15 листопада Херсонський окружний адміністративний суд визнав незаконним встановлення прибережної смуги Арабатської стрілки на території Щасливцевської сільської ради шириною від 20 до 100 метрів замість 2 км, як визначає закон. Очільник Генічеського відокремленого підрозділу ВГО «Стоп корупції» Михайло Новосельцев дізнався, що тут самовільно «скоротили» прибережну смугу, щоб роздати узбережжя товстосумам.
Перемога у боротьбі за захисну смугу узбережжя Арабатської стрілки на Херсонщині. Херсонський окружний адмінсуд задовольнив позов Михайла Новосельцева до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, державного кадастрового реєстратора ГУ Держгеокадастру в Херсонській області, який уніс зміни до реєстру про скорочення ширини захисної смуги з 2 км до 100 метрів.
Про це стало відомо з рішення суду, яке отримав генічеський борець із корупцією.
У травні цього року Новосельцев подав запит про публічну інформацію та з’ясував: прибережну захисну смугу вздовж Азовського моря на території двох сіл Генічеського району Херсонської області зменшили з 2 км до 20 метрів завдяки «Проєкту землеустрою», затвердженого рішенням ХХХІ сесії районної ради V скликання ще у 2009 році. Проєктом передбачено в межах рекреаційної території Арабатської Стрілки встановити прибережну захисну смугу на території Щасливцевської та Стрілківської сільських рад шириною 100 метрів від берегової лінії на земельних ділянках, вільних від забудови.
А за 10 років – у 2019-му – державний кадастровий реєстратор ГУ Держгеокадастру в Херсонської області Ольга Футерко внесла відомості до Державного кадастру про те, що прибережна захисна смуга вздовж Азовського моря на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району встановлена шириною від 20 до 100 метрів.
Такі зміни розв’язують руки недобросовісним забудовникам і товстосумам, які накинули оком на ділянки на узбережжі. За словами активіста, 42 км прибережної смуги Арабатської стрілки вже роздано у землекористування.
Та господарська діяльність на землях водного фонду може мати шкідливі наслідки для довкілля не тільки конкретного регіону, а й моря загалом.
Михайло Новосельцев наполягав, що ширина прибережної захисної смуги навколо морів у 20-100 метрів не відповідає законодавству та вимагав скасувати запис в Геокадастрі.
«Водний Кодекс (стаття 5) відносить Азовське море до водних об'єктів загальнодержавного значення. Азовське море також є режимоутворюючим об'єктом (ст. 1 ЗУ "Про Державний земельний кадастр"), а відповідно до вимог ст.88 Водного кодексу уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менш як два кілометри від урізу води. Незаконне звуження ширини прибережної захисної смуги навколо моря змінює режим господарської діяльності земель водного фонду, встановленого ст. 90 Водного кодексу, що може привести до погіршення екологічного стану водного об'єкта загальнодержавного значення», — зазначив він у позовній заяві.
Таким чином, державний кадастровий реєстратор при внесенні змін у кадастр спиралася не на закон, а на рішення сесії місцевої ради.
Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області позовні вимоги не визнало, вважає їх необґрунтованими. Держорган зазначив, що розмір та межі прибережної захисної смуги уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюються за проєктами землеустрою, а в межах населених пунктів — із урахуванням містобудівної документації.
«Проєкт землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги вздовж Азовського моря на території Щасливцевської та Стрілківської сільських рад Генічеського району» розроблявся відповідно до розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації № 953 від 27.09.2006 року "Про утворення обласної комісії з питань визначення розмірів і меж водоохоронної зони Азовського моря на території Щасливцевської та Стрілківської сільських рад Генічеського району"», — йдеться в позиції відповідача.
Розглянувши матеріали справи, суд визнав, що закон має силу вищу за розпорядження місцевих рад. А зменшення розміру захисної смуги узбережжя порушує право на безпечне довкілля. Тому право всього суспільства на користування морем має пріоритет над інтересами громади двох сіл.
Суд задовольнив позов Михайла Новосельцева та зобов’язав Держгеокадастр скасувати протиправні зміни в кадастрі, тим самим повернути прибережну захисну смугу у 2 км.
«Визнати протиправними дії державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Херсонської області Футерко Ольги Володимирівни при внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про обліковий номер обмеження 012:050503:00000002 з назвою "Прибережна захисна смуга вздовж Азовського моря на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області".
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонської області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136А, м. Херсон, 73036) внести зміни в Державний земельний кадастр шляхом вилучення інформації під кадастровим номером обмеження 012:050503:00000002 з назвою "Прибережна захисна смуга вздовж Азовського моря на території Щасливцевської сільської ради Генічеського району Херсонської області"», — йдеться в ухвалі суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному суді протягом місяця.
«Я вже кілька років кажу: не можна красти те, що погано лежить! Тепер роздані на узбережжі земельні ділянки мають повернути», — прокоментував Михайло Новосельцев.
Нагадаємо:
- Як повідомляв «СтопКор», очільник Генічеського осередку ВГО «Стоп корупції» Михайло Новосельцев нещодавно виграв суд у Кабінету Міністрів України. Він довів, що ветеранам війни невірно нараховували виплати до Дня перемоги.