Закупівля радіостанцій для української армії ледь не в країни-агресора, практично зірваний міжнародний контракт на 400 мільйонів доларів, гучний скандал Гладковських-Свинарчуків – далеко не весь перелік корупційних схем в оборонній галузі України. Безліч фігурантів, чиї прізвища лунали на всю країну, втрачені мільярди доларів та реальні загрози національній безпеці нашої держави. Однак жодного покарання, повна свобода та недоторканність – усе це про відповідальність за страшні злочини. Такими, на жаль, є українські реалії. Відповідні проблеми на конкретних прикладах у конкретній галузі піднімуть на пресконференції "Корупція в обороні – невирішена проблема", що відбудеться 4 листопада в Києві.
Учасники: народні депутати з Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики, Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, представники керівництва Міністерства оборони, а також експерти, адвокати та журналісти. Зокрема, експерт Центру аналізу економічної політики Юрій Гавриленко, політолог Петро Оліщук, координатор ГО "Стоп корупції" Роман Бочкала, журналіст Юрій Бутусов, помічник народного депутата Володимира Кабаченка Ольга Нагнибіда та помічник народного депутата Вікторії Подгорної Артем Висоцький.
Численні обстріли український бойових позицій можуть бути наслідками розсекречених технологій роботи радіостанцій, закуплених ЗСУ у турецької фірми "Асельсан". Як виявилось, ця фірма тісно пов'язана з РФ, ба більше – йдеться про обмін технологіями. Тобто ЗСУ закупили військове обладнання, про яке країна-агресор може знати все – від інструкції з використання до найдрібніших запчастин. Солдати перетворилися на "гарматне м'ясо", оскільки країна-агресор може мати прямий доступ до систем радіозв'язку і відстежувати кожен крок української сторони.
Наступне гучне розслідування "СтопКору" відгриміло довкола державного підприємства "Спецтехноекспорт", яке входить в концерн "Укроборонпром". Детектив ДБР Литвиненко, не маючи жодних прав, ледь не зірвав контракт на 400 мільйонів доларів із Міноборони Індії. Таким діями детектив фактично підіграє основному конкуренту України на міжнародному ринку озброєнь – Росії. У цій ситуації іноземні долари скоріше підуть на оборонні заводи РФ, а звідти у вигляді нових партій військової техніки на Донбас.
Крім того, розслідуванням корупційних оборудок в "оборонці" займалися й інші авторитетні ресурси. Зокрема, Bihus.info повідомляє, що наприкінці жовтня 2014 року службові особи Державної служби експортного контролю України у змові з працівниками Служби безпеки України та службовими особами Міністерства оборони України вимагали та одержували від суб'єктів господарювання неправомірну вигоду в особливо великому розмірі. А "іменний" скандал, що отримав назву "Свинарчук-gate", розгорівся в лютому-березні 2019. Йдеться про факти корупції при держзакупівлях концерну "Укроборонпром". Суть полягала в тому, що кошти з держпідприємств відмивалися через фіктивну компанію "Оптимумспецдеталь", яка має пряме відношення до тогочасного заступника секретаря Ради безпеки та оборони Олега Гладковського.
Крім цього, "Економічна правда" висвітлювала не менш резонансну схему – у справі про торгівлю з Іраком НАБУ вийшло на українські фірми. За даними іноземних медіа, в "Укроборонпромі", до структури якого входить "Укрспецекспорт", здійснювались маніпуляції з контрактом на 39 млн доларів на постачання запчастин для "Антонова" AN-32 Міноборони Іраку.
З огляду на ці факти організатори пресконференції наполягають на розв'язанні питань, пов'язаних з фігурантами гучних корупційних справ та формуванні шляхів адекватного розвитку оборонної галузі України. Першочергово заплановано обговорити оцінку обсягів корупції в "оборонці" та її причини, проаналізувати "гучні" справи та з'ясувати, хто за них відповідатиме, а також визначити роль громадянського суспільства та журналістів-розслідувачів у процесі боротьби з корупцією.
Початок заходу, який є відкритим для журналістів, о 10:30 за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 4, пресцентр УНІАН.