у розв'язанні питань ДАБІ відкрито пропонують в мережі Фото: скріншот

Як наголошують активісти, аналіз дозволів на будівництво, а також сертифікатів готовності об’єктів до експлуатації, які були видані посадовими особами Державної архітектурно-будівельної інспекції України лише за час від призначення пані Ірини Король т.в.о. голови ДАБІ, демонструє, що реформа будівельної галузі, на жаль, існує тільки на папері та не має нічого спільного з життєвими реаліями.

Так, відповідно до Реєстру будівельної діяльності, наявні документи на об’єкти будівництва на всій території України, які, безперечно, містять величезну кількість порушень та відхилень від норм чинного містобудівного законодавства.

Наведемо лише кілька найбільш кричущих прикладів. У Голосіївському районі столиці на замовлення ТОВ "ЕКЗІТОС ЛТД" зводять житловий комплекс "Life Story", хоча цільове призначення земельної ділянки – для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва – не відповідає намірам забудови.

На цьому об’єкті також перевищено максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови, а вихідні дані було отримано всупереч законодавству України. Понад те, замовник погодив проєктну документацію та дозвіл на земляні роботи із центральним органом охорони культурної спадщини. Та, попри всі зазначені порушення, посадові особи ДАБІ у жовтні 2020 року видали дозвіл на виконання будівельних робіт.

Ще один сумнівний об’єкт зводять у Шевченківському районі на замовлення ТОВ "БАУ-Україна". Йдеться про будівництво другої черги ЖК з підземним паркінгом на Дегтярівській. За цим об’єктом ДАБІ надала дозвіл на виконання будівельних робіт 6 листопада цього року, попри те, що функціональне призначення земельної ділянки –комунально-складська та промислова територія. Крім того, забудовник не погодив об’єкт із органом охорони культурної спадщини та не отримав висновок про оцінку впливу на довкілля.

Схожа ситуація – й на Печерську. Тут теж будують ЖК з підземним і наземним паркінгом без висновку про оцінку впливу на довкілля й на ділянці, що має інше призначення – для колективного гаражного будівництва. Утім, у ДАБІ, ймовірно, умисно заплющили очі на нецільове використання землі будівельною компанією "Житлобудінвест".

Ще один скандальний об’єкт на замовлення ПрАТ КЕДЗ "Вугілля" будують у Святошинському районі: фактично посеред промзони вже споруджені два житлових будинки та планується зведення ще дев’яти (так званий ЖК "Академ-Квартал"), продаж квартир в яких уже триває. Хоча дозвіл на об’єкт був де-юре отриманий лише 20 листопада 2020 року.

Столичний ЖК ''Академ-Квартал'' Фото: скріншот

Зазначимо, що подібних прикладів насправді – безліч, не лише в столиці, а й в усіх куточках України. І все це – на тлі проголошеної реформи галузі.

Виглядає так, ніби профільне міністерство змовилося з Урядом задля досягнення вельми сумнівної мети – викорінення будь-якого чесного інтересу до конкуренції в галузі у великих забудовників і створення неможливих умов для реалізації своїх прав у межах законодавства пересічними громадянами, що фактично анулює будівельну галузь як таку.

Уже рік Держархбудінспекція не приносить державі доходу у вигляді штрафних санкцій – і це в умовах нестачі бюджетних коштів. Понад те, зупинені Урядом нормативно-правові акти у сфері держархбудконтролю призвели до недоотримання коштів місцевими бюджетами.

Тобто видається, що реформування містобудівної галузі було задумане винятково задля переспрямування корупційних потоків з одних кишень до інших, та ще й створило відповідні умови для формування неправомірних чиновницьких надприбутків шляхом нейтралізації нормативно-правових актів, які діяли на час початку реформи.

Таким чином, під гаслами перемоги над корупцією певні групи впливу легалізували власне бажання продовжувати отримувати хабарі, і вже не по 5-10 доларів за квадрат, а у рази вищі. Обіцяна ж реформа перетворилася на ширму для можливості видавати дозвільні документи та вводити в експлуатацію об’єкти, які у правовому полі чи у правовій державі взагалі не могли б існувати.

За такого стану речей втручання на найвищому рівні є вже нагальною потребою, адже продовження корупційних "схематозів" у сфері впливу ДАБІ може призвести не лише до значних матеріальних, а й до катастрофічних соціальних і репутаційних втрат у суспільстві.

Тож сподіваємось, що Президент Володимир Зеленський візьме означені факти під свій особистий контроль та сприятиме належному здійсненню функцій та повноважень органами виконавчої влади, які мають значний вплив на наявну ситуацію. А компетентні правоохоронні органи розпочнуть розслідування щодо вчинення дій, які мають ознаки складу кримінальних правопорушень. Також маємо надію, що винні у вчиненні таких порушень будуть притягнуті до відповідальності.

Адже посадовці мають пам’ятати: вони, насамперед – слуги народу, і мають діяти передусім на благо держави та користь громадян України.

Другие новости