ПоддержатьУкраїнська

Карантин без «коронакризи»: стало відомо, як зупинили спалах хвороби в Австралії

StopCor
StopCor

StopCor

Карантин без «коронакризи»: стало відомо, як зупинили спалах хвороби в Австралії

Чехія та Словаччина завчасно запровадили жорсткі карантинні та обмежувальні заходи – на думку експертів, саме це дозволило західним сусідам України сповільнити темпи поширення епідемії коронавірусної хвороби на своїх територіях. Та чи є суворі обмеження єдиним можливим виходом? Або уникнути масового зараження можна й не вдаючись до радикальних заходів? Команда «СтопКору» проаналізувала досвід Австралії, яка є ще одним взірцем ефективної протидії спалаху COVID-19. Адже пандемія в країні впевнено йде на спад, і 8 квітня Австралія зареєструвала найнижчу кількість нових випадків захворювання за останні 3 тижні – 96.

 Ілюстрація: СтопКор

Очевидно, що Австралія мала досить жваве транспортне сполучення з Китаєм, тому що перші випадки завезення хвороби з Китаю почали фіксувати в Австралії ще у січні. Коли країна зареєструвала 9 «імпортованих» випадків хвороби 31 січня, вона запровадила незвичну стратегію, яку можна умовно назвати «зовнішній карантин». Іноземці, які подорожували з Китаю, мали на шляху до Австралії зупинитись у будь-якій іншій країні на 14 днів, і лише після цього їм дозволяли потрапити на континент. Громадянам Австралії, які поверталися до країни, запропонували 14-тижневу самоізоляцію.

У такий спосіб Австралія зменшила навантаження на свої карантинні служби, обмежила в’їзд до країни осіб із груп ризику. Протягом лютого в Австралії виявляли лише поодинокі нові випадки хвороби, що були завезені з Китаю. 27 лютого, коли кількість цих випадків зросла до 28, країна оголосила стан підвищеної готовності для сектору охорони здоров’я.

29 лютого країна розширила «зовнішній карантин», тепер уже для іноземців, які подорожували з Ірану (надалі до Китаю та Ірану додалися Південна Корея, Італія, а згодом – інші країни).

2 березня в Австралії вперше були зареєстровані випадки зараження вірусом всередині країни. Коли 13 березня кількість зареєстрованих за добу нових випадків хвороби досягла 42 (поріг, який ми в нашому дослідженні вважаємо умовним початком спалаху інфекції), країна сформувала Національний Кабінет із надзвичайними повноваженнями, якій востаннє формувався за часів Другої світової війни.

З 15 березня Національний Кабінет запровадив низку заходів, зокрема обов’язкову самоізоляцію для всіх, хто повертається або в’їжджає на територію країни, заборонив усім пасажирським суднам заходити в порти Австралії. На порушників режиму самоізоляції очікували штрафи від 11 до 50 тисяч доларів або ув’язнення.

 15 березеня прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон заявив про впровадження в країні вимог до самоізоляції Фото: RTE

18 березня надзвичайний режим біобезпеки був запроваджений у всій країні. Як демонструє графік, цих заходів вистачило, аби не допустити в цей початковий період прискорення темпів поширення інфекції більш ніж на 27 відсотків, на відміну від інших, навіть «зразкових» країн, таких як Чехія та Словаччина.

Надалі Австралія за прикладом інших країн запровадила решту обмежувальних заходів, таких як соціальна дистанція, перебування вдома, обов’язкова самоізоляція літніх людей, закриття закладів некритично важливих послуг, заборона масових заходів тощо.

В цілому ці обмежувальні заходи в Австралії були м’якими у порівнянні з багатьма іншими державами. Бари та ресторани не були зачинені, але їм дозволили працювати лише «на винос», заклади освіти продовжили працювати.

Приклад Австралії підкреслює надзвичайну важливість контролю кордонів та ретельної роботи з групами ризику та контактними особами. Чим кращі контроль та робота з контактними особами, тим меншою є необхідність у суворих обмежувальних заходах для бізнесу, закладів освіти та культури, міського транспорту.

Так само, як Чехія та Словаччина, Австралія вдалася до надзвичайно широкого лабораторного тестування на коронавірус. Станом на 5 квітня в країні було проведено 294 895 тестів на наявність хвороби Covid-19, з яких 5689 виявилися позитивними. Тобто на кожного виявленого хворого припадає більш ніж 50 тестувань людей із груп ризику і контактних осіб. Співвідношення 50:1 – це найвище охоплення населення тестуванням серед обраної трійки «Чехія-Словаччина-Австралія».

Якщо врахувати середній інкубаційний період у п’ять днів, то можна зрозуміти: підвалини для успіху Австралії у приборканні пандемії були закладені ще до 13 березня, до формування Національного Кабінету та проголошення надзвичайного стану біобезпеки.

 Темпи зростання кількості нових випадків захворювання на коронавірусну інфекцію по днях від початку спалаху епідемії у країн, які ми взяли за модель (відсоток нових випадків за день відносно загальної кількості на день, що передував приросту нових випадків).

Фактори успіху країни включають:

1. Обмеження завізних випадків хвороби за допомогою «зовнішнього 14-денного карантину» для іноземців та обов’язкового домашнього 14-денного карантину для громадян країни.

2. Ретельні заходи для запобігання інфікування всередині країни за допомогою режиму обов’язкової 14-денної самоізоляції контактних осіб та підозрілих на наявність коронавірусної хвороби. Для відстеження підозрілих та контактних осіб надзвичайно широко використовують лабораторне тестування. Австралія є світовим лідером за кількістю проведених тестів на коронавірус. Більше 1% населення країни охоплено ПЛР-тестами.

3. Австралійські медики добре підготовлені і мають добре оснащення. Вони не лише забезпечені засобами захисту від зараження коронавірусом під час роботи з пацієнтами, вони також достатньо захищені соціально та юридично. Наприклад, навмисна спроба пацієнта заразити медичного працівника (кашель в обличчя, плювок) має наслідком штраф у $5,000. Адже медичний персонал має бути впевнений, що держава піклується про них, поки вони працюють у небезпечних умовах.

4. Очевидно, що уряд Австралії не тільки повідомив про ці заходи, але й ретельно контролював, як їх виконують.

Чи здатна українська влада повторити успіх чеських, словацьких та австралійських колег? Які чинники можуть цьому завадити? І що наразі зроблено для того, аби не отримати вже за два тижні «українську Ломбардію»? Читайте у нашій наступній статті. Далі буде.

Другие новости