У 2015 році замість непрозорого дотування Нафтогазу України уряд впровадив масові пільги для населення. Та окрім субсидій ми отримали черговий спосіб махінацій із державними коштами.
Завдяки інсайдерам у Міністерстві соціальної політики "СтопКор" отримав унікальні матеріали. Повний перелік пільговиків Київщини. Завдяки цим документам ми з'ясували, наскільки система субсидій недосконала.
Це елітний район столиці. Приватний сектор на пагорбах в історичній частині міста. Тут тобі і Дніпро, і Батьківщина-мати. Дехто з його мешканців має будинки по 300 і 600 квадратних метрів. Виявилось, у них є потреби в пільгах.
У цьому будинку в 600 квадратних метрів мешкає успішний столичний бізнесмен. Йдемо питати, нащо йому пільги і як він їх отримав. Та наштовхуємося лише на охоронців і садівників. Як зв'язатися із власником будинку, його робітники не знають...
Окрім власників цих хоромів, пільги отримали і люди з доходом у мільйони гривень на рік.
Отримувати субсидії багатіям вдається завдяки численним лазівкам у законах. Але це дріб'язок у порівнянні з тими махінаціями, які можна провернути із самими пільгами для населення. Та для початку пояснимо, який шлях субсидії проходять. На прикладі постачання газу.
Особа, яка потребує субсидій, подає заявку в державне управління соціального захисту. Там вираховують загальну суму, необхідну постачальнику для погашення витрат на газ. Потім ці гроші перераховуються з Держказначейства на рахунки постачальників, які в свою чергу розраховуються ними із Нафтогазом за спожитий субсидіантами газ. Іншими словами, населення не бачить живих грошей. Кошти проходять через газові фірми. І тут починаються махінації.
Закон України про Ринок природного газу чітко забороняє оператору газотранспортної системи провадити діяльність з видобутку або постачання природного газу. Така стаття в Законі прописана на вимогу Європейського Енергетичного співтовариства.
І ось тут найцікавіше!
Майже для кожної області це один-єдиний постачальник, який, по суті, в кожній області є монополістом. Це вже зазначені Черкасигаззбут, Чернівцігаззбут. Але вони всі є юридичними особами, засновниками яких є Черкасигаз, Чернівцігаз. І всі ці компанії управляються таким товариством, як регіональна газова компанія, яка входить до групи Фірташа.
"СтопКор" вирішив це твердження перевірити. Ми навмисно надали оператору Київоблгазу інформаційний запит, відповіді на які міг надати лише постачальник. Тобто Київоблгаз збут. Замість того, аби повернути нам запит, в компанії почали довготривалі переговори з нашими журналістами, аби надати відповідь. Ми чекали відповіді 2 місяці. Зрештою, юристи Київоблгазу влаштували нам зустріч із керівництвом компанії Київоблгаз збут.
Виконувач обов'язків ТОВ "Київоблгаз збут" Денис Смоляков кілька хвилин розповідав, як компанія працює з даними про постачання газу. І щоразу жалівся на безвідповідальних партнерів. Мовляв, взагалі постачати газ – це головний біль.
- За 2016 рік з нами ще до кінця бюджет не розрахувався. На сьогодні заборгованість бюджету – це 1,8 мільярда, – розповів пан Смоляков.
А обсяги субсидій на газ приголомшливі. Лише в Київській області станом за останніми даними понад 300 тисяч субсидіантів. Тож можете уявити, які кошти проходять через постачальників-монополістів. Ці гроші отримують через певні перерахування енергетичні монополісти, які надають відповідні послуги. В такому разі будь-який постачальник буде зацікавлнений у завищенні обсягів надаваних послуг, у збільшенні затрат в структурі тарифів.
Як наслідок, такі збільшення тарифів вже розпочались. Ось офіційна заява НАК Нафтогаз за травень 2017-ого року:
Тісний зв'язок монополістів-постачальників із облгазами дозволяє маніпулювати цифрами та відмивати кошти на субсидіях. Експерти написали заяву до антимонопольного комітету щодо порушення закону про ринок природного газу. Але у відомстві на ці факти не реагують.
Експерти запевняють: аби налагодити контроль над пільгами, треба створити єдиний національний реєстр субсидій. А також якнайшвидше ввести монетизацію.
Кабмін в свою чергу вже півроку обіцяє монетизацію субсидій. Проте кінцева дата постійно відкладається. Тож кошти з держбюджету надалі курсуватимуть між компаніями олігархів.
Детальніше про це – у новому розслідуванні "СтопКору".
https://youtu.be/2to6p-C0HT4