ПоддержатьУкраїнська

Нуль: лікар оцінив, наскільки медперсонал в Україні захищений від COVID-19

StopCor
StopCor

StopCor

Нуль: лікар оцінив, наскільки медперсонал в Україні захищений від COVID-19

Приймають вогонь на себе та навіть під час карантину залишаються на роботі. Медичний персонал — перші, хто ризикує підхопити коронавірус. Як захистити українських лікарів? Чи працюють, анонсовані владою, “розвозки” для медичного персоналу? Що потрібно для того, щоби пережити карантин і коли він може завершитися? Про все це в інтерв'ю «СтопКору» розповів лікар-стоматолог та власник стоматологічних клінік Салім Караме.

 Салім Караме - директор клінік ESTE line Ілюстрація: СтопКор

За походженням пан Салім — ліванець. Але це не впливає на його українську громадянську позицію. Уже не перший рік Караме їздить на “передок” і лікує зуби українським військовим. Коли ж в Україні розпочалася епідемія — лікар не зміг залишитись осторонь.

— Наскільки захищені лікарі в Україні під час поширення коронавірусної інфекції?

Жестом показує: «нуль».

— З першого дня, коли це почалося, я спілкувався з представниками клінік і наполягав на своїй пропозиції. Вона проста: «лікарі — в капсулі». Це означає, що лікарі повинні бути ізольовані. Якщо вони вже інфіковані — треба зробити все, щоб вони не принесли інфекцію додому. А лікарів-інфекціоністів в Україні — 1000-1500 осіб на 45-кам мільйонне населення. Тому кожен із них — на вагу золота. Я пропонував допомогти одній із провідних клінік Києва. Звільнив будинок у центрі міста та підготував 35 ліжок. Говорив: хай лікарі живуть у мене, їх возитимуть із клінік до мого будинку стерильними машинами. Вони ні з ким не контактуватимуть, щоб їх захистити.

Лікарі повинні бути ізольовані. Щоб вони не контактували ні з ким та не заражалися, тому що вони – на вагу золота.

На жаль, не всі розуміють, що відбувається. Навіть поліцейські, бо там теж служать прості люди. Усі — гарні, в масках, у рукавичках, але захисних окулярів немає. Я думаю, що в Європі, в Китаї такий атрибут – обов'язковий. Тому запропонував керівництву поліції, запропонував всім, щоб вони купували захисні окуляри. У нас же є приклад — Китай. Чому б нам не вчитися на їхньому досвіді? А в нас орієнтир — це, скоріш, Італія. Ми розуміємо, до чого рухаємося? Багато недбалості, особливо, серед молоді.

— Як запобігти зараженню лікарів? Вони приїжджають на роботу, їдуть із роботи... До речі, а розвезення, що його анонсували, є?

— Ще раз розповім про покрокову інструкцію. На початку — тестування всього медперсоналу. Ми повинні розуміти, хто з нас здоровий, а хто потребує тимчасової ізоляції. Хто допущений до роботи, хто ні. Оскільки нам твердять, що є сотні тисяч тестів, то почнімо з лікарів та з правоохоронців. У примусовому порядку вони мають проходити це тестування.

https://www.youtube.com/watch?v=dYoTuCXKoqI&feature=youtu.be

— А хіба лікарі не проходять тестування?

— Я поки про це не чув. Ще одне, на чому постійно наголошую: лікарів потрібно ізолювати. Щоб вони не контактували ні з ким і не заражалися, бо вони — на вагу золота. Третя проблема, про яку я теж сказав, — нам бракує інфекціоністів. Приклад — Італія. На нас чекають важкі часи і великий потік пацієнтів. Нам варто мобілізувати інших лікарів, інтернів, проінструктувати їх, щоб вони були до цього готові. Я попереджав у одному з інтерв'ю: як це не сумно, але треба готувати морги й морозильні приміщення. Бо може статися, що гинутимуть багато іноземців. Надіслати їхні тіла додому нині ми не зможемо. Але й ховати тут — теж. Ми маємо бути готові до всього і готуватися треба саме зараз. Є чимало приміщень, якими ми можемо користуватися — в інститутах, в гуртожитках, виставкових залах. Я звільняв власний будинок і дві клініки. Тепер можу забезпечити 50-60 місць для пацієнтів. Усе готове, всі зручності є. Користуйтеся цим, поки ще можна. Італія ж перед очима...

