ПоддержатьУкраїнська

Українські латифундисти виводять гроші в офшори і консультуються у невістки Порошенка, – журналісти

StopCor
StopCor

StopCor

Українські латифундисти виводять гроші в офшори і консультуються у невістки Порошенка, – журналісти

Україна зробила перший крок до земельної реформи – нещодавно депутати прийняли закон про обіг сільськогосподарських земель. Одним із найпалкіших прихильників цієї реформи є Алекс Ліссітса, якого у ЗМІ називають тіньовим міністром АПК. Хто наразі володіє найбільшими земельними банками в Україні? Та яке відношення це має до скандальних кадрових призначень у державному агросекторі? З’ясувала команда "СтопКору".

Ілюстрація: СтопКор

Нагадаємо, топменеджера холдингу "ІМК" та засновника Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Ліссітсу медійники пов’язують із черкаським олігархом Косюком. Спільно з Юрієм Косюком у лютому 2018 року Алекс Миколайович спонсорував і просував участь стартапу AgroHub невістки колишнього президента Петра Порошенка Юлії у форумі в Давосі.

Тоді ж у рамках програми "Інноваційні пріоритети" AgroHub Юлії Порошенко тісно співпрацював з "ІМК" Ліссітси, агрохолдингом "Мрія" та групою Agricom.

Засновниця AgroHub Юлія Порошенко Фото: Latifundist.com

Нагадаємо, українсько-американський холдинг "Мрія", зареєстрований в офшорному Кіпрі, оперував шостим за обсягом земельним банком в Україні, та у серпні 2014 року не зміг розрахуватися із кредиторами й оголосив технічний дефолт. Гендиректором "Мрії" тоді був британець Саймон Чернявський, який згодом за каденції Милованова також потрапив у гучний кадрово-корупційний скандал. "Вбивцю" агрохолдингу "Мрія" призначили керівником продовольчої зернової корпорації з платнею в пів мільйона гривень.

Щодо Agricom Group, то ця група наразі володіє земельним банком у 40 тисяч га. Землі групи поділяються на три кластери: Рівненський, Чернігівський та Білокуракінський. Хед-офіс ТОВ "Агріком Груп" зареєстрований у Луганській області, а кінцевим бенефіціарним власником є пані Інна Теодору з Кіпру.

Індустріальна молочна компанія, гендиректором якої є Ліссітса, теж працює у трьох областях – Полтавській, Сумській та Чернігівській, та має в активі понад 120 тисяч га землі. Засновник компанії – колишній власник холдингу "Клуб сиру" Олександр Петров. У 2007 році він продав сирну корпорацію росіянам за 200 мільйонів доларів, а керівну компанію перейменував на "ІМК".

Своєю чергою, "Агротон", яким наприкінці "нульових" керував пан Алекс, теж зареєстрований на Луганщині та має кіпрське "коріння". Наразі фірма формально належить Юрію Журавльову, котрий проживає нині в окупованому Криму.

У 2009-2011 роках Алекс Ліссітса був невиконавчим директором групи компаній ''Агротон'' Фото: Opendatabot

Відомо, що у 2013 році "Агротон" опинився на межі банкрутства, у тогочасній пресі це називали однією з найскандальніших афер аграрного ринку.

Саме в "Агротоні" життєвий шлях Алекса Миколайовича перетнувся із Борисом Супіхановим, котрий пішов у бізнес з держслужби після гучного скандалу з продажем українським аграріям палива з РФ через фірму-"прокладку" "Зерно України". Унаслідок цієї схеми у 1999 році вітчизняний агросектор залишився без ресурсів для збирання зерна.

Нагадаємо, на думку представників багатьох ЗМІ, саме заради сина Супіханова Геннадія з подачі Ліссітси ексміністр економіки Милованов торік звільнив керівника найефективнішого держтрейдера – голову правління ПАТ "Аграрний фонд" Андрія Радченка. Проте й сам Милованов не зміг утриматись у міністерському кріслі, адже, за словами інсайдерів, пан Алекс зробив основну ставку на його заступника Тараса Висоцького.

Більше про це – у матеріалі "Стало відомо, хто стоїть за сумнівними кадровими призначеннями до АПК"

Другие новости