ПоддержатьУкраїнська

Вічна пам’ять: помер Андрій Турка — керівник Львівського підрозділу «Стоп корупції»

Наталья Полынкова
Наталья Полынкова

Региональный редактор

Вічна пам’ять: помер Андрій Турка — керівник Львівського підрозділу «Стоп корупції»

Родина «СтопКору» втратила побратима. 6 жовтня пішов із життя львівський громадський діяч, бізнесмен, багатодітний батько, вірний товариш і активний правозахисник, справжній борець за правду, очільник відокремленого підрозділу ВГО «Стоп корупції» Андрій Турка. Йому було лише 52. Лікарі кажуть: тотальна двобічна пневмонія, звернувся по допомогу занадто пізно, хвороба уразила 90% легенів.

 6 жовтня 2021 року пішов із життя очільник Львівського підрозділу ВГО «Стоп корупції» Андрій Турка Ілюстрація: СтопКор

Андрій Турка мріяв, щоб діти залишалися в Україні, щоб вони хотіли тут жити. І сам робив усе, що від нього залежить, щоб зробити Україну комфортною для нащадків. Бізнесмен і правозахисник, завжди відкритий і готовий допомогти іншим, активний і дієвий, наполегливий і відданий, з чудовим почуттям гумору, крутий професіонал і друг пішов із життя 6 жовтня в реанімації львівської лікарні швидкої допомоги.

Андрій поступив до львівської лікарні швидкої допомоги в критичному стані 27 вересня з сатурацією 65%. Лікарі поставили діагноз: тотальна двобічна пневмонія. 9 днів лікарі боролися за його життя…

«Андрій Турка в реанімації лікарні швидкої допомоги. Підозра на Ковід. Ураження легенів 90% . Трубка в грудях», «стан вкрай важкий. Заінтубований вчора, переведений на апарат ШВЛ. На 100% кисню, сатурація — 80%. Усе лікування отримує згідно з протоколами», «стан стабільно важкий. Без змін». На ці повідомлення про стан здоров’я побратима уся команда «Стоп корупції» чекала, затамувавши подих. Лише напередодні колеги отримали звістку про незначне покращення стану активіста. Центральний офіс ВГО «Стоп корупції» та  осередки надсилали фінансову допомогу, попри незгоду його дружини Світлани на збір коштів.

«У лікарів усе є. Єдине — сила духу та молитва», — повідомляла дружина напередодні. Разом із близькими Андрія за його здоров’я молилися колеги та друзі на Донеччині та Харківщині, у Рівному та Житомирі, Черкащині та Вінниччині – усі 88 осередків організації з усіх куточків України.

Зранку 6 жовтня Андрія Турки не стало.

Лікарі повідомили, що чоловік пізно звернувся по допомогу, запустив хворобу. До останнього подиху він покладався лише на власні сили та дух.

 Віктор Паалас і Андрій Турка Фото: соціальні мережі

«Сильний духом, твердий характером та справжній друг.  Людина з великим серцем, відкритою душею та щирістю у вчинках», — так сказав про Андрія його друг, найближчий соратник і заступник керівника Львівського підрозділу ВГО «Стоп корупції» Віктор Палас.

В Андрія Турки лишилось троє дітей, яких він виховував у честі та гідності.

«Хочу, щоб молодші діти до повноліття приймали рішення лишитися в Україні. А не мали на меті поїхати за кордон», — саме це бажання львівський бізнесмен, громадський діяч і багатодітний батько Андрій Турка  називав головним мотивом своєї громадської діяльності, на яку він витрачав чимало особистого часу й енергії.

Він завжди йшов до кінця. Здавалося, ніщо не може спинити Андрія: ані труднощі, ані загрози фізичної розправи.

 Андрія Турку жорстоко побили представники муніципальної варти Львова Фото: СтопКор

Львів'янин Андрій за освітою —  інженер-механік. Працював у друкарні. Та з суцільною комп’ютеризацією його професія стала «музейною». Андрій став державним інспектором Держінспекції судноплавного нагляду. На цій посаді отримав 11 років юридичного досвіду. Видавав права на плавання навіть історичному судну,  козацькій чайці Пресвятої Покрови. Судно пройшло шлях від Львова до Києва, далі – Дніпром до Чорного моря, вийшло у нейтральні води, а кінцевим пунктом був порт Бордо у Франції. В інспекції працювали тоді лише 2 інспектори на дві області — Львівську і Чернівецьку, а приватних човнів було 300 лише на Львівщині. Тепер цю роботу тільки на Львівщині виконують 8 людей. Неймовірну працьовитість демонстрував у всьому, що робив.

