ПоддержатьУкраїнська

Українські роботодавці звинуватили Нацбанк у створенні «фінансової піраміди»

StopCor
StopCor

StopCor

Українські роботодавці звинуватили Нацбанк у створенні «фінансової піраміди»

Протести проти корупції у головній фінансовій установі України не вщухають. Все більше діячів різних громадських організацій висловлюють своє обурення діяльністю очільників Національного банку. Нагадаємо, діяльність правління НБУ визнали неефективною члени Ради Нацбанку. А нещодавно до них доєднались і представники Федерації роботодавців України.

 Під НБУ триває безстрокова акція протесту Фото: СтопКор

Розширене засідання Ради ФРУ відбулось 4 грудня у столиці. В ході засідання представники Федерації роботодавців обговорили нинішню соціально-економічну ситуацію в країні.

Зокрема, роботодавці обурені грошово-кредитною політикою Правління НБУ, яка, на їхню думку, призвела до створення «фінансової піраміди» з облігаціями внутрішньої державної позики, притоку в Україну великих сум спекулятивних коштів невідомого походження та економічно необґрунтованого зміцнення курсу гривні.

Це боляче вдарило по вітчизняних промисловцях, оскільки неадекватно завищена облікова ставка НБУ фактично «вимиває» фінанси з кредитного ринку і залишає виробників без необхідних для розвитку грошей. Саме завдяки такій недолугій політиці Правління НБУ кредитування українського бізнесу знизилось за 5 років з 64% до 25% від ВВП, сягнувши рівня найбідніших країн світу.

Водночас сума кредитів у грошовому вимірі не зросла зовсім, позаяк обсяг облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) в обігу збільшився втричі, а депозитних сертифікатів НБУ – аж в 11 разів.

Усе це свідчить про неефективність грошово-кредитної політики чинного керівництва Нацбанку та її невідповідність викликам сучасного розвитку України, на що нещодавно вказали й члени Ради НБУ.

Як наголошують роботодавці, валютно-курсова політика регулятора стала шоком для вітчизняних виробників, передусім – для експортерів, які закладали у свої фінансові плани прогнозні показники курсу гривні, запропоновані саме Національним банком. Та, зіштовхнувшись із «економічним дивом» від НБУ, значна кількість таких експортерів змушена була повністю або частково зупинити свої виробництва, втрачаючи зовнішні ринки збуту.

Свої думки з цього приводу відкрито висловлює багато представників українського бізнесу.

Зокрема, президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах стурбований тим, що в умовах нового формату влади держава досі має стратегії розвитку на основі національних інтересів.

«Нас дуже турбує те, що НБУ занурився тільки в одну функцію стримання інфляції, попри те, що відбувається в реальному секторі економіці. Величезні проблеми з доступом до ресурсів ізолюють реальну економіку. На тлі падіння промислового виробництва прибутки банків зросли в 3,5 раза, а зміцнення гривні відбувається шляхом спекуляцій – на жаль, це не ознака зросту економіки, а аномалія і безвихідна ситуація, що загрожує поглибленням системної кризи», – наголосив пан Кінах.

 На тлі падіння промислового виробництва прибутки банків зросли в 3,5 раза - Анатолій Кінах

Зі свого боку очільник Ради НБУ Богдан Данилишин підтверджує тезу про надприбутки банків у 350% при «лежачій» економіці й збагачення банківського сектору внаслідок «піраміди» з ОВДП та підозрює правління регулятора у саботажі.

«В умовах, коли показник інфляції за останній рік становить 5,1%, спостерігається фактично промислова дефляція, показник облікової ставки на рівні 15,5% можна вважати саботажем на шляху пом’якшення монетарної політики», – зазначив пан Данилишин у пості на своїй сторінці у Facebook.

 Нинішній показник облікової ставки  можна вважати саботажем - Богдан Данилишин

З огляду на це українські роботодавці вимагають від банкірів суттєвого зниження облікової ставки НБУ і наближення її до офіційного рівня інфляції. А також пом’якшення державної грошово-кредитної політики в цілому для відновлення економічного зростання і створення нових робочих місць та виконання рекомендацій Ради НБУ.

 Лист Федерації роботодавців України
 Лист Федерації роботодавців України

Відповідне звернення до голови НБУ Якова Смолія 10 грудня 2019 року підписав від імені федерації голова Ради ФРУ Дмитро Олійник.

Зауважимо, що підготовка і подання таких документів та вимог владі є нормальною практикою об’єднань роботодавців у Європі, а також серйозно сприймається урядами європейських держав.

Утім, вочевидь, думка українських роботодавців та національних виробників не цікавить ані міжнародних спекулянтів, що заробляють на оборудках з валютним курсом і ОВДП, ані створену одіозним ексочільником Нацбанку Сергієм Арбузовим Національну асоціацію банків України на чолі з Романом Шпеком, якого у ЗМІ називають ставлеником російського капіталу.

«СтопКор» продовжить стежити за розвитком ситуації в банківському секторі.

Другие новости