Це — війна. Кожен лікар — «кіборг». І має величезну відповідальність. Він же не тільки себе захищає, він захищає людей.

Щоб бути прикладом для інших — я зголив бороду. Адже борода — теж розплідник для інфекції. Вірус не тільки на руках. Він може бути і на одязі, і в бороді. Бороду ж не знімеш, на відміну від одягу. Тепер не час для моди. До цього потрібно ставитися дуже серйозно. І треба зрозуміти молодим: якщо вони впевнені у своєму імунітеті, то нехай хоча б подбають про старших. Адже вони можуть переносити вірус. Ми бачимо наслідки інфікування, коли вже нічого не виправиш — на останніх стадіях. І так скрізь. Дійсно, в Україні стараються, запровадили карантин. Але, на мою думку, демократія тут заважає.

Демократія не допомогла в Італії, не допомагає в США. Потрібен примусовий карантин. Я чув розмови в одній із лікарень. Медики не дуже охоче складати списки. Та яке «не хочуть», які «списки»?! Це — війна! Кожен лікар — він «кіборг». І має величезну відповідальність. Він же не тільки себе захищає, він захищає людей.

— Тобто потрібно повністю ізолювати медперсонал?

— На сто відсотків. Ізолювати медперсонал, готувати другі бригади, готувати ліжка, готувати треті бригади, пояснити людям, як поводитися, якщо у тебе чи в інших знайшли коронавірус. Ставитися до цього обережно. Хай буде паніка! Чим вона більша, тим менше люди виходитимуть на вулиці. Немає ліків проти цієї хвороби! Тільки самоізоляція. Я щодня вранці та ввечері міряю температуру, намагаюся до співробітників не наближатися, завжди у масці та рукавичках. Міняю їх часто, регулярно мию руки. Немає інших ліків!

 Фото: СтопКор

— Коли зупинили громадський транспорт, то лікарів обіцяли безплатно розвозити. Є це зараз?

— У мене приватна клініка і мої співробітники їздять на таксі. Але те, що обіцяли служби «Убер», «Болт» — поки тільки розмови. А зараз не на часі розповідати, хто красивіший. Нині потрібно приймати рішення. Ми в наших клініках відмовилися від косметології, від естетичної стоматології, ми приймаємо пацієнтів тільки, коли їм дуже болить. З першого дня карантину. При тому, що в наших клініках більш ніж двоє осіб у залі очікування не сидить. І не метр-півтора відстані між ними — а чотири. Адміністратори — в захисних окулярах... Ми намагаємося захищати себе і захищати пацієнтів. Клієнти миють руки, коли заходять і коли йдуть. А щодо таксі... Поки не буде комендантської години, поки не буде жорсткої ізоляції — ми не впораємося. До цього дійшла Італія, до цього доходять деякі американські штати. І ми дійдемо. Якби так було раніше — можливо, наслідки були інакшими.

Я розумію Уряд, який закликає не нагнітати емоції. Але якщо не буде паніки – не буде й обережності

— Що ви прогнозуєте?

— Не хочу говорити так, щоб це не виглядало сумно. Нам не вистачає апаратів ШВЛ. А що вчора відбувалося в аеропорту? Люди штовхалися, поводилися, ніби їх обмежують у чомусь... Їх прийняли як українців, як рідних! Треба ж усвідомлювати, що ви можете заражати людей. Ви маєте пройти певну процедуру. Уявімо, що б у такій ситуації було у Франції чи в Китаї. Це халатність і безвідповідальність. Я за те, щоб по телевізору показували, як треба поводитися. Бо ніхто не розуміє, що це за вірус. Зрозуміють, коли буде занадто пізно, як у Китаї. Коли побачать мертвих на зупинках. Я розумію позіцію уряду, який закликає не нагнітати емоції. Але якщо не буде паніки — не буде й обережності.

— Чи закінчиться карантин 24 квітня, як гадаєте?

— Ні. І 24 травня, думаю, теж не закінчиться.

Як повідомляв "СтопКор" раніше, четверо лікарів з Луцька захворіли на коронавірусну інфекцію.

Другие новости