У кінці 90-х Державна інспекція судноплавного нагляду змінила форму господарської діяльності: стала бюджетним підприємством. І Андрій Турка звільнився – бо мав годувати родину.  Учорашній державний інспектор відкрив бізнес із виробництва і постачання спортивних тренажерів. Зміг не тільки протриматися на плаву у складні часи, а навіть розширитися, налагодити усталені взаємини з кількома українськими заводами, отримати довгострокові контракти, відкрити два магазини. Спортивний бізнес Андрія працює і тепер, але пандемія внесла свої корективи у його роботу.

Юридичний досвід державного інспектора став у пригоді в громадській діяльності. Андрій досконало розбирався у тонкощах законодавства, що допомагало не раз виборювати правду в судах і поліції, консультувати людей з правових питань.

 Андрій Турка виступає на акції протесту. Фото: СтопКор

Андрій був членом громадської ради при Львівській облдержадміністрації та очолював один із найактивніших осередків «Стоп корупції». За 4 роки у лавах команди антикорупціонерів встиг багато, та планів було ще більше.

Львівський активіст активно брав участь у всіх корпоративних заходах, підтримував інші осередки організації, відвідував тренінги та семінари, долучався до громадського моніторингу виборів, брав участь у всеукраїнських та місцевих публічних заходах.

Зокрема, у 2019 році голова Львівського відокремленого підрозділу  “Стоп корупції” Андрій Турка  виступив на засіданні пресцентру “Вибори-2019” щодо впливу офіційних спостерігачів від партій, кандидатів у президенти, громадських організацій на вибори президента-2019 у Львівській області.

 Фото: СтопКор

Лікарі боролися за його життя. Так само, як правозахисник активно відстоював права лікарів – просто за покликом серця.

Зокрема, виступав проти закриття районної лікарні у містечку Глиняне поблизу Львова. Там тільки-но закінчили ремонт у новозбудованих на спонсорські гроші приміщеннях двох корпусів. Аж раптом – усіх лікарів звільнили, бо лікарня дивним чином не отримала ліцензію. Жителі Глиняного навіть померлих родичів мають везти до іншого населеного пункту, не кажучи вже про отримання елементарної медичної допомоги,  і це – у розпал пандемії у червоній зоні ризику! Активіст розказав, що таким чином державні медзаклади хочуть передати у приватні руки.

«Ця ситуація – за межами добра і зла. У Львові не вистачає ліжок в інфекційних відділеннях, дитячу лікарню хочуть переобладнати під інфекційну, а діти лишаться без медичної допомоги. І разом із тим – за 15 км від Львова просто закривають лікарню!» — обурювався Андрій Турка.

 Акція проти знищення лікарень у Львові Фото: СтопКор

У 2019-му львівським активістам вже вдалося зберегти Львівське відділення Охматдиту. У листопаді 2019-го львівські антикорупціонери через суд змогли відкрити кримінальне провадження щодо неправомірного скорочення лікарських закладів — проти тодішнього голови ОДА й очільниці управління охорони здоров’я.

Андрій Турка боровся з бездіяльністю правоохоронців, дерибаном бюджетних коштів, надавав безоплатні правові консультації, моніторив роботу державних органів та міг тримати у тонусі чиновників.

Гуртував  людей і виходив на акції протесту, зухвало спілкувався з правоохоронцями і чиновниками, ставив  незручні запитання і висвітлював проблеми у соціальних мережах і на ютуб-каналі.

Дієвим інструментом впливу громадськості на ситуацію в країні львів'янин Андрій Турка вважав «відкривання очей»: донесення до корупціонерів, які сьогодні ідуть по життю з високо піднятими головами, що на них чекає завтра, якщо вони не перестануть красти, не зупинять політичну корупцію, не стануть працювати за законом. Адже завтра ситуація для них може кардинально змінитися – доведеться відповідати за скоєне.

«Мій малий  спитав мене: чого я боюся понад усе? Я відповів: "Що мені стане колись соромно…"» — розповідав Андрій Турка журналістам.

За таке коротке, але дуже гідне життя ніколи не буде соромно! Вічна пам’ять, Андрію…

 Андрій Турка з сином Фото: Віктор Палас

Другие